امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۲:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144711
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سرانجام گروه‌های سیاسی در یمن که در مذاکرات حل بحران این کشور حاضر هستند، برای ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سرانجام گروه‌های سیاسی در یمن که در مذاکرات حل بحران این کشور حاضر هستند، برای تشکیل شورای ریاستی انتقالی پنج نفره توافق کردند.

خبرگزاری رویترز و برخی پایگاه‌های خبری یمنی از جمله «عدن الحدث»، «مأرب پرس»، «یمنی اسپورت» و چند وبگاه خبری دیگر، نوشتند که اکثریت گروه‌های یمنی با تشکیل شورای ریاستی موقت برای اداره کشور به مدت یک سال و به منظور کاستن شدت درگیری‌های جاری در یمن در سایه استعفای رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر این کشور موافقت کردند.

تشکیل شورای ریاستی در یمن، پس از آن مطرح شد که در ماه گذشته میلادی (ژانویه) «عبدربه منصور هادی» و «خالد البحاح»، رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر یمن استفعا کردند و برخی طرف‌های داخلی از جمله انصارالله آن را در راستای مقدمه‌چینی برای دخالت خارجی ارزیابی کردند.

تشکیل شورا به ریاست رئیس‌جمهور سابق یمن جنوبی

بر اساس این گزارش، نمایندگان ۸ حزب و تشکُل یمن، در مذاکرات امروز پنجشنبه‌ی صنعا با تشکیل شورای ریاستی با 5 عضو به ریاست «علی ناصر محمد» رئیس جمهور سابق یمن جنوبی تا پیش از وحدت یمن در سال 1990، موافقت کردند.

پیش از این نیز درباره ریاست علی ناصر محمد در این شورا گمانه‌زنی‌هایی شده بود. سه‌شنبه گذشته نیز خبری درباره بازگشت او از قاهره به صنعا منتشر شد (جزئیات بیشتر).

حزب سوسیالیست یمن (که تا قبل از وحدت شمال و جنوب یمن بر جنوب حاکم بود) نیز پس از بررسی این توافق، با آن موافقت کرده است.

حزب الاصلاح توافق را بررسی می‌کند

برخی منابع اعلام کردند که حزب سنی الاصلاح الاسلامی، در حال بررسی این توافق است و قرار است امروز (پنجشنبه) موضع خود را به طور شفاف در قبال این مسئله اعلام کند.

«یاسین مکاوی» رئیس جنبش اعتراضی جنوب نیز در گفت و گو با شبکه المیادین، اعلام کرد که تشکیل شورای ریاستی را نپذیرفته‌ایم.

گفته می‌شود که بعد از آنکه جنبش انصارالله اعلام کرده بود که در صورت عدم توافق گروه‌ها بر تشکیل شورا، اقداماتی را برای حل بحران در نظر خواهد گرفت، دیگر دیگر لزومی نمی‌بینند که به طور یکجانبه وارد عمل شود.
«کنفرانس ملی یمن» روز یکشنبه (اول فوریه/ 12 بهمن) پس از سه روز رایزنی، با صدور بیانیه‌ای، هرگونه دخالت خارجی را در این کشور محکوم کرد و برای حل بحران، به گروه‌های سیاسی یمنی سه روز مهلت داد.

در بیانیه پایانی کنفرانس ملی یمن آمده بود که خلأ سیاسی و استعفاهای پی در پی رئیس جمهوری و دولت یمن به نفع طرح‌های خارجی و مانوری برای اجرای طرح ایالت‌های ششگانه است.

کنفرانس ملی یمن به دعوت «عبدالملک الحوثی»، رهبر جنبش انصارالله روز جمعه 30 ژانویه در صنعا آغاز شد و روز یکشنبه اول فوریه به کار خود پایان داد.

انتهای پیام/غ.ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها