امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 19
۱۳:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144616
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۰۵
تعداد بازدید: 228
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد، کابینه عراق روز سه شنبه لایحه تشکیل گارد ملی در این کشور را به تصویب رساند که به ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد، کابینه عراق روز سه شنبه لایحه تشکیل گارد ملی در این کشور را به تصویب رساند که به ساکنان مناطق درگیر این اجازه را می‌دهد تا به صورت مستقیم در جنگ علیه داعش مشارکت کنند و قرار است شمار نیروهای این نهاد 70 هزار مبارز باشد.

محافل سیاسی عراق معتقدند این قانون در راستای خواسته آمریکا به خصوص جو بایدن، معاون رئیس جمهور این کشور صاحب ایده تقسیم عراق به سه اقلیم است.

«حسن سالم» نماینده ائتلاف ملی در پارلمان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار فارس طرح تشکیل گارد ملی را طرح آمریکایی خواند و گفت: آمریکا پس از اینکه تمام محاسباتش برای وارد کردن داعش به عراق به قصد سرنگونی دولت بغداد و تقسیم این کشور به هم ریخت و مردان مقاومت و بسیج مردمی در عراق با کمک متحد ملی مخلص خود که جمهوری اسلامی ایران باشد نقشه‌های آمریکا را نقش بر آب کردند هم اینک به دنبال راه‌های دیگر برای رسیدن به اهدافش است.

سالم افزود: آمریکا امروز به دنبال تفرقه افکنی و قومی گرایی بین فرزندان ملت عراق است بنابراین ایده تشکیل گارد ملی را مطرح کرد که بر اساس آن برای هر استان ارتشی تشکیل می شود و در نهایت به درگیری و بروز اختلافات دراز مدتی بین مناطق مختلف منجر می شود.

نماینده پارلمان عراق گفت: این طرح بیش تر از اینکه در راستای منافع عراق باشد موجبات بازگشت عراق به فتنه طائفه ای را ایجاد می کند علاوه بر اینکه این طرح علیه بسیج مردمی است که شایستگی خود را به خوبی با پیروزی های پی در پی در صحنه های نبرد با بقایای داعش نشان داده است.

وی افزود: آمریکایی از وجود ارتشی عقیدتی و هم ردیف نیروهای امنیتی همچون بسیج مردمی و مقاومت اسلامی در عراق غافلگیر شدند و هم اینک به دنبال اخلاف افکنی در عراق است.

نماینده عراقی تصریح کرد: طرح تشکیل گارد ملی همسو با طرج جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا مبنی بر تقسیم عراق به سه اقلیم جداگانه است اما فرزندانی عراقی که خیر و صلاح کشورشان را میخواهند اجازه عملی شدن نقشه آمریکا را نمی دهند.

«حیدر العبادی» نخست وزیر عراق گارد ملی را چارچوبی قانونی برای دربرگرفتن مبارزان عشایر و نیروهای داوطلب مردمی و جلوگیری از وقوع درگیری‌های جانبی پس از آزادی اراضی از سیطره گروه تروریستی داعش اعلام کرده است به گونه ای که زمینه ساز انحصار مجوز حمل سلاح در دست دولت می شود.

حیدر العبادی پیش از این از تصمیم برای تشکیل قریب‌الوقوع گارد ملی عراق از اهل تسنن این کشور با 200 هزار عضو، برای تامین امنیت مناطق سنی‌نشین و مرزهای مشترک با اردن، عربستان و سوریه خبر داده بود.

در همین حال مرجعیت دینی در نجف درباره هر راهکاری با طعم طایفه ای و فرقه ای در زمینه تشکیلات گارد ملی جدید که به موضوعات طایفه ای دامن زند، هشدار داده و بر ضرورت تشکیل یگان های نظامی برای اساس لیاقت و تجربه و وابستگی ملی تاکید کرده است.

کارشناسان سیاسی بغداد نیز گارد ملی را سلاحی دو لبه و یکی از خطرناکترین پرونده های امنیتی دولت حیدر العبادی دانسته اند زیرا ممکن است عامل تفرقه به جای وحدت کلمه میان عراقی ها باشد و به تجزیه یا مقدمه این تجزیه بینجامد چرا که به اعتقاد کارشناسان، قرار گرفتن اختیار گارد ملی در دست استان‌ها و شورای استان‌ها سبب خواهد شد که از آن در مشکلات و نزاع های سیاسی میان مرکز و اقلیم‌ها و استان ها استفاده شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها