امروز : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 23
۱۴:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14459
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: 60
غلامحسین حسینی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، با اشاره ظرفیت‌های سند توسعه تعاون، اظهار داشت: بخش تعاون را باید از نظر ...

غلامحسین حسینی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، با اشاره ظرفیت‌های سند توسعه تعاون، اظهار داشت: بخش تعاون را باید از نظر علمی بررسی کرد و یکی از آسیب‌های بخش تعاون، نگاه بیش از حد به آمارهای کمی در این بخش است و باید فرهنگ تعاون در کشور توسعه یابد.

* استفاده ابزاری از تعاونی‌ها ممنوع

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه باید به دنبال تشکیل تعاونی‌هایی باشیم که مشکلات اقتصادی افراد را حل کند، تصریح کرد: نباید ایجاد تعاونی‌ها به گونه‌ای باشد که از این بخش استفاده ابزاری در جهت رسیدن به دیگر اهداف کنیم که هر جا چنین رویکردی در پیش گرفتیم، نتیجه نداده است.

معاون تعاون وزارت تعاون و کار و رفاه، با تأکید بر توجه به ارزش‌ها و روحیه تعاون در این بخش‌، بیان داشت: نباید به گونه‌ای القا شود که افراد برای اینکه بتوانند از تسهیلات و مزایای قانونی بهره‌مند شوند، به سمت تعاونی گرایش پیدا کنند.

* جلوگیری از ایجاد تعاونی‌های پوشالی

وی عنوان کرد: نباید به گونه‌ای رفتار شود که افراد به طمع، گرفتن زمین، تسهیلات ارزان‌قیمت و دیگر مباحث به تعاونی‌ها روی آورند، زیرا در این صورت اینگونه تعاونی‌ها پایدار نبوده و با مشکل مواجه می‌شوند.

معاون وزیر تاکید کرد: استفاده از نیروی مصنوعی برای توسعه تعاونی‌ها بدون توجه به اصل رویکرد تعاون و ظرفیت‌ها و پتانسیل موجود برای رونق در تولید، اشتغال و درآمد سرانه کشور برای این بخش مضر است.

به گفته حسینی‌نیا، در این صورت پوسته تعاون شکل گرفته و از تسهیلات نیز استفاده کرده، اما در عمل، کارایی متصورشده برای این تعاونی وجود ندارد و در نهایت با مشکلات دیگر روبه‌رو خواهد شد و باید برای این موضوع به ارزش‌های درونی تعاون توجه شود.

* ضرورت ارتقا فرهنگ تعاون در کشور

این مقام مسئول با بیان اینکه نسبت به ایجاد دغدغه برای رشد فکری و توانمندسازی در بخش تعاون ضرورت است، تصریح کرد: غالب تعاونی به گونه‌ای است که می‌توان با مشارکت و همکاری افراد در کار، ابعاد اقتصادی و اجتماعی موضوعات را در کنار یکدیگر فراهم آورد.

* حل معضل اشتغال با حمایت از بخش تعاون

وی با اشاره به اینکه در طول تاریخ بخش تعاون مورد حمایت دولت‌ها بوده است، اظهار داشت: یکی از شیوه‌های ایجاد اشتغال انبوه در جوامعی که درصد بیکاری آنها بالا است توجه به شکل تعاونی برای حل این معضل است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی از راهکارهای توسعه تعاونی‌ها را استفاده از ظرفیت افراد جویای کار و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دانست و گفت: در حال حاضر بسیاری از تعاونی‌های مصرف و توزیعی، گروه‌های شغلی و اعتبار ویژگی‌های مثبتی در عرصه تعاون دارند.

این مقام مسئول در بخش تعاون عنوان کرد: تعاونی‌هایی که توسط فارغ‌التحصیلان با استفاده از ظرفیت‌های دانش و نیز حمایت مادی دولت و افراد تشکیل می‌شود به عنوان تعاونی‌های موفق نامبرده می‌شود.

* سند توسعه تعاون نقشه راه است

حسینی نیا با بیان اینکه برای رسیدن به اهداف و چشم‌انداز بخش تعاون نیاز به یک نقشه راه وجود داشت، عنوان کرد: این نقشه باید به صورت جامع باشد و فکر می‌کنیم که سند توسعه تعاون تا حدود زیادی ویژگی‌های یک نقشه جامع را دارد و می‌تواند پاسخگوی نیازها باشد، اما به هر حال هر سندی ضعف‌هایی را نیز به همراه دارد.

معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: دولت همکاری مثبتی در تصویب این سند داشت و آنچه که نیازمندی‌های بخش تعاون برای تحقق سهم 25 درصدی از اقتصاد کشور است، در این سند دیده شده است.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد اعداد و ارقام ذکرشده در نگاه اول بزرگ باشد اما واقعیت این است، زمانی که بخواهیم این 25 درصد را جبران کنیم، نیاز به چنین اعدادی داریم، تا بتوان سرجمع اهداف کمی را به شاخص کلی نزدیک کنیم.

* الزام دولت آینده اجرای مفاد سند توسعه بخش تعاون

 وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به پایان عمر دولت، ضمانت اجرایی این سند برای اجرا در دولت بعدی چیست؟ گفت:‌ الزامات تحقق اهداف تعاون در این سند تدوین شده و هر دولت با هر رویکردی بخواهد به این موضوع توجه کند نیاز به مفاد این سند دارد.

 * شاید روش اجرا در دولت آینده تغییر کند

 حسینی‌نیا افزود: این سند براساس قانون برنامه پنجم توسعه تصویب شده و یکی از مشکلات موجود رسیدن به برنامه‌های بخش تعاون، مشکلات پیش آمده از سوی تحریم‌های بیرونی است، اما با تجدیدنظر در برخی روش‌ها و برنامه‌ها می‌توان به هدف رسید.

* نقش تعاون در اقتصاد مقاومتی

معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به نقش تعاون برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: این موضوع در یک فرایند طولانی‌مدت ایجاد خواهد شد و قطعاً بخش تعاون با توجه به ماهیت استفاده از ظرفیت‌های همگانی و منابع خرد، نقش مهمی در این عرصه دارد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها