امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۷:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144807
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۸
تعداد بازدید: 10
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; پس از کاهش قیمت نفت در چهار پنج ماه اخیر اظهار نظر های مختلفی در خصوص علت این کاهش توسط

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; پس از کاهش قیمت نفت در چهار پنج ماه اخیر اظهار نظر های مختلفی در خصوص علت این کاهش توسط کارشناسان بین المللی و موسسات آینده پژوهی بین المللی مطرح شد که مهمترین این اظهار نظرها نظریه توطئه نفتی است که توسط روسای جمهوری برخی از کشورهای نفت خیز مطرح شد.

به گزارش رسانه های عرب زبان اولین بار بحث مربوط به توطئه نفتی را روسای جمهور کشورهای روسیه و ونزوئلا و سپس ایران و چند کشور دیگر مطرح کردند که این موضوع نشان می دهد احتمال نقش آفرینی آمریکا و هم‌پیمانانش در منطقه خاورمیانه و در کاهش قیمت نفت بسیار جدی است.

این تئوری زمانی تقویت می شود که شاهد هستیم مسئولان اتحادیه اروپا و آمریکا با صحبتهایشان منجر به کاهش قیمت نفت می شوند.
به عنوان مثال مقامات ایالات متحده بارها در طول این پنج ماه اعلام کرده اند کاهش قیمت تاثیر خوبی بر اقتصاد آمریکا گذاشته است و حتی تحلیلگران اروپا پیش بینی کرده اند کاهش شدید قیمت نفت می تواند رشد اقتصادی را در منطقه یورو بهبود بخشد.

این تحلیلگران مدعی هستند کاهش قیمت نفت می تواند منجر به تحریک اقتصادی این منطقه شود که سالیان سال است با مشکلات شدید اقتصادی دست‌وپنجه نرم می کند.

مدیر اتاق بازرگانی و صنایع آلمان در همین رابطه اعلام کرده است اگر قیمت نفت در این سطح باقی بماند، می تواند اقتصاد منطقه یورو را به میزان 20 میلیارد یورو بهبود بخشد و برای این منطقه ارزش اقتصادی داشته باشد.

از طرف دیگر سیاستمداران و دولتمردان کشورهای وارد کننده نفت خاورمیانه مانند ایالات متحده، اتحادیه اروپا و کشورهای شرق آسیا معتقد هستند هر چه قیمت نفت بیشتر کاهش یابد و حتی به کمتر از 40 دلار برسد به نفع تولیدکنندگان نفت است زیرا شرایط خرید نفت نیز برای آنها افزایش خواهد یافت.از سوی دیگر برخی دیگر از رسانه های عرب زبان مانند الحیات، الحریة و سبوع الاقتصادیه معتقد هستند واشنگتن در نظر دارد با کاهش قیمت نفت در جهت درهم شکستن نفوذ روسیه و ایران در منطقه به طور خاص حزب الله لبنان، سوریه، عراق و اکراین تلاش کند.نظریه توطئه در حالی مطرح می شود که عده دیگری از تحلیلگران بازار انرژی که البته تعدادشان زیاد نیست و غالبا از بازیگران اصلی کاهش قیمت نفت هستند معتقد به این نظریه نبوده و می گویند رونق تولید نفت شیل در ایالات متحده منجر به تغییرات اساسی در بازار جهانی نفت شده است اما نمی توانند در صحبتهایشان کاهش بیشتر قیمت نفت را پنهان کنند، به طوری که سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده است با وجود کاهش قیمت نفت دیگر نیاز به تولید نفت شیل با هزینه بالا نداریم و می توانیم با قیمت بسیار کمتر نفت خود را تامین کنیم که این موضع از لحاظ اقتصادی به سود ایالات متحده است.

وزیر نفت امارات:کاهش قیمت نفت ربطی به توطئه ندارد

سهیل مزروعی وزیر انرژی امارات یکی دیگر از افرادی است که معتقد است کاهش قیمت نفت ربطی به توطئه ندارد.

وی در گفت ‌وگو با روزنامه رسمی امارات متحده عربی اعلام کرده است چون واشنگتن تمایل به استخراج نفت از شیل دارد این اتفاق رخ داده است و کاهش قیمت نفت را باید در رفتار کشورهای غیر اوپک دید.

وزیر انرژی امارات مدعی است نظریه توطئه و فشار آمریکا به اوپک به منظور عدم کاهش سقف تولید زائیده تخیلات برخی از کشورهای عضو و خارج اوپک است.

مزروعی ادامه می دهد این کشور با نفت 50 دلار می تواند خود را اداره کند اما برای قیمت های کمتر نیز برنامه دارد.

وی معتقد است خروج نفت شیل آمریکا از بازار موجب می شود تا قیمت نفت دوباره افزایش یابد به همین دلیل کاهش قیمت نفت در شرایط فعلی نیز موثر است چون در آینده منجر به افزایش قیمت نفت خواهد شد.

وزیر نفت عربستان:همکاری عربستان و آمریکا کذب است!

علی النعیمی وزیر نفت عربستان یکی دیگر از افرادی است که نظریه توطئه را رد و تصریح می کند عربستان به دنبال کاهش قیمت نفت نبوده و نیست و صحبت هایی که مطرح می شود در مورد همکاری این کشور با ایالات متحده آمریکا کذب است.

وی در گفت‌وگو با سایت العربیه ادامه می دهد: تا کشورهای خارج اوپک مخصوصا روسیه اقدام به کاهش تولید نفت نکند شرایط قیمت همین گونه است بنابراین اولین قدم برای بازگشت قیمت نفت کاهش تولید نفت کشورهایی است که خارج از اوپک هستند.

وزیر نفت عربستان با تاکید براین که اعضای اوپک در ماه نوامبر گذشته تصمیم درستی اتخاد کردند تا سقف تولید ثابت باقی بماند اظهار می کند: در شرایط فعلی اعضای اوپک نباید از اتحاد خارج شوند.

صحبتهای وزیر نفت عربستان در حالی مطرح می شود که وی هفته گذشته با برخی از مقامات کاخ سفید دیدار کرده و از کاهش قیمت نفت ابراز رضایت کرده است،به این دیدار باید مذاکره پر ابهام وزیر نفت عربستان در حاشیه مذاکرات 1+5 را نیز افزود. این دیدارها و اظهارنظرها و اقداماتی که در کنار هم تکه های پازل و نظریه توطئه سقوط نفت برای به زانو درآوردن کشورهایی مانند ایران و روسیه از یک سو و سر و سامان دادن به اقتصادهای بحران زده غربی را تکمیل می کند.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار