امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۲:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144755
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 74
 نشست خبری چهارمین هم‌اندیشی سینما انقلاب اسلامی عصر امروز در خبرگزاری مهر برگزار شد. روح‌الله رجبی دبیر هم‌اندیشی سینما انقلاب ...

 نشست خبری چهارمین هم‌اندیشی سینما انقلاب اسلامی عصر امروز در خبرگزاری مهر برگزار شد.

روح‌الله رجبی دبیر هم‌اندیشی سینما انقلاب اسلامی اظهار داشت: هدف از هم‌اندیشی سینمای انقلاب اسلامی، شناسایی بهتر سینمای انقلاب است و انقلاب اسلامی به دنبال سینمای متناسب با حقیقت انقلاب است.

وی افزود: ما در پی سینمای نیستیم که فقط به موضوع انقلاب اسلامی در مقطع خاص مانند وقایع انقلاب اسلامی بپردازد. چون انقلاب اسلامی تفکر برآمده از معارف شیعی با توجه به ولایت فقیه است و سینمای انقلاب اسلامی نیز باید نشان‌دهنده معارف انقلاب اسلامی باشد.

وی با بیان اینکه سینمای انقلاب اسلامی باید نشان دهنده گفتمان انقلاب اسلامی باشد، گفت: ما برای گفتمان‌سازی انقلاب اسلامی نیاز به اندیشه و نقد داریم.

رجبی ادامه داد: جشنواره سینمایی فجر جزو فعالیت‌های فرهنگی دولت است و ما چهارمین سال است که هم‌اندیشی سینمای اسلامی را که نام ققنوس به خود گرفته است را برگزار می‌کنیم و سازوکار ما این است که بر اساس رویکردی که جشنواره سینما دهه فجر وجود دارد که تقدیر سینمایی کشور را به هم می‌زند را به سینمای انقلاب اسلامی نزدیک کنیم هر چند همه مدیران گذشته تلاش کردند که به سینمای انقلاب اسلامی نزدیک شوند.

وی افزود: اگر در جشنواره فیلم فجر نتوانستیم به سینمای انقلاب اسلامی نزدیک شویم شاید دلیلش رویکردی است که رویکرد درستی نبود.

99 درصد مسئله سینماکشور ترجمه‌های روشنفکری است

رجبی گفت: سه هژمونی در سینما کشور حاکم است. نخست سینمای نخبه‌گراست که مورد تأیید یک جریان محدود و کوچک است و مسئله‌ای که در این جریان محدود مطرح می‌شود 99 درصد ترجمه‌ای است که یک فضای گفتمانی روشنفکر ایجاد می‌کند.

دبیر هم‌اندیشی سینمای انقلاب اسلامی ادامه داد: دومین مؤلفه سینما کشور، سینمای محفلی است که دور هم جمع می‌شوند، در مکان‌های گوناگون از جمله کافه با هم گفت‌وگو می‌کنند و با ابزارهای گوناگون مسئله خود را به مسئله کل کشور تبدیل می‌کنند. به طور مثال با یک سوت و کف ساده در جشنواره هدایت افکار عمومی را به دست می‌گیرند و اینگونه به رسانه‌ها انتقال می‌دهند که این فیلم خوب یا بد است.

وی ادامه داد: هژمونی دیگر جشنواره رسانه‌ است. این سه قضایا مهمترین مسئله‌ای است که بر فضای سینما ما حاکم است و متاسفانه جشنواره فیلم فجر را از جشنواره مطلوب و موردنظر انقلاب اسلامی دور کرده است و این هژمونی گاهی اوقات شکست خورده است چون از مردم فاصله گرفته است و سینمای مورد نظر انقلاب اسلامی سینمای مردم است.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این هم‌‌اندیشی این است که در عالم سیاست یک تفکر وجود ندارد حداقل ما متفکری به نام شهید آوینی داریم که بسیاری از دانشجویان سینما خبری از آوینی ندارند تا برسد به نگاه متفاوت دیگر نسبت به سینما.

*جریان روشنفکری پاتوق محور است

رجبی با انتقاد از سینمای روشنفکری گفت: جریان روشنفکری پاتوق محور است در کافه‌ای جمع می‌شوند و مسئله خود را به مسئله عام تبدیل می‌کنند هدف ما از هم‌اندیشی سینما انقلاب اسلامی این است که سینمای موردنظر انقلاب اسلامی را شکل دهد و برای این امر از ابزار محفل و رسانه نیز استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: در هژمونی رسانه فقط جریان روشنفکری نیست که دارد هژمونی خود را می‌سازد ما نیز رسانه خود را داریم و به طور مثال فیلم شیار 143 به واسطه توان رسانه‌ای ما توانست به موفقیت برسد.

رجبی دبیر هم‌اندیشی سینمای انقلاب اسلامی گفت: برنامه ما این است که بین متفکر و سینماگر گفت‌وگو ایجاد شود و کار ما انعکاس تفکر انقلابی در سینماست و این هم‌اندیشی از 16 تا 26 بهمن آغاز خواهد شد و مرکز اصلی این هم‌اندیشی در حوزه هنری نیز اختتامیه در یک اسفند برگزار خواهد شد.

وی گفت: در برنامه این هم‌اندیشی برنامه تلویزیونی ققنوس است که به نوعی کرسی آزاداندیشی است که در باب سینمای انقلاب اسلامی وجود دارد و به گفته مدیران تلویزیون یکی از پربازدیدترین برنامه‌های سینمایی تلویزیون است و چند خبرنامه خاص نیز منتشر می‌شود.

سید احمد دربندی دبیر بخش محافل از دیگر سخنران این نشست خبری اظهار داشت: سینمای انقلاب محدود به یک واقعه خاص نیست، سینمای انقلاب هنر را به خدمت در آورده است و سینمای انقلاب باید در خدمت کل باشد که این کل خدمت به مردم ایران است.

وی با بیان اینکه نمی‌شود از یک فیلمساز و نویسنده توقع داشت که متفکر و جامعه‌شناس باشد گفت: متفکران اسلامی باید با نظریه‌پردازی بتوانند به اهالی هنر و سینما کمک کنند.

دربندی افزود: اگر ما معتقدیم که انقلاب در پیچ تاریخی خود قرار دارد باید فیلمساز تاریخی بتواند این پیچ تاریخی را با ابزار سینما به مردم نشان دهد و آیا اینکه این دیگر تحقق پیدا می‌کند به عهده نظریه‌پردازان سینماست تا فیلمساز را کمک کند.

وی گفت: هم‌اندیشی سینمای انقلاب اسلامی علاوه بر تهران در شهرستان‌ها نیز برگزار می‌شود که شهرستان‌هایی مانند مشهد، اصفهان، کرمانشاه و چند شهر دیگر را در بر خواهد گرفت.

دربندی در پایان خاطرنشان کرد: افتتاحیه هم‌اندیشی سینمای انقلاب بعد از نماز مغرب و عشا فردا در حوزه هنری افتتاح خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها