امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۸:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144803
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۸
تعداد بازدید: 95
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، بنابر اعلام «ایرینا کراموشکینا» یکی از نمایندگان مجلس قرقیزستان و عضو ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، بنابر اعلام «ایرینا کراموشکینا» یکی از نمایندگان مجلس قرقیزستان و عضو کمیسیون پارلمانی & laquo;دفاع و امنیت قرقیزستان»، ساختارهای امنیتی این کشور با انتخاب «ریچارد مایلز» (که به عنوان ایدئولوگ انقلاب «گل‌رز» در گرجستان در سال 2003 شناخته می‌شود) به عنوان سفیر موقت آمریکا در قرقیزستان،  مخالف هستند.

کراموشکینا در جلسه کمیته پارلمانی امنیت ملی قرقیزستان اظهار داشت: به طور حتم فعالیت ریچارد مایلز در راستای تغییر و جابه‌جایی قدرت و تقسیم دولت در این جمهوری آسیای مرکزی خواهد بود.

وی در ادامه تصریح کرد: ضروری است که ساختارهای امنیتی قرقیزستان توجه لازم را به حضور ریچارد مایلز داشته و به طور دقیق فعالیت وی را بررسی و دنبال کنند.

در این خصوص برخی از تحلیلگران معتقدند که علت اصلی حضور ریچارد مایلز به عنوان سفیر موقت آمریکا در قرقیزستان، ایجاد انقلاب جدید در این کشور می‌باشد.

این کارشناسان تصریح می‌کنند مهم‌ترین دلیل حضور مایلز در قرقیزستان وجود روابط حسنه قرقیزستان با روسیه و رد شدن استراتژی مشترک بیشکک با آمریکا بوده است ضمن آنکه بهانه‌ها و ابزارهای زیادی می‌تواند در این مسیر مورد بهره‌برداری قرار گیرند از جمله فعال شدن جنبش وهابیت در جنوب کشور و افزایش پایگاه‌های حمایت عمومی برای فعالیت‌های افراطی در قرقیزستان.

بنابر اعلام دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه قرقیزستان، ریچارد مایلز تا زمان ورود «شیلا گوالتین» سفیر آمریکا در بیشکک، به طور موقف سرپرستی سفارت واشنگتن در قرقیزستان را برعهده خواهد داشت.

این مسئله در حالی است که ریچارد مایلز علاوه بر فعالیت به عنوان سفیر در کشورهای مختلف، ساماندهی شورش، بمب‌گذاری و تشکیل انقلاب‌های رنگی را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

این در حالی است که علاوه بر ورود ریچارد مایلز در این هفته به عنوان سفیر موقت آمریکا در بیشکک، «شیلا گوالتین» سفیر دائم واشنگتن برای سفارت آمریکا در قرقیزستان اخیرا در زمینه رعایت حقوق همجنس‌گرایان و سازمان‌های غیردولتی در این جمهوری آسیای مرکزی ابراز نگرانی کرده بود.

قابل ذکر است که شیلا گوالتین با حکمی رسمی توسط مجلس سنای آمریکا در پاییز سال گذشته به این مقام منصوب شد.

از سوی دیگر، شیلا گوالتین نیز سال گذشته در سفارت آمریکا در کشور روسیه فعالیت داشته و به گفته برخی کارشناسان با توجه به درگیری‌های ژئوپلیتیکی فعلی و تقابل استراتژیکی میان روسیه و آمریکا، گزینه خطرناکی برای تحریک برخی ناآرامی‌ها در قرقیزستان محسوب می‌شود.

باید خاطرنشان کرد که شیلا گوالتین مدتی قبل از پایان مأموریت خود در روسیه در مصاحبه با روزنامه آمریکایی «‌forbes» از وضعیت حقوق بشر در روسیه که شامل آزادی مطبوعات، احترام به حقوق اقلیت‌های جنسی و نگاه ضدآمریکایی می‌شد، ابراز نگرانی کرده بود.

به اعتقاد کارشناسان در حال حاضر با توجه به درگیری‌های ژئوپلیتیکی ابرقدرت‌ها در قرقیزستان، انتخاب نامزدهای سفیری موقت و دائم آمریکا در بیشکک و همچنین نحوه برنامه‌ریزی فعالیت آنها بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها