امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۸:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144819
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۸
تعداد بازدید: 16
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، شورای روابط عمومی روسیه و ایران به «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، شورای روابط عمومی روسیه و ایران به «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه پیشنهاد نموده است تا نماینده ویژه‌ای در زمینه مسائل ایران تعیین کند.

روزنامه «ایزوستیا» چاپ مسکو با نقل این خبر از مقامات این شورا، یادآور شده است که کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه ازهم اکنون از این موضوع حمایت شده است.

به نوشته این روزنامه، شورای روابط عمومی روسیه و ایران که در ژانویه سال جاری تشکیل شد، برنامه‌ای متشکل از 16 ماده پیشنهاد داده است که بر اساس آنچه طراحان آن در نظر دارند، تحقق آن باید به توسعه مبادلات تجاری-بازرگانی بین دو کشور کمک کند. در بین این اقدامات،  انتصاب نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور ایران برای هماهنگی سیاست‌ها و اقدامات دولت روسیه در رابطه با توسعه روابط با ایران بسیار ضروری است.

این روزنامه یادآور شده است که ولادیمیر پوتین ده‌ها نماینده ویژه در جهت گیری‌های مهم سیاست خارجی روسیه، از جمله در مسئله افعانستان و خاورمیانه دارد.

به عقیده «رجب صفروف» رئیس شورای امور عمومی روسیه و ایران، چنین سمتی را شخصی مانند «دمیتری راگوزین» معاون نخست وزیر روسیه و نماینده سابق روسیه در مذاکرات با اتحادیه اروپا و نماینده دائم سابق روسیه در ناتو که آشنایی خوبی با مسائل مربوط به جمهوری اسلامی ایران دارد، می‌تواند عهده دار شود.

به گفته صفروف، ایران از هم اکنون دارای نماینده ویژه در امور روسیه است. «علی اکبر ولایتی» نماینده ویژه رئیس جمهوری ایران در روسیه تعیین شده است.

«لئونید کلاشنیکوف» معاون اول کمیته امور بین الملل دومای روسیه (از حزب کمونیست) در این رابطه گفته است: «در شرایط تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا، ایران شریک بسیار با اهمیتی برای روسیه در عرصه صادرات در زمینه‌های مختلف محسوب شده و انتصاب نماینده ویژه در امور ایران می‌تواند اقدامی منطقی برای هماهنگی بهتر امور زیر نظر مستقیم رهبران روسیه باشد».

روزنامه «ایزوستیا» در ادامه می‌افزاید: «در بیانیه شورای روابط عمومی روسیه و ایران همچنین یادآوری شده است که مشکل دیگری که روابط تجاری-بازرگانی دو کشور با آن مواجه است، فقدان عملیات مالی مستقیم بین بانک‌های روسیه و جمهوری اسلامی ایران است که برای رفع این مشکل، این شورا به دولت فدراسیون روسیه پیشنهاد کرده است تا به چند بانک روسی اجازه انجام معاملات با طرف ایرانی را بدهد و یا بانک مشترک ایران و روسیه تاسیس شود.»

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها