امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۳:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144812
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۸
تعداد بازدید: 14
رضا شهرستانی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به وضع تعرفه ترجیحی واردات برخی کالاها از جمله ...

رضا شهرستانی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به وضع تعرفه ترجیحی واردات برخی کالاها از جمله فولاد از ترکیه، اظهار داشت: در حال حاضر بازار جهانی فولاد با رکود روبرو است و کشورهای چین، هند، ترکیه، اکراین و روسیه به دنبال ایجاد بازارهای جدید برای عرضه محصولات خود هستند.

وی ادامه داد: در این شرایط، تولیدکنندگان ایرانی به دنبال اعمال تعرفه برای واردات فولاد هستند، تا از تولید داخل حمایت شود، اما دولت به جای این کار، تعرفه ترجیحی برای واردات فولاد از ترکیه وضع کرده است و گفته می‌شود تا یک ماه دیگر فولاد ترک وارد ایران خواهد شد.

شهرستانی تصریح کرد: در ایران به دلیل هزینه پایین انرژی، قیمت تولید فولاد پائین‌تر از کشورهای دیگر است اما سود بانکی 25 تا 30 درصدی، مزیت انرژی ارزان را از بین می‌برد و در نتیجه قیمت فولاد ایران 2 تا 5 درصد گرانتر از فولاد ترکیه است.

وی افزود: در این شرایط، دولت ترکیه به صادرکنندگان خود مشوق‌های 2 تا 5 درصدی می‌دهد که باعث می‌شود در نهایت، قیمت فولاد ترکیه 4 تا 10 درصد ارزانتر از فولاد ایران باشد.

وی اظهار داشت: تولیدکنندگان فولاد خواستار اعمال تعرفه واردات فولاد هستند و در حال حاضر صنعت داخل با مازاد عرضه نسبت به تقاضا روبرو است.

عضو انجمن فولاد ادامه داد: تولیدکنندگان درخواست اعمال تعرفه واردات فولاد را دارند، البته این تقاضا را برای ورق‌های فولادی با ضخامت کمتر از 3 میلی‌متر و همچنین گندله و  قراضه به عنوان مواد اولیه تولید فولاد مطرح نکرده‌ایم.

وی گفت:‌ بهتر بود تعرفه ترجیحی برای واردات ورق فولادی اعمال می‌شد، اما اگر قرار باشد این تعرفه در مورد میلگرد، بیلت (فولاد تخت شمش) یا تیرآهن وضع شود، به ضرر تولید داخل خواهد بود.

وی با اشاره به صحبت های وزیر صنعت مبنی بر پیگیری موضوع اعمال تعرفه برای واردات فولاد در سال 94، گفت‌: این بحث‌ها در حد وعده باقی مانده و تاکنون برای وضع تعرفه اتفاقی نیفتاده است.

به گفته شهرستانی، دولت ترکیه برای واردات فولاد به کشورش تعرفه 40 درصدی وضع کرده و تقاضای تولیدکنندگان ایرانی نیز اعمال این میزان تعرفه برای واردات فولاد است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها