امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۲:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144849
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۳۸
تعداد بازدید: 178
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، محمد باقر قالیباف شهردار تهران با همراه جمعی از مدیران و معاونان شهرداری پایتخت دیروز به قم سفر ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، محمد باقر قالیباف شهردار تهران با همراه جمعی از مدیران و معاونان شهرداری پایتخت دیروز به قم سفر کرد تا علاوه بر زیارت بارگاه نورانی کریمه اهل بیت(س)، با علما و مراجع تقلید هم دیدار و گفت‌وگو کند و ضمن ارائه گزارشی از عملکرد شهرداری تهران، از رهنمودهای بزرگان حوزه هم بهره‌مند شود.

وی نخست به دفتر حجت‌الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی نماینده آیت‌الله سیستانی در ایران رفت و با او گفت‌وگو کرد؛ دیدار بعدی قالیباف با آیت‌الله صافی گلپایگانی و همچنین آیت‌الله وحید خراسانی بود که این دیدارها بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.

وظایف شهرداری‌ها به درستی تبیین نشده است

در ادامه شهردار تهران و هیئت همراه به دیدار آیت‌الله حسین نوری همدانی رفتند. قالیباف در این دیدار گفت: فعالیت‌های شهرداری تهران بسیار گسترده و وسیع است و از آنجایی که سه دوره است در سمت شهردار تهران مشغول به خدمت هستم وظایف سنگین‌تری را بر عهده دارم.

وی افزود: فعالیت در سمت شهرداری یک تهدید و یک فرصت به شمار می‌آید، این امر سبب شده است تا شناخت دقیق‌تر، پایه‌گذارتر از فرصت‌های پیش رو داشته باشیم تا بتوانیم نقاط مثبت گذشته را قوت ببخشیم و نقاط ضعف را جبران کنیم.

شهردار تهران با اشاره به اینکه شهرداری‌ها با سه چالش رو به رو هستند گفت: مهمترین چالش پیش رو این است که وظایف شهرداری‌ها به درستی تبیین نشده است و از سوی دیگر از تجربیات دیگر کشورها در راستای اداره شهر بهره‌مند نشده‌ایم.

قالیباف ادامه داد: در کشورهای غربی و شرقی برطرف کردن نیازهای مردم یکی از وظایف شهرداری‌ها است به طوری که نیازهای روحی، جسمی، معنوی و روانشناسی مردم باید توسط شهرداری برطرف شود اما متاسفانه در کشور ما شهرداری یک نهاد خدماتی است.

وی با اشاره به اینکه عمر مدیران در سمت‌های مختلف کوتاه است گفت: یکی از نقاط ضعف در کشور کوتاهی عمر مدیران است به طوری که مدیران شهرداری تهران به طور میانگین تنها 18 ماه در شهرداری  خدمت کرده‌اند و این به معنای عدم برنامه‌ریزی مدیران برای اداره شهر است.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: ثبات مدیران شهری به معنای ایجاد فرصت برای شهر و مدیران شهری است که اگر طول خدمت مدیران شهری افزایش پیدا کند به طور قطع در جامعه اثر گذار خواهند بود.

قالیباف با اشاره به اینکه تهران می‌تواند الگویی برای سایر شهر‌ها باشد گفت: باید همه ابعاد وظایفی شهرداری‌ها مشخص شود تا بتوانیم خدمات شهری، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مناسبی به مردم ارائه کنیم.

وی بیان کرد: برای داشتن یک شهر مناسب باید در راستای رشد و تعالی شهر و مردم فعالیت داشته باشیم و از سوی دیگر باید مسائل مادی مورد توجه قرار گیرد.

شهردار تهران با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب سیاست‌های کلان را مشخص کرده‌اند گفت: این امر سبب شده است تا مدیران با وظایف خود به درستی آشنا شوند.

قالیباف تاکید کرد: فعالیت‌های شهرداری تهران در زمینه پروژه‌های عمرانی کم‌نظیر است به طوری که پیش از حضور من در شهرداری، تنها در حدود 272 کیلومتر بزرگراه در شهر وجود داشت و در حال حاضر به 540 کیلومتر طول بزرگراه‌ها رسیده است.

شهردار تهران با اشاره به اینکه سرانه فضای سبز تهران گفت: سرانه فضای سبز به ازای هر نفر در گذشته 9 متر بوده است و در حال حاضر به 15.5 متر رسیده است.

قالیباف تصریح کرد: در حال حاضر 57 کتابخانه شبانه‌روزی در تهران دایر است که مردم می‌توانند از آنها استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقدامات شهرداری تهران نصب وسایل ورزشی در بوستان‌ها و مناطق مختلف تهران بوده است که در حال حاضر با توجه به اهمیت عفاف و حجاب در جامعه 100 سالن ورزشی مختص بانوان در تهران احداث شده است.

صدور مجوز‌ تک‌خوانی برای زنان ‌اثر سوئی در ‌جامعه می‌گذارد

آیت‌الله حسین نوری ‌همدانی هم با اشاره به گزارشی که او از روند امور اجرایی و فرهنگی در شهر تهران ارائه کرده بود اظهار کرد: مجموعه فعالیت‌هایتان نشان می‌دهد که همه ابعاد ورود پیدا کرده‌اید که این امر نشان‌دهنده تعهد، ژرف‌بینی و واقع‌نگری شماست.

وی افزود: در نامه امیرالمومنین علی (ع) به مالک اشتر، عنوان شده که مردم دارای طبقاتی هستند و بعضی از آنها جز به اصلاح گروهی دیگر، اصلاح نخواهند شد.

این مرجع تقلید ضمن تحلیل این سخن حضرت علی (ع) خاطرنشان کرد: توجه داشته باشیم که همه اقشار باید با یکدیگر هماهنگ باشند تا بتوانند به جامعه‌ای متعالی دست یابند.

وی ادامه داد: تجارب شهرداری تهران در حال حاضر و اهتمامی که این مجموعه نسبت به مسائل فرهنگی دارد باید در قالب کتابی منتشر شود تا راهنمای خوبی برای آیندگان باشد.

آیت‌الله نوری همدانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ایران اسلامی توانست تحولاتی در سطح بین‌المللی را سبب شود گفت: این تغییرات حاصل فعالیت‌های امام راحل به پشتیبانی ملت ایران است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان اینکه اثرگذاری و نقش‌آفرینی انقلاب اسلامی در سطح منطقه و جهان ثابت شده است عنوان کرد: بر همین اساس است که مسئولیت‌ها و مدیریت‌ها در نظام اسلامی جزو امانت‌های الهی به شمار می‌روند و نباید به آنها به دیده امرار معاش نگریست.

وی با تاکید بر اینکه به فرموده قرآن کریم، امانت‌ها باید به اهلش سپرده شوند گفت: این سخن بدان معناست که مدیران متعهد و متخصص باید در رأس امور قرار گیرند و باید به بهترین نحو در انجام مسئولیت کوشا بود.

آیت‌الله نوری همدانی تصریح کرد: بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی همواره تاکید داشتند پست‌های مهم را به افرادی بسپارید که تعهد و تخصص لازم را داشته باشند و امروز می‌بینیم که جمیع این شرایط در جنابعالی و هیئت همراه جمع است.

این مرجع تقلید افزود: توجه به فرهنگ و توسعه مساجد امری مهم در همه شهرداری‌هاست البته امروزه در تهران صدها مسجد داریم که خالی از امام جماعت هستند و این دیگر وظیفه حوزه‌هاست که امام جماعت برای مساجد تربیت کنند.

وی کمبود قضات روحانی را از دیگر مشکلات جامعه امروز دانست و گفت: در برخی روستاها خانه‌های عالمی ساخته شده‌اند که روحانی مستقر در آنها نیست.

آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه بیش از 20 میلیون نفر از شیعیان و دیگر مذاهب در مراسم اربعین حسینی گرد هم آمدند عنوان کرد: هیچ قدرتی جز کشش معنوی اباعبدالله(ع) چنین ظرفیتی ندارد بنابراین لازم است این فرهنگ را حفظ و تقویت کنیم.

استاد خارج فقه حوزه علمیه قم با بیان اینکه ترافیک و آلودگی محیط زیست از دیگر مشکلاتی است که تهران و برخی شهرها با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند گفت: در این زمینه هم باید ورودی عالی داشته باشید و مشکلات را با مدیریت جهادی و عزمی راسخ حل کنید.

وی در ادامه به موضوع هنر پرداخت و افزود: اسلام درصدد آن است که از همه ابعاد و با استفاده از همه ابزارهای مشروع، فرهنگ خود را گسترش دهد که یکی از راه‌های اشاعه فرهنگ دینی، هنر است و حتی قرآن هم از نظر فصاحت و بلاغت، هنر ادبی را به‌کار می‌گیرد.

آیت‌الله نوری همدانی تصریح کرد: گویا اخیرا مجوزی در راستای تک‌خوانی زنان صادر شده که به یقین این امر اثر سوئی در سراسر جامعه می‌گذارد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه مردم ایران خون خود را فدای انقلاب و پیروزی نهضت اسلامی کرده‌اند گفت: این تلاش‌ها به رهبری امام راحل صورت گرفته که در ایران اسلام حکمفرما باشد.

وی در ادامه با انتقاد از برخی تصاویر در بعضی فیلم‌ها که با فرهنگ اسلامی سازگاری ندارند بیان کرد: باید به این مسئله توجه ویژه صورت بگیرد.

آیت‌الله نوری همدانی گفت: انقلاب ایران جریان مهمی است که در سطح بین‌المللی به راه افتاده و هدف امام خمینی(ره) هم این بوده که مشکلات و سئوالات همه جهانیان را با این انقلاب پاسخی در خور و بر اساس آموزه‌های دینی بدهد.

شهرداری تهران بیشترین فعالیت فرهنگی اثرگذار را دارد 

شهردار تهران عصر همان روز ابتدا به دفتر آیت الله علوی گرگانی رفت و با این استاد حوزه علمیه دیدار کرد.

وی در این دیدار اظهار کرد: توجه به محرومیت‌زدایی از جنوب شهر، جزو دستورالعمل‌های شهرداری ‏تهران است.‏

وی افزود: در حال حاضر کارهای زیربنایی بیشتر صورت می‌گیرند و آنچه از ابنیه روبنایی ‏هستند کمتر شده‌اند؛ کارهای اجرایی مترو در حال حاضر پیشرفت خوبی دارند و حدود 25 ‏کیلومتر حفاری مترو در تهران از ابتدای امسال صورت گرفته در حالیکه این میزان در گذشته سه ‏کیلومتر بوده است.‏

شهردار تهران با بیان اینکه توجه به موضوعات فرهنگی نسبت به گذشته بیشتر شده است ‏گفت: رسیدگی به حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی شهر اساس کار شهرداری تهران است و ‏جوهره دینی بر اساس آموزه‌های اسلام در این بین کاملا مشهود است.‏

وی ادامه داد: انتخاب معاونان و مشاوران روحانی برای شهرداری تهران هم در همین راستا ‏بوده تا بتوانیم بر اساس تعالیم دینی، امور فرهنگی و مذهبی را در تهران پیش ببریم.‏

قالیباف با اشاره به مجموعه دلسوز و فرهنگی در شهرداری تهران خاطرنشان کرد: ‏اولویت‌هایی با محوریت نماز، قرآن، اذان و ... در رأس کارهای فرهنگی شهرداری محسوب ‏می‌شوند.‏

شهردار تهران با بیان اینکه جایی در تهران وجود ندارد که صدای اذان در مواقع شرعی به گوش ‏نرسد عنوان کرد: توجه به مسائل فرهنگی و هنرهای گوناگون در کنار فعالیت‌های ورزشی در ‏دستور کار شهرداری تهران قرار دارد تا اوقات فراغت مردم با آموزه‌های دینی، فرهنگی و ‏ورزشی همراه باشد و گناهی هم اتفاق نیفتد یا اینکه گناه کمتری با مجموعه فعالیت‌های ‏خانواده‌محور شهرداری صورت بگیرد.‏

وی ادامه داد: هیچ سازمانی که مسئولیت فرهنگی هم دارد به اندازه شهرداری تهران ‏فعالیت‌های اثرگذار نداشته است.‏

قالیباف گفت: در حوزه آسیب‌های اجتماعی به ویژه رسیدگی به محرومان هم کارهایی در ‏شهرداری صورت گرفته است؛ در زمینه کارهای مقطعی و کوتاه‌مدت با توجه به شرایط اقتصادی ‏سخت در جامعه اقداماتی صورت گرفته زیرا حتی امروزه در تهران کسانی هستند که برای ‏شام شب خود هم با مشکل مواجه هستند.‏

شهردار تهران با بیان اینکه افراد بی‌خانمان هم در شب‌های سرد زمستان در گرمخانه‌های ‏شهرداری اسکان داده می‌شوند عنوان کرد: هر شب حدود دو هزار نفر از این افراد از چنین ‏خدماتی بهره‌مند می‌شوند.‏

وی به موضوعات و آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق اشاره کرد و افزود: شهرداری تهران در ‏ابعاد مختلف و در حوزه‌های گوناگون از جمله آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از آنها و ‏همچنین در جنبه‌های کنترلی، با همکاری جدی مردم کارهای خوبی را سازمان‌دهی کرده ‏است.‏

قالیباف گفت: در این دوره تلاش داریم این بخش از فعالیت‌های فرهنگی را با شتاب و سرعت ‏بیشتری پیش ببریم و همچنین ظرافت‌های فرهنگی و اجتماعی را هم در نظر بگیریم.‏

شهردار تهران با اشاره به تغییر خواسته‌های مردمی در پایتخت خاطرنشان کرد: امروزه مردم ‏مطالبات عظیمی از شهرداری دارند زیرا کارهای روتین و وظایف قانونی، به صورت کامل توسط ‏پرسنل شهرداری تهران انجام می‌شوند؛ افتخار ما هم این است که بتوانیم کاری برای مردم ‏انجام دهیم هرچند آنچه امروز صورت می‌گیرد در شأن ملت ایران نبوده و کم است.‏

وی افزود: در مجموعه شهرداری تهران درصدد هستیم کسانی در صدر امور قرار بگیرند که ‏بتوانند منشأ اثر باشند؛ رسیدگی به معیشت کارکنان و مبارزه با فساد اداری در سیستم ‏مدیریت شهری از دیگر دستورالعمل‌هاست.‏

ارتباط مسئولان با مراجع تقلید به نفع جامعه است 

آیت‌الله سید محمدعلی علوی گرگانی هم با بیان اینکه دعای ما باید این باشد که به انسان‌های شرور محتاج نشویم اظهار کرد: نیاز انسان به همنوعان خود اصلی اساسی است و هیچ کس نمی‌تواند بدون کمک دیگران به زندگی‌ اجتماعی خود ادامه دهند.

وی افزود: ارتباط با مراجع تقلید از سوی مدیران کشور هم بر همین اساس باید باشد زیرا وقتی که رئیس جمهور، اعضای کابینه و سایر مدیران با علما و مراجع تقلید دیدار می‌کنند و ارتباط دارند این امر در نهایت به نفع مردم و جامعه خواهد بود.

این استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه در سوره نساء می‌خوانیم بهترین دین از آن کسانی است که هم خداوند را اطاعت کنند و هم نسبت به دیگران نیکوکار باشند خاطرنشان کرد: در حقیقت رضای الهی در گرو کسب رضایت مردم از ما است.

وی ادامه داد: حتی در میان پیامبران نیز خداوند مقام آن پیامبری را بالاتر می‌داند که نسبت به مردم دلسوزتر بوده است در این بین مدیران و کارکنان شهرداری با توجه به انتظارات و مطالبات مردمی در صورتی که خدمات بیشتری به آنها ارائه دهند از جایگاه بالاتری هم برخوردار خواهند شد.

آیت‌الله علوی گرگانی در بخش دیگری از سخنان خود به وظایف شهرداران اشاره کرد و گفت: در وهله نخست نسبت به زیرمجموعه شهرداری وظیفه دارید که مربوط به عزل و نصب مدیران خواهد بود، این امر باید با توجه به کارایی افراد صورت بگیرد و کسانی بر سر کار گماشته شوند که رضای مردم در اولویت آنها باشد.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: یک مدیر جایگاه والایی در سازمان و نهاد خود دارد زیرا وقتی که پرسنل آن اداره یا سازمان رفتار محبت‌آمیز مدیر خود را ببیند رفتار خود را بر همین اساس تنظیم می‌کند.

وی افزود: همه رفتارهای ما در جامعه برای بازخورد و واکنش است همان طور که در قضیه جداسازی محل کار بانوان و آقایان در شهرداری تهران نیز چنین چیزی را شاهد بودیم.

آیت‌الله علوی گرگانی با بیان اینکه مردم در مرحله دوم از خدمات شهرداری و شخص شهردار بهره‌مند می‌شود عنوان کرد: در این بخش جامعه رفتار شهردار را مورد ارزیابی قرار می‌دهد که او چگونه به حل مشکلات و معضلات مردم اهتمام دارد.

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: در روایتی از حضرات معصومین (ع) می‌خوانیم که فرمودند اگر می‌خواهید میزان رضایت مردم را از خود بسنجید به میزان امیدی که آنها به شما دارند توجه کنید زیرا هر کس که امید بیشتری به شخصی دارد در حقیقت از او محبت و کارایی بیشتری دیده است.

وی ادامه داد: تهران شهری متفاوت با سایر شهرها و حتی کلانشهرهای ایران است و مشکلات و انتظارات گوناگونی نیز در پایتخت دیده می‌شود به همین دلیل تمام شهرها به الگوی مدیریتی تهران می‌نگرند و شما اسوه و نمونه آنها هستید به همین دلیل باید با شتاب بیشتری به امور فرهنگی، عمرانی، اجتماعی و ... بپردازید.

آیت‌الله علوی گرگانی تصریح کرد: همواره موانعی بر سر کارتان به وجود می‌آید که البته باید در مقابل آنها بردبار باشید و هم خودتان را حفظ کنید و هم مانع از گرفتار شدن جامعه باشید.

وی در خاتمه با تأکید بر ایجاد جاذبه و دافعه صحیح و منطقی توسط شهرداری‌ها گفت: در حقیقت نباید اجازه دهید آن دسته از افراد که به دنبال مانع‌تراشی هستند به اهداف خود برسند.

‌شهرداری تهران‌ فعالیت شبانه‌روزی و جهادی دار‌د

محمد باقر قالیباف همچنین با آیت الله مکارم شیرازی دیدار و گفت‌وگو کرد و طی سخنان خود گفت: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مدیریتی در شهرداری تهران این بوده که طول مدیریت شهرداران کوتاه بوده و همین امر سبب می‌شده که آنها نتوانند کارهای مهم و ساختاری انجام دهند.

وی افزود: در طول عمر شهرداری تهران از زمان بلدیه تاکنون، 57 شهردار تغییر کرده‌اند ولی در زمان مدیریت کنونی، این اشکال وجود نداشته و سومین دوره است که توفیق خدمت در شهرداری تهران را یافته‌ام که حدود 10 سال می‌شود.

شهردار تهران با بیان اینکه مدیریت‌های شهری در ایران در گذشته چندان به موضوعات فرهنگی، هنری و اجتماعی توجه نداشته‌اند یا اینکه رویکرد صحیحی را اتخاذ نکرده‌اند گفت: اما در طول دوران خدمت خود، بسترهایی را فراهم کردیم که در حوزه‌های زیرساختی، اقداماتی انجام شد که توانسته‌‌اند تاثیرگذار باشند و نظر موافقان و مخالفان را جلب می‌کند که البته این مهم با همکاری مردم حاصل شده است.

وی ادامه داد: مجموعه مدیران، متخصصان و پرسنل شهرداری تهران، فعالیت شبانه‌روزی و جهادی دارند؛ احداث بزرگراهی که پنج کیلومتر طول داشت در گذشته یک دهه طول می‌کشید ولی امروزه اتوبانی مانند امام علی(ع) که از شمال تا جنوب تهران کشیده شده و 10 هزار خانه طی آن تملک شد، بدون اینکه شهر را به دو تکه تقسیم کند، بستری مناسب را برای تردد درون‌شهری و در کمتر از 20 ماه ساخته شده است.

قالیباف با اشاره به احداث 20 کیلومتر تونل درون‌شهری در تهران گفت: آمار و ارقام نشان می‌دهد که دولت در سال‌های گذشته حداقل 30 درصد بودجه شهرداری تهران را تامین می‌کرد ولی در مجموعه دولت‌های نهم، دهم و یازدهم، این رقم سیر نزولی یافته و به زیر سه درصد رسیده است.

شهردار تهران با بیان اینکه 25 کیلومتر تونل مترو طی سال جاری در تهران حفاری شده است خاطرنشان کرد: پل صدر هم از جمله سازه‌های مهندسی و فنی پیشرفته در پایتخت محسوب می‌شود که تحولی در عرصه مهندسی پل‌سازی کشور محسوب می‌شود؛ این پل با 1200 میلیارد تومان ساخته شده ولی در رسانه‌ها رقم‌های چند هزار میلیاردی برای آن عنوان شد البته ما به این مسائل توجه نمی‌کنیم و کار خود را انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به توسعه قابل توجه زیرساخت‌های فرهنگی شهر تهران طی سال‌های اخیر گفت: در این دوره، بیش از 4 میلیون متر مربع، فضاهای فرهنگی شهر تهران افزایش داشته‌اند و در حال حاضر حدود 200 مسجد در تهران ساخته شده‌‌ یا در حال ساخت است‌.

قالیباف با بیان اینکه هیچ محله‌ای در تهران وجود ندارد که مرکز و سرای فرهنگی نداشته باشد عنوان کرد: در حوزه‌های مختلف از جمله بانوان هم کارهای فرهنگی خوبی در تهران صورت گرفته است، امروز با صراحت می‌توانیم بگوییم شهرداری تهران منحصر به فردترین نهاد غیردولتی است که مهمترین نهاد فرهنگی پایتخت محسوب می‌شود.

شهردار تهران با اشاره به توسعه حوزه‌های علمیه به عنوان یکی از دستور کارهای مدیریت شهری تهران گفت: ساخت چندین مدرسه علمیه در مناطق مختلف هم اکنون جریان دارد.

وی با تاکید بر توجه به هویت دینی، انقلابی و ملی در تمام فعالیت‌های شهری عنوان کرد: در هر حوزه، چارچوب‌ها و موضوعاتی هم تعیین شده و بر روی آنها تمرکز می‌شود؛ منظومه کارهای فرهنگی شهرداری تهران در 18 سرفصل مشخص شده‌اند که همگی آنها دارای جوهره دینی هستند.

قالیباف با بیان اینکه در تمام حوزه‌ها و مدیریت‌های فرهنگی، مدیران روحانی در شهرداری تهران فعالیت می‌کنند خاطرنشان کرد: سیاست‌گذاری‌های فرهنگی در شورای شهر تهران و همچنین اقدامات سازمان فرهنگی هنری شهرداری پایتخت توسط روحانیون سازمان‌دهی می‌شود.

شهردار تهران افزود: در حوزه‌های اجتماعی هم مجموعه اقدامات خوبی توسط شهرداری تهران صورت می‌گیرد و هماهنگی میان همه بخش‌ها حاکم شده است؛ فعالیت در زمینه اسکان افراد بی‌خانمان از جمله این امور به شمار می‌رود.

وی با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی برای شهرداری‌های دیگر شهرها توسط شهرداری تهران گفت: این کار بر اساس رهنمود جنابعالی که خواستار انتقال تجربیات در مدیریت شهری تهران بوده‌اید صورت گرفته و هیچ هزینه‌ای هم برای آنها نداشته است.

توجه همزمان شهرداری تهران به جسم و روح شهر قابل تقدیر است 

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی هم در این دیدار اظهار کرد: مدیریت شهری تهران توانسته در ابتکاری جالب توجه علاوه بر اینکه به فعالیت‌های عمرانی می‌پردازد، امور فرهنگی را نیز به عنوان یک وظیفه مورد توجه قرار دهد، اما پیش از این بسیاری از شهرداری‌ها چنین اهتمامی نداشتند و حتی از نهادهایی که کار فرهنگی می‌کردند عوارض می‌گرفتند.

وی افزود: توجه همزمان شهرداری تهران به جسم و روح پایتخت قابل تقدیر است، چراکه در راستای پرورش روح فرهنگی و مذهبی شهر نیز فعالیت‌های خوبی داشته است؛ البته اصل هم همین است که به هردو حوزه توجه شود و جسمی که روح آن پرورش نیافته باشد کامل نیست و کارایی ندارد.

این مرجع تقلید با اشاره به لزوم انجام کارهای فرهنگی با محوریت امور مذهبی، خاطرنشان کرد: حتی اگر به مذهب هم توجه نداشته باشیم بازهم صرفه در این است که کارهای فرهنگی را در کنار امور عمرانی مورد توجه قرار دهیم.

وی ادامه داد: یکی از مزایای شهرداری تهران در دوره کنونی این است که تسلیم بعضی جنجال‌سازی‌ها نمی‌شوید و کارتان را ادامه می‌دهید.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه قدرت اشخاص زمانی مشخص می‌شود که هرگاه کار صحیحی را تشخیص دادند آن را ادامه دهند، متذکر شد: در حقیقت نباید وقتی با مانعی روبرو شدید بازگردید، بلکه صحیح آن است که مانع را از میان بردارید و امام خمینی (ره) نیز همین رویه را داشتند.

استاد حوزه علمیه قم در ادامه با تأکید بر ایستادگی در برابر مانع‌تراشی برخی افراد، بیان کرد: باید هزینه‌های این کار را هم پرداخت، چراکه نفع آن در نهایت به جامعه می‌رسد.

وی بر ضرورت انتقال تجربه مدیریت شهری از سوی شهرداری تهران به دیگر شهرها تاکید کرد و گفت: تجربه سرمایه‌ای است که نادیدنی است اما ارزش آن از بسیاری سرمایه‌های مادی بیشتر است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه شهرهای دیگر باید بتوانند از نظر امور عمرانی و فرهنگی از شهرهای موفقی مانند تهران الگو بگیرند، تصریح کرد: نوع خدماتی که در شهرداری ارائه می‌دهید اهمیت بالایی دارد و در 3 مرحله قابل ارزیابی است، نخست اینکه مردم آن را می‌بینند و رضایت آنها حاصل می‌شود، دیگر اینکه با مشاهده پیشرفت‌های یک شهر در ایران اسلامی، کشورهای خارجی در می‌یابند تحریم‌ها نتیجه‌ای نداشته و در مرحله سوم نیز این خدمات موجب نشان دادن کارآمدی انقلاب اسلامی و آبروی نظام هستند.

این مرجع تقلید با تاکید بر حمایت از افراد محروم در یک شهر افزود: اگر در جایی درآمدی داریم باید آن را در راه کمک به افراد نیازمند صرف کنیم تا از این نظر توازنی در شهر برقرار باشد.

وی خواهان اطلاع‌رسانی صحیح به مردم در مورد فعالیتهای شهرداری شد و گفت: سخن این است که مردم بدانند عوارضی که به شهرداری می‌پردازند در جای دیگر سودش را هم می‌بینند زیرا در حال حاضر این دیدگاه وجود ندارد.

آیت‌الله مکارم شیرازی در پایان با بیان اینکه نباید نگران این باشیم که چرا قدردانی کاملی از زحمات ما صورت نمی‌گیرد، اضافه کرد: حجاب معاصر یکی از مهم‌ترین عوامل در این میان است و مردم معمولاً پس از پایان دوره خدمت یک فرد خدمات او را نیز می‌بینند.

آیت‌الله سبحانی: آیا تنها معضل باقی مانده جامعه تک‌خوانی زنان است؟‌

دیدار با آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع عظام تقلید آخرین برنامه قالیباف در قم بود؛ این مرجع تقلید در سخنانی با بیان اینکه خداوند در سوره مبارکه «حج» خطاب به کسانی که در زمین مکنت یافته‌اند می‌فرماید نماز و زکات را اقامه کنید اظهار کرد: در ادامه می‌خوانیم که احیای امر به معروف و نهی از منکر نیز جزو وظایف این افراد به شمار می‌رود.

وی افزود: یکی از مصادیق این آیه و مکنت یافتن را می‌توان پیروزی انقلاب اسلامی ایران در 22 بهمن 1357 دانست.

این مرجع تقلید با بیان اینکه دستورات قرآن مربوط به 1400 سال پیش نیستند و همه قرون و اعصار را در بر می‌گیرند خاطرنشان کرد: در 22 بهمن خداوند مکنت را به نظام اسلامی بخشید.

وی ادامه داد: به خاطر داریم که در زمان شاه حتی اجازه نمی‌دادند روحانیون یک مدرسه یا دانشکده را اداره کنند ولی امروز چنین نیست و قدرت و فرهنگ در اختیار نظام اسلامی قرار گرفته است.

آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه در گذشته کسانی بر سر کار بودند که دلبستگی به دین نداشتند گفت: با پیروزی انقلاب این رویه تغییر یافت و همه امکانات در اختیار متدینین قرار گرفت.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: در اینجا باید تاکید کنیم شکر نعمت امری واجب است که اگر این کار را نکنیم نعمت‌ها هم از دست می‌روند.

وی بیان کرد: شکر نظام اسلامی آن است که مملکت را با چهار اصل اقامه نماز و زکات، امر به معروف و نهی از منکر حفظ کنیم.

آیت‌الله سبحانی با تاکید بر شکرگزاری به دلیل نعمت نظام جمهوری اسلامی گفت: البته می‌بینیم در شهری مانند تهران یا دیگر مناطق کارهای خوبی از نظر ترویج فرهنگ نماز و زکات صورت گرفته ولی هنوز با پدیده ناهنجار بی‌حجابی و بدحجابی روبه‌رو هستیم که نشان می‌دهد در حوزه امر به معروف و نهی از منکر مشکلاتی وجود دارد.

این مرجع تقلید افزود: موضوع دیگری که باید به آن اشاره کنیم و از آن گلایه‌مندیم این است که چرا فرزند یک روحانی در مورد تک‌خوانی زنان فتوا می‌دهد؟ سئوال اینجاست که آیا همه مشکلات ما حل شده بود و اکنون فقط همین معضل باقی مانده است که زنان تک‌خوانی کنند؟

وی خاطرنشان کرد: اگر اینگونه سخن بگوییم در دیگر کشورها علیه ما موضع می‌گیرند که اینها به دروغ گفته‌اند نظامشان اسلامی است؛ البته بدانند که اینها نظر یک نظام نیست بلکه یک فرد نظر خود را گفته است.

آیت‌الله سبحانی با تاکید بر استغفار این فرد از چنین سخنانی گفت: شایسته است که انسان جایزالخطا و غیر معصوم، اگر اشتباهی می‌کند بگوید که اشتباه کرده و عذرخواهی کند.

این مرجع تقلید در خاتمه از شهردار تهران و مجموعه معاونان وی خواست در امور شهرسازی، رعایت قوانین اسلامی و همچنین کسب رضایت مردم را در اولویت قرار دهند.

لزوم حفظ هویت دینی در برنامه‌های عمرانی شهر تهران

محمدباقر قالیباف با حضور در بیت آیت‌الله صافی گلپایگانی با این مرجع تقلید دیدار کرد.

شهردار تهران در ابتدای این دیدار، گزارشی از فعالیت‌های انجام گرفته توسط شهرداری و نیز برنامه‌های آینده خود ارائه داد.

وی با تقدیر از فعالیت‌های قالیباف و همکارانش گفت: بنده از جنابعالی و کسانی که با شما در این مقاصد بسیار بلند و با ارزش همکاری دارند، تشکر می‌کنم و امیدوارم که ان‌شاءالله توفیقات شما در خدماتی که شروع کرده‌اید بیشتر شود و همه مورد توجه حضرت ولی عصر (عج) قرار بگیرد.

آیت‌الله صافی گلپایگانی خدمت به مردم را نعمت بزرگ خداوند دانست و بیان کرد: خدماتی که توانسته‌اید انجام دهید و رضایت‌مندی مردم را کسب کنید، همه نعمت بزرگ خداست که باید آن را قدر بدانید و تلاش کنید که این رضایتمندی بیشتر از پیش شود.

وی ابعاد خدمات شهرداری را بسیار بالاتر از خدمات عمرانی دانست و بیان کرد: فعالیت‌های شهرداری تنها مسائل عمران و آبادانی نیست، همین که شما در کارهایتان همه ابعاد عمرانی، فرهنگی و مذهبی را با هم پیش می‌برید بسیار قابل تقدیر است.

استاد حوزه علمیه قم در بخش دیگری از بیانات خود با اشاره به برخی اقدامات فرهنگی انجام شده در شهرداری تهران بیان کرد: اگر اشخاصی باشند که از این کارهای مهم دینی ناراحت هستند، اینها از باب عدم التفات و یا نادانی است. شما باید کار خودتان را انجام دهید. بسیاری از کارهایی را که دیگران نتوانستند قبلاً انجام دهند شما با شجاعت انجام دادید.

وی با توجه به لزوم حفظ هویت اسلامی کشور به ویژه شهر تهران گفت: باید هویّت دینی کاملا محفوظ باشد و در کارهای عمرانی و بناها، مسائل دینی و معماری اسلامی و سنتی رعایت شود.

آیت‌الله صافی گلپایگانی در ادامه با اشاره به فعالیت شهرداری تهران در مراسم اربعین حسینی ادامه داد: رفتن شما به کربلا و خدمت به مراسم باشکوه اربعین حسینی بسیار قابل تقدیر و اسباب خوشحالی است. ان‌شاءالله مانند این برنامه‌ها ادامه پیدا کند و بتوانید الگویی برای سایر ارگان‌ها در خدمت به دین باشید.

این مرجع تقلید در پایان ضمن مسئلت توفیق بیشتر برای قالیباف اظهار کرد: سعادتی بهتر از این نیست که خداوند و امام زمان(عج) از انسان راضی باشند. قدر فرصت خدمت رسانی به مردم را بدانید و به فعالیت‌های ارزنده خود ادامه دهید. من به خاطر کارهای مفید و دینی شما، به حضرتعالی علاقه دارم و امیدوارم که همیشه در این امور پیشقدم باشید.

انتهای پیام/78004/ذ40/ض1002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار