امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۵:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144816
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۸
تعداد بازدید: 20
ناصر کلاری مدیر چاپخانه «تواضع» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره خاطراتش از قبل و بعد ...

ناصر کلاری مدیر چاپخانه «تواضع» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره خاطراتش از قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، بیان داشت: قبل از اینکه به تأسیس چاپخانه «تواضع» بپردازم قبل از انقلاب چاپخانه‌ای را با عنوان «پیام نو» اداره می‌کردم که به دست ساواک منحل شد.

به گفته وی، در چاپخانه «پیام نو» اعلامیه‌های نهضت آزادی، روحانیت مبارز و عکس‌هایی از رهبر کبیر انقلاب امام خمینی (ره) را به چاپ می‌رساندم.

وی افزود: قبل از به سر کار آمدن دکتر مصدق، یعنی قبل‌تر از سال 1329 در شکل‌گیری انقلاب فعالیت می‌کردیم. وقتی مصدق به سر کار آمد حدود 20 سال داشتم به همین منظور همیشه عکس او را بالای میزم نصب می‌کردم که همچنان این عکس در چاپخانه و دفتر فعلی‌ام نیز وجود دارد.

* اعلامیه‌ها را مجانی و تنها به امید پیروزی انقلاب چاپ می‌کردیم

کلاری که در زمانی هم کارگر چاپخانه مطبوعات بوده است، گفت: قبل از پیروزی انقلاب تا آنجایی که توانستم، کمک کردم تا انقلاب پیروز و این راه همچنان ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به این مطلب که آن زمان اعلامیه‌ها را مجانی و فقط به امید پیروزی انقلاب به چاپ می‌رساندیم، بیان کرد: اکثر اعلامیه‌هایی که به چاپ می‌رسانیدم مربوط به زمان ازهاری و زمان برپایی حکومت نظامی بود یعنی در سخت‌ترین زمان که همان حکومت نظامی بود، عکس‌ها را به سختی چاپ و در بین مردم توزیع می‌کردیم.

کلاری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه عکس‌ها و اعلامیه‌ها توسط چه کسانی توزیع می‌شد، عنوان کرد: پخش عکس‌ها از طریق تشکیلات جبهه ملی، روحانیت مبارز و نهضت آزادی صورت می‌گرفت.

* چاپ عکس‌ها و اعلامیه‌ها توسط بزرگترین ماشین چاپ ایران

وی با بیان اینکه عکس‌ها و اعلامیه‌ها را در زمان ازهاری و شبانه به چاپ می‌رساندیم، گفت: وقتی بختیار به سر کار آمد، کمی آزادی بیشتر شد چراکه او ادعای آزادی می‌کرد و ما از این ادعا و موقعیت استفاده می‌کردیم به همین منظور چاپخانه‌مان را علنی باز کردیم.

مدیر چاپخانه «تواضع» درباره ماشین چاپی که در آن دوران به تکثیر اعلامیه و عکس می‌پرداخت، ادامه داد: هایدلبرگ 4 ورقی، بزرگترین ماشین چاپ ایران بود که در آن زمان عکس‌های امام و مقام معظم رهبری را به صورت 9 تایی بسته و به اندازه 4 تا برگه A4 و مقوا چاپ کردیم که نمونه عکس‌ها هم‌اکنون نیز در مسجد قبا که مرکز مبارزه مذهبی‌ها بود، موجود است.

* اعلامیه‌ها توسط 3 تشکیلات انقلابی پخش می‌شد

کلاری در پاسخ به پرسش دیگر که اسامی کسانی که اعلامیه‌ها و عکس‌ها را در بین مردم توزیع می‌کردند، چه بود، گفت: این عکس‌ها از طریق 3 گروه پخش می‌شد که رابط مؤتلفه اسلامی «حاج سعید امانی»، «حاج محمود مانیان» رابط جبهه ملی و  «هاشم صباغیان» رابط نهضت آزادی که وزیر کشور زمان مهندس بازرگان بود، صورت می‌گرفت که هر سه نفر آنها از بزرگان بازار بودند و بنده نیز چندین بار با هاشم صباغیان راهی زندان شده‌ام.

وی درباره دفعات دستگیری‌اش، افزود: دفعه اول که بنده را بازداشت کردند، دو ماه در زندان بودم، دفعه دوم حدود 8 ماه در سلول انفرادی قزل قلعه بوده، دفعه سوم در سلول شماره چهار زندان قصر و دفعه آخر در زندان کمیته که الان به موزه عبرت مشهور است، زندانی بودم که همه اینها به حدود 40 سال پیش مربوط می‌شود.

* روایت «ناصر کلاری» از جشن استقلال الجزایر در بازار نوروز خان

این پیشکسوت صنعت چاپ با اشاره به این مطلب که بخشی از جلسات بازاریان در منزل ما تشکیل می‌شد، عنوان کرد: روزی که استقلال الجزایر اعلام شد، در بازار نوروز خان که آن زمان به شلوغی اکنون نبود، با چراغانی کردن بازار به برپایی جشن پرداختیم.

به گفته وی، روزنامه اطلاعات برای گرفتن گزارش به بازار آمده بود اما به خاطر اینکه این روزنامه در آن دوران درباری بود، خبرنگاران این روزنامه را تحریم کرده‌ بودیم و در نهایت روزنامه کیهان گزارش جشن استقلال الجزایر را در ایران منتشر کرد.

کلاری با بیان اینکه بیشتر فعالیت ما در بازار نورزوخان صورت می‌گرفت، بیان کرد: یک ما و 5 روز قبل از پیروزی انقلاب، اسم مسجد شاه را به نام مسجد امام خمینی (ره) تغییر دادیم، یعنی از ادعای آزادی دولت بختیار برای پیشروی انقلاب استفاده می‌کردیم.

وی درباره میتینگ‌هایی که آن زمان در بازار برپا می‌شد، گفت: بازار را بلندگو کشی کردیم و مقر میتینگ را نیز سه راه حاج حسن که نزدیک بازار بود، گذاشتیم. اما آیت‌الله طالقانی فرمودند که میتینگ را از بازار بیرون بیاورید چراکه ساواکیان آنجا را به آتش خواهند کشید.

* مسجد شاه چگونه به نام مسجد امام خمینی (ره) تغییر یافت

به گفته کلاری، اولین باری که در ایران مسجد شاه به نام مسجد امام خمینی (ره) خوانده و اعلام شد، در میتینگی در بازار نام این مسجد را، مسجد امام خمینی (ره) اعلام کردیم.

وی افزود: مسجد شاه حدود یک ماه و 5 روز مانده به پیروزی انقلاب به نام مسجد امام خمینی (ره) تغییر یافت و در آن زمان نیز دو عکس بزرگ 12 متری از دکتر مصدق و مقام معظم رهبری چاپ کرده و بر دیوار این مسجد نصب کردیم، خیل عظیمی از مردم در مسجد امام خمینی (ره) حضور یافته بودند.

مدیر چاپخانه «تواضع» با اشاره به این مطلب که 3 دوره مبارزه ایران را درک کرده است، گفت: سال 1326 زمانی که جنازه رضا شاه را می‌آوردند، برای اولین بار اعلامیه‌ای را علیه رضاخان با همکاری پسرخاله‌ام به چاپ رساندم که در نهایت ما را به عنوان فدائیان اسلام گرفتند که 24 ساعت در حبس و سپس ما را آزاد کردند.

وی با بیان اینکه از سال 1326 در مبارزات سیاسی علیه رژیم شاهنشاهی حضور فعال داشتم، اضافه کرد: زمان ملی شدن صنعت نفت تا 28 مرداد و آغاز مبارزات از حسینیه ارشاد و حضور دکتر شریعتی تا 22 بهمن سال 57 را به خوبی درک کرده‌ام.

مدیر چاپخانه «تواضع» ادامه داد: قبل از قیام 15 خرداد، امام خمینی (ره) فرمودند که به اعتراض همه مغازه‌های بازار را ببندید، ما نیز مغازه‌های بازار تا سرچشمه را بستیم، در همان حین بنده شناسایی و در بازار نوروزخان بازداشتم کردند یعنی بنده را از فروردین لغایت آبان سال 42 بازداشت کردند و متأسفانه در 15 خرداد نیز در زندان به سر می‌بردم.

وی افزود: بعد از واقعه 15 خرداد توسط شورای مرکزی نهضت آزادی، در زندان شماره چهار قصر، اعلامیه‌ای تصویب شد و تمام رهبران نهضت آزادی آن را اعلامیه را امضاء کردند، مبنی بر حقانیت قیام 15 خرداد و دفاع از رهبری امام خمینی (ره) و تأیید قیام 15 خرداد. به همین مناسبت دستگاه حاکمه افراد مزبور را از 10 لغایت 4 سال به زندان محکوم کرد.

بر اساس این گزارش، ناصر کلاری مدیر چاپخانه «تواضع» متولد 1311 در تهران بوده که دارای حدود 71 سال سابقه و تجربه در حوزه صنعت چاپ است.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها