امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۹:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14473
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گری‌لوئیس نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران امروز در همایش به مناسبت روز ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گری‌لوئیس نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران امروز در همایش به مناسبت روز ملی مقابله با بیابان‌زایی با انتقاد از عکس العمل کند در مقابله با ریزگردها اظهار داشت: اگر دانش کافی از هزینه‌هایی که بابت عدم مقابله با ریزگردها و فوایدی که از انجام آن به دست می‌آید، داشته باشیم، مقابله با ریزگردها این قدر با کندی انجام نمی‌شود.

نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران تأکید کرد: مقابله با ریزگردها در ایران و کشورهای منطقه باید با سرعت بیشتری انجام شود.

گری‌لوئیس ریزگردها را به عنوان تهدید جدی در مناطق خشک و نیمه خشک و ایران عنوان کرد و گفت: آژانس‌های سازمان ملل در ایران موضوع مقابله با ریزگردها را جدی در نظر گرفته‌اند و در این زمینه همکاری می‌کنند، اما راه‌حل‌ها نیاز به همکاری‌ جوامع بین‌المللی و کشورهای منطقه دارد.

در ادامه گری‌لوئیس پدیده خشکسالی و بیابان‌زایی را نابودکننده زندگی مردم عنوان کرد و گفت: پدیده بیابان‌زایی به عنوان مشکل اصلی امنیت انسانی به ویژه در آینده است.

وی ادامه داد: برای مقابله با این پدیده شوم باید جوامع محلی به کار گرفته شود، از سوی دیگر آنها توانمند شوند، تا به کمک دولت بیایند و مشکلات بیابان‌زایی برطرف شود.

گری‌لوئیس در ادامه به مشکلات ایران اشاره کرد و گفت: در حالی که نیاز سالانه هر فرد دو هزار مترمکعب آب است، اما در مناطق خشک ایران نیز جزء آنها است، این میزان تنها 300 هزار مترمکعب است.

وی با بیان اینکه در هر دهه 2 درصد به بیابان‌های مناطق خشک دنیا اضافه می‌شود، گفت: گرم شدن زمین این مشکلات را تشدید می‌کند.

گری‌لوئیس ادامه داد: طی سالهای گذشته با افزایش 2 درجه‌ای دما در دنیا مواجه هستیم و در صورتی که این افزایش دما به 4 تا 6 درجه برسد، فاجعه ایجاد خواهد شد.

نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران گفت: افزایش یک درجه دمای کره زمین تولید بالقوه محصولات کشاورزی را 10 درصد کاهش می‌دهد.

گری‌لوئیس درباره مشکلات ایران گفت: میزان بارندگی در منطقه خزر، شمال غرب و غرب کشور بالا است.

وی در ادامه به پروژه‌هایی که در زمینه مقابله با بیابان‌زایی با ایران همکاری می‌کنند، اشاره کرد و گفت: در طرح پروژه ترسیب کربن که در منطقه ملارد در مساحت 70 هزار هکتار در دست انجام است و 15 هزار هکتار در خراسان جنوبی انجام شده است، از بیابان‌زایی جلوگیری خواهد شد.

گری لوئیس گفت: علاوه بر آن این پروژه موجب اشتغال در جوامع محلی شده و منافع آنها را نیز تأمین می‌کند.

وی تصریح کرد: قرار است پروژه ترسیب کربن در 10 استان کشور تعمیم داده شود.

در این همایش یکی از نمایندگان جوامع محلی از منطقه ریوان کرمان طی سخنرانی اعلام کرد: از زمانی که پروژه ترسیب کربن در منطقه کرمان انجام می‌شود، جوانان این منطقه شاغل شده و از کار در شهرستان‌های دیگر بی‌نیاز شده‌اند.

در این همایش حسین خراسانی گفت: با تأسیس صندوق در منطقه ریوان کرمان آنها توانسته‌اند، وام‌های خود را بدون ارائه ضامن دریافت کنند که موفقیت بزرگی برای آنها محسوب شود.

همچنین دختر 5 ساله این نماینده جوامع محلی طی اشعاری از اجرای پروژه ترسیب کربن با همکاری سازمان ملل در منطقه کرمان تشکر کرد و گفت: قبلا به دلیل اینکه مدرسه آنها در زلزله ترک خورده بود، مجبور بودند در تابستان و زمستان در فضای باز تحصیل کنند، اما در راستای توانمندی جوامع محلی، مدرسه مناسبی برای آنها تهیه شده است.

این دختر 5 ساله همچنین از اینکه پدرش با اشتغال در منطقه‌شان دیگر مجبور نیست برای کارگری به شهر برود و هر شب پیش خانواده‌اش است، تشکر کرد.

همچنین این دختر 5 ساله که بسیار هم مورد تشویق و توجه حضار قرار گرفت، گفت: از مسئولان قول می‌گیرم که یک کارخانه کوچکی را نیز در روستای ما (ده‌ رضا) احداث کنند تا وضعیت خانواده‌های این روستا بهبود یابد.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها