امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۸:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144805
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۸
تعداد بازدید: 15
به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، فیصل مقداد قائم مقام وزیرخارجه سوریه که برای رایزنی پیرامون تحولات سوریه به کشورمان ...

به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، فیصل مقداد قائم مقام وزیرخارجه سوریه که برای رایزنی پیرامون تحولات سوریه به کشورمان سفر کرده است با حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزیر خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار مسأله سوریه را جزو اهتمامات جمهوری اسلامی ایران دانست و علت پایداری سوریه در خلال چهار سال بحران را ایستادگی و مقاومت سوریه ذکر کرد و افزود: سوریه امروز به عنوان یک نماد در جهان اسلام و عرب در مقابله با تروریسم و افراط گرایی تبدیل شده است.

وی تاکید کرد: آمریکا و غرب اکنون به این جمع بندی رسیده‌اند که در هر روند سیاسی برخورد واقع بینانه با حل سیاسی در سوریه ضروری است.

معاون وزیرخارجه کشورمان با تاکید بر اینکه باید دستاوردهای میدانی در مبارزه با تروریسم در سوریه را با ابتکارات سیاسی تثبیت کرد، ابتکار عمل مسکو برای برگزاری نشست تمهیدی گفت‌وگوی فراگیر ملی را گامی متناسب با طرح چهار ماده‌ای ارائه شده از سوی وزیر خارجه ایران و در راستای حل سیاسی بحران سوریه دانست و افزود: ایده آشتی ملی که از سوی رئیس جمهور سوریه مورد تاکید قرار گرفته است، نیز ایده‌ای واقع بینانه برای تحقق حل بحران است.

امیرعبداللهیان نامیدن سال 2015 از سوی مقامات سوریه به عنوان سال خروج از بحران و اخراج تروریست‌ها را رویکردی مهم و دارای تاثیر در داخل و خارج سوریه دانست و برنامه ریزی برای بازگشت آوارگان به کشور را مهم خواند و با اشاره به اقدام آمریکا و برخی متحدانش برای آموزش و تسلیح معارضه به اصطلاح معتدل، بر ضرورت اقدام سازمان ملل برای جلوگیری از این مسأله که تضعیف کننده راهکار سیاسی و تقویت کننده تروریسم است، تاکید کرد.

قائم مقام وزیر خارجه سوریه نیز در این دیدار روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه را فراتر از حد یک رابطه راهبردی توصیف کرد و با تقدیر از حمایتهای دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران از سوریه در مواجهه با بحران تحمیلی، گفت: ملت و دولت سوریه از اینکه جمهوری اسلامی ایران درک درست و صحیحی نسبت به تحولات سوریه از ابتدای بحران تاکنون داشته است، تقدیر می‌کند.

وی تاکید کرد: ما به سوی پیروزی پیش می‌رویم و این پیروزی‌ها به دلیل حمایت‌های دوستان واقعی سوریه به خصوص جمهوری اسلامی ایران است.

مقداد اظهار داشت: بحران سوریه از همان ابتدا یک توطئه خارجی بود. سعی کردند معارضه را مسلح کنند و با کشتن مردم بدنبال این بودند تا نظام سوریه و ارتش را متهم به کشتار و قتل مردم کنند.

وی نشست مسکو را رایزنی‌ها و مشورتهای غیررسمی دانست و گفت: برگزاری چنین نشستی یک موفقیت برای روسیه بود و سوریه بر اساس تصمیم رئیس جمهور خود در این نشست شرکت کرد و تأکید دمشق این است که این گفت‌وگوها به شکل گسترده‌تر و با حضور همه طیف‌های مردم سوریه برگزار شود. این در حالی است که دشمنان سوریه و کشورهای حامی گروه‌های معارضه، این گروهها را به عدم توافق در مسکو ترغیب کردند.

در ارتباط با طرح دمیستورا برای آتش بس در حلب، قائم مقام وزیر خارجه سوریه با اشاره به انعطاف و تعامل مثبت کشورش با این طرح گفت: مذاکراتی با معاون دمیستورا اخیراً در دمشق انجام شد که امیدواریم ملاحظات و درخواست‌های دولت سوریه در این طرح اعمال شود.

فیصل مقداد در عین حال تاکید کرد: طرح آموزش و تسلیح معارضه معتدل از سوی آمریکا در تناقض آشکار با طرح دمیستورا برای آتش بس در حلب می‌باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها