امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۲۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144847
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۳۸
تعداد بازدید: 342
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، هفته اخیر شاهد شکست و ناکامی قابل ملاحظه گروه تروریستی تکفیری «داعش» در ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، هفته اخیر شاهد شکست و ناکامی قابل ملاحظه گروه تروریستی تکفیری «داعش» در برابر عملیات&

zwnj;های موفق ارتش سوریه در مناطق شرقی سوریه به ویژه در جبهه‌های عملیاتی شهرهای «حسکه» و «قامشلی» و «دیر الزور» و اطراف فرودگاه نظامی دیر الزور بود.

 

 

عملیات‌هایی با هدف قطع ارتباط داعش عراق و سوریه

 

یگان‌های ارتش سوریه با کمک و همکاری عشایر مناطق شرقی سوریه موفق شدند، پیشروی چشمگیری را در محورهای جنوبی و شرقی شهر حسکه علیه گروه تروریستی تکفیری داعش محقق کنند و در این راه بیش از 20 شهرک، روستا و مزرعه را آزاد کنند که از مهمترین آنها می‌توان به روستاها و شهرک‌های الوطواطیة، جمو و مزرعه جمو و بخش شرقی روستای باب الخیر، در جنوب شهر حسکه و همچنین روستاهای الزرازة، شماسة، تل محمد، التبن، خالد، حویدکه، عاکولا و 9 مزرعه دیگر در منطقه اشاره کرد.

بنابر اعلام منابع آگاه میدانی پیشروی ارتش سوریه در این محورها با این هدف صورت می‌گیرد تا کمربند امنیتی اطراف شهر حسکه، مرکز استان حسکه در شمال شرقی سوریه را توسعه دهد و مانع نفوذ داعش به آن شود، به ویژه آنکه داعش پس از تسلط بر موصل و مناطق مختلفی از استان نینوا، علاوه بر مناطق ریف حسکه تلاش دارد، از سمت عراق به دلیل هم مرز بودن این استان با کشور عراق نیز به شهر حسکه نفوذ کند.

این منابع توضیح می‌دهند، پس از موفقیت‌های اخیر ارتش سوریه در محورهای جنوبی و شرقی حسکه که هم مرز با کشور عراق است، هم اکنون عملیات‌های ارتش سوریه متوجه منطقه «المیلبیه» است که مقر «هنگ المیلبیه» در آنجا واقع شده و داعش آن را اواسط ژوئیه گذشته به تصرف خود درآورد تا پس از مناطقی همچون مرکز جمع‌آور پنبه و سیلوهای المیلبیه، دیگر اهداف عملیاتی ارتش سوریه را تشکیل دهد.

به موازات پیشروی ارتش در عملیات‌های فوق الذکر دیگر یگان‌های ارتش مواضع خود در جبهه عملیاتی غرب و شرق را تحکیم کردند و یگان توپخانه ارتش مواضع پشت جبهه داعش در شهر «الشدادی»، مهمترین پایگاه داعش در ریف جنوبی حسکه را با هدف قطع راه‌های امداد و کمک رسانی این گروه تروریستی تکفیری و مشکل ساختن تردد آنها در این منطقه گلوله باران کردند.

 

 

آزادسازی تل حمیس، پایگاه داعش در قامشلی هدف اصلی ارتش سوریه

 

کمی آن طرف‌تر از حسکه، دیگر شهر کُردنشین سوریه «قامشلی»‌ قرار دارد، در این جبهه عملیاتی نیز همانند جبهه عملیاتی حسکه، نیروهای ارتش سوریه با همکاری عشایر منطقه حدود 15 روستا را در ریف جنوب غربی قامشلی آزاد کردند که مهمترین آنها تلول محمد کبیر، تلول محمد صغیر، الکیطة، مزرعة الکیطة، الدلاویّة الکبیرة، الدلاویة صغیرة، شماسیّة، رزازة، حتیکة، مزرعة خالد، تل التبن، التبن، مزرعة أحمد، عاکولة و مزرعة عاکولة بود.

این پیروزی‌های ارتش سوریه پس از آن حاصل شدند که داعش در حلب و «عین العرب»‌ نیز متحمل شکست‌های سنگین شده بودند.

به گفته منابع میدانی سوری هدف از عملیات ارتش در جبهه قامشلی تامین امنیت شهر حسکه است و در این راه ارتش سوریه هم اکنون در آستانه آزادسازی بزرگراه قدیمی حسکه – قامشلی و سیطره بر آن است تا به این طریق راه خود را به سمت پایگاه داعش در ریف قامشلی یعنی شهرک «تل حمیس»‌ هموار کند.

یکی از مهمترین بازتاب‌های عملیات‌های اخیر ارتش سوریه در شمال شرقی این کشور که با کشور عراق هم مرز است، تنگ‌تر کردن حلقه محاصره داعش در مناطق مرزی عراق و سوریه و کاستن از کمک‌های امدادی و نظامی داعش از عراق به سوریه و دشوار کردن رسیدن این کمک‌ها به جبهه‌های عملیاتی داعش در سوریه است.

 

 

توسعه چند کیلومتری کمربند امنیتی اطراف فرودگاه دیر الزور

 

در استان دیر الزور نیز شکست‌ها و ناکامی‌های داعش در برابر گارد ریاست جمهوری سوریه به فرماندهی سرهنگ «عصام زهرالدین» همچنان ادامه دارد و سرهنگ زهرالدین طی روزهای گذشته موفق شد، اغلب شهرک «حویجه المریعیه» را آزاد کند و عملیات نظامی خود را در منطقه «حویجة صکر» ادامه دهد، در حالی‌که منطقه «جفره» را نیز به کنترل ارتش سوریه درآورد که مهمترین کانون و نقطه آغاز حملات داعش به سمت فرودگاه نظامی دیر الزور بود.

منابع آگاه میدانی سوری تاکید می‌کنند که کمربند امنیتی اطراف فرودگاه نظامی دیر الزور توسعه بسیاری یافته است، به گونه‌ای که هم اکنون باید گفت، عرض این کمربند به چند کیلومتر می‌رسد. این درحالی است که دور کردن تکفیری‌های داعشی از شهرک الجفره امکان پرواز و فرود امن و بیش از پیش بالگردها و هواپیماهای ارتش سوریه در مناطق شرقی را فراهم کرد.

در حال حاضر سربازان سرهنگ زهرالدین عملیات‌های خود را بر آزادسازی دیگر روستاها و شهرک‌های همجوار فرودگاه نظامی دیر الزور متمرکز کرده‌اند.

تمام این تحولات میدانی درحالی در شرق سوریه جریان دارد که روزی نیست که ده‌ها تکفیری داعشی از میدان‌های رویارویی با ارتش سوریه فرار نکنند و بدست این گروه تروریستی تکفیری اعدام نشوند.

انتهای پیام/ز

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار