امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۰:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144592
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۴۶
تعداد بازدید: 75
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «روبرتا جاکوبسون» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور نیمکره غربی گفته که ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «روبرتا جاکوبسون» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور نیمکره غربی گفته که بحث بازگرداندن پایگاه نظامی موجود در خلیج گوانتانامو به کوبا در مذاکرات واشنگتن و هاوانا بر روی میز نیست.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، خانم «جاکوبسون» که امروز برای توضیح در خصوص مذاکرات با طرف کوبایی به مجلس نمایندگان آمریکا رفته بود گفت «مسئله گوانتانامو بر روی میز مذاکرات نیست.»

پایگاه گوانتانامو در حقیقت زندانی است که در مناطق حاره‌ای جنوب شرق کشور کوبا قرار دارد؛ این پایگاه طبق قرارداد اجاره میان دولت آمریکا و نظام پیشین کوبا، از سال 1903 در اختیار نیروی دریایی آمریکا است.

پس از به پیروزی رسیدن انقلاب در کوبا، «فیدل کاسترو» از نظامیان آمریکا خواست که خاک کشورش را ترک کنند ولی دولت آمریکا تاکنون این درخواست را قبول نکرده است. آمریکایی‌ها هر ساله یک چک برای پرداختن اجاره‌بهای این جزیره به «هاوانا» می‌فرستند و مقامات کوبایی نیز هر سال از نقد کردن آن خودداری می‌کنند.

علت نگهداری «مظنونین» به اقدامات تروریستی علیه منافع آمریکا در این جزیره آن است که آمریکایی‌ها علاوه بر محروم کردن این افراد از حقوق مندرج در کنوانسیون‌های بین‌المللی برای اسیران جنگی، با نگهداری آنها در خارج از مرزهای خود، آنها را از حقوق زندانیان مستقر در حوزه قضایی آمریکا هم محروم می‌کنند.

این موضع‌گیری «جاکوبسون» اما به زمزمه‌های موجود در خصوص از سرگیری روابط میان آمریکا و کوبا برمی‌گردد. چندی پیش باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا پس از 6 دهه قطع روابط سیاسی، با رائول کاسترو همتای کوبایی خود تلفنی صحبت کرد و طرفین بر از سرگیری روابط و گشوده شدن سفارتخانه‌ها در پایتخت‌ها تأکید کردند.

یک هیئت آمریکایی هم به کوبا رفت و مذاکرات اولیه را کلید زد اما با توجه به موضع خانم «جاکوبسون» بنظر می‌رسد واشنگتن موضع سرسختانه‌ای در قبال بازگرداندن گوانتانامو به کشور مادر اتخاذ کرده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها