امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۳:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144897
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرنگار شهری و رفاهی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدباقر قالیباف در دیدارهای جداگانه‌ای با آیات عظام علوی گرگانی، وحید ...

به گزارش خبرنگار شهری و رفاهی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدباقر قالیباف در دیدارهای جداگانه‌ای با آیات عظام علوی گرگانی، وحید خراسانی و جوادی آملی درخصوص برنامه های شهرداری پایتخت توضیحاتی ارائه داد.

وی با پرداختن به عملکرد شهرداری در سنوات طی شده، برنامه‌های شهرداری تهران را برای اجرای پروژه‌های شهری و نیز رویکردهای پیش رو شرح داد. آیات عظام علوی گرگانی، جوادی آملی و وحید خراسانی نیز رهنمودها و تدابیر لازم را برای اجرای بهتر برنامه‌های مدنظر شهردار بیان کردند.

 بالغ بر 4 میلیون مترمربع به فضاهای فرهنگی شهر افزوده شده است

شهردار تهران عصر پنجشنبه 16 بهمن سال جاری طی سخنانی در دیدار با آیت الله العظمی مکارم شیرازی، ضمن تبریک دهه مبارک فجر، تاکید کرد: کمتر در تاریخ شهرداری تهران اتفاق افتاده است که مدیران طول دوره زیادی را در شهرداری باشند؛ یکی از ضعف‌های شهرداری‌ها در کشور این است که خیلی زود مدیران جابه‌جا می‌شوند و اکنون نیز این آسیب ساختاری و اداری وجود دارد که باید به آن توجه شود.

وی گفت: شهر تهران که دارای بزرگترین شهرداری است و حساسیت‌های خاص خود را دارد در طول مدت تاسیس بلدیه تا کنون دارای 57 شهردار بوده است؛ این موضوع بدان معنا است که متوسط دوره مدیریت شهرداران 18 ماه بیشتر نبوده است و طبیعی است که در این زمیان نمی‌توان کارهای عمیق و اساسی در شهرداری‌ها انجام داد؛ به اضافه اینکه شهرداری‌ها به جهت ساختاری نیز نقص بزرگی دارند که نمی‌توانند مدیریت یکپارچه شهری را داشته باشند.

قالیباف اظهار داشت: در طول مدت فعالیت شهرداری تهران در مجموعه تاریخ بلدیه شاید 4 شهردار بیشتر نبودند که طول بالای کار داشته‌اند که این موضوع هم یک فرصت و هم یک تهدید برای شهر است؛ تهدید از این جهت که ممکن است به روزمرگی بیفتیم و انگیزه کار را از دست دهیم و فرصت از این جهت که کارهای عیمق و ماندگاری در شهر انجام دهیم.

شهردار تهران در ادامه به مسایل ساختاری در شهر اشاره کرد و گفت: شهرداری در گذشته خیلی به موضوعات فرهنگی، اجتماعی و هنری توجه خاصی نداشتند و  اگر بعضا توجهی داشتند نیز رویکردهای صحیحی در کارشان دنبال نمی‌کردند که این موضوع باعث چالش‌هایی در جامعه نیز شد؛ با این وجود در دوره‌ای که توفیق خدمت در شهرداری تهران را داشتیم بسترهایی در شهر تهران فراهم شده و کارهای زیرساختی خوبی صورت گرفته است تا جایی که موافقان، مخالفان، داخلی‌ها و خارجی ها اگر با ذره‌ای انصاف نگاه کنند، شاهد هستند که به همت همکاری مردم، اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: اکنون مجموعه کارگران، کارمندان، متخصصان و مدیران شهرداری انصافا کار جهادی می‌کنند و  شبانه رزو فعالیت دارند. شاید یک اتوبان پنج - شش کیلومتری انجام کارش یک دهه طول می‌کشید اما اتوبانی مثل امام علی (ع) که بیش از 10 هزار خانه در مسیر آن قرار داشت و دارای 14 لاین ترافیکی است در کمتر از 20 ماه اجرایی می شود.

 قالیباف تصریح کرد: این اتوبان تمامی تاسیسات شهر را قطع کرده و از عرض شهر عبور می‌کند در عین حال می خواستیم با اجرای این اتوبان شهر را دو تکه نکنیم تا اشکالی که در احداث اتوبان نواب صفوی اتفاق افتاده  و در طول 6 – 7 کیلومتر شهر دو تکه شده را مجددا تکرار نکنیم. به همین منظور در اتوبان امام علی (ع) بیش از 30 کیلومتر اتوبان ایجاد شده و در عین حال شهر دو تکه نشده است به نحوی که تمامی دسترسی‌های پیاده و سواره این مسیر را به قوت خودش باقی گذاشتیم. ما در این اتوبان شش لاین بالا را در اختیار مردم محلی قرار داده ایم و هشت لاین پائین نیز در اختیار افرادی است که می‌خواهند عبور کنند.

شهردار تهران با بیان این نکته که «شهری که یک کیلومتر تونل ترافیکی نداشت امروز دارای 20 کیلومتر تونل ترافیکی است»، تصریح کرد: یکی از ایرانیان مقیم انگلیس در حرم حضرت معصومه (س) من را دید و گفت وقتی از تونل نیایش عبور کردم، از زیبایی، نوع ساخت و طراحی این پروژه  لذت بردم.

 قالیباف با اشاره به برخی از کارهای زیر ساختی در بخش‌های فضای سبز، زیباسازی و محیط زیست شهر تهران، عنوان کرد:  دوشنبه هفته آینده در کهریزک که محل دپو زباله شهر تهران بوده است،  اولین زباله سوز  تولید کننده برق را انجام می‌دهیم به نحوی که در این زباله سوز با سوختن روزانه بیش از 400 تن زباله، 3 مگاوات برق تولید می شود.

وی تاکید کرد: این کار کاملا با حفظ مسایل زیست محیطی و استاندارد روز دنیا برای اولین بار در کشور اتفاق می‌افتد و از این زباله سوز، برق وارد مدار می‌شود.

قالیباف به روند توسعه مترو در شهر تهران اشاره کرد و گفت: اعداد و ارقام نشان می‌دهد همیشه دولت در هر سال 30 درصد بودجه شهرداری را  پرداخت می‌کرده است که این رقم در بعضی از سال ها به 38 درصد نیز رسیده است، اما در مجموعه دولت نهم، دهم و یازدهم این عدد به حدی سیر نزولی پیدا کرده است که اکنون به زیر 3 درصد رسیده است؛ اما با وجود این مسئله، فقط در سال جاری 25 کیلومتر مترو ساخته شده است که این موضوع کیفیت کار را نشان می‌دهد.

شهردار تهران یادآور شد: گاهی بعضی افراد، بعضی حرف‌ها را می‌زنند و به عنوان مثال می گویند پل صدر از سه هزار میلیارد تا شش هزار میلیارد هزینه داشته است؛ این پل با طول 11 کیلومتر از جهت فنی در دنیا رتبه اول را آورده و تحولی در پل سازی کشور اتفاق افتاد، در این پل یک دهانه 57 متری ظرف مدت 27 ساعت در هوای سرد زمستان نصب شد تا جایی که مشاوران خارجی از کیفیت کار در این بخش متعجب بودند. اما واقعا از برآورد اولیه که انجام دادیم این پروژه به جهت قیمت حدود هزار و 200 میلیارد تومان درآمد این در حالی است که حداقل قیمتی که بعضی رسانه‌های می‌زنند سه هزار میلیارد تومان است و تا شش هزار میلیارد تومان نیز برای آن عنوان کرده‌اند، با این وجود ما  خیلی به این حرف‌ها گوش نمی‌دهیم، چون در این صورت دیگر نباید کار کنیم.

قالیباف تاکید کرد: در همین دوره کارهای عمرانی شتاب گذشته خودش را دارد، این در شرایطی است که در کشور رکود است، وضع اقتصادی مناسب نیست و  دولت به خاطر مشکلات موجود نمی‌تواند وظایف قانونی خودش را انجام دهد، اما با این وجود ما سعی کردیم به اقتصاد مقاومتی در شهر توجه کرده و درآمد شهرداری را درآمدی پایدار کنیم. البته  این به واسطه زحماتی بوده که در یک دهه کشیده شده است تا با یک سیستم، منطق اصولی و علمی و یک باور کاملا جهادی بتوانیم شهر را اداره کنیم.

قالیباف در ادامه به کاشت 5 میلیون درخت در شهر تهران در سال جاری اشاره کرد و گفت: اکنون سرانه فضای سبز شهر تهران از 9 متر به 15.5 متر افزایش پیدا کرده است؛ همچنین در خیابان حضرت ولی عصر (عج) حدود دو هزار درخت چنار بالای 10 سال را کاشته و جایزین درختان قطع شده و خشک شده کرده ایم.

شهردار تهران در ادامه به توسعه زیر ساخت‌های فرهنگی در شهر تهران اشاره کرد و گفت: در این دوره بالغ بر چهار میلیون متر مربع به توسعه فضاهای فرهنگی شهر افزودیم، این بدان معنی است که قریب به 200 مسجد در تهران یا ساخته شده و یا در دست ساخت است، 374 سرای محله در تمامی محلات دایر شده است و مراکز متعدد فرهنگی و هنری در شهر ایجاد شده است.

وی ادامه داد: اکنون در شهر تهران برای ساخت مسجد زمین را بدون اخذ وجه در اختیار می‌دهیم و پروانه صادر می‌کنیم، بخشی از پول ساخت مسجد را نیز تقبل می‌کنیم اما در عین حال نمی خواهیم مسجد را دولتی کنیم بلکه معتقدیم مردم باید در این عرصه حضور داشته باشند. در این زمینه باید سرانه‌ای برای مسجد در نظر بگیریم  تا بتواند نیازمندی‌های خودش را دنبال کرده و استقلال مالی داشته باشد.

وی یادآور شد: امروز با صراحت می‌گویم که شهرداری تهران یک نهاد عمومی غیردولتی است که مهم‌ترین سازمان تاثیر گذار فرهنگی شهر تهران محسوب می‌شود و هیچ کدام از سازمان‌های دیگر مثل شهرداری تهران تاثیر گذار نیستند.

شهردار تهران تاکید کرد: در کنار این موارد سعی کردیم در کارهای فرهنگی، توجه به مشکلات اقتصادی مردم را در دستور قرار دهیم چرا که این مشکلات باعث شده سبد فرهنگی، از سبد خانوار حذف شود؛ همه سیاست‌های ما این است که این کمبود را جبران کرده و سبد فرهنگی را به سبد خانواده باز گردانیم به نحوی که با اقدامات صورت گرفته در سرای محلات و فعالیت‌هایی چون «باز باران» بتوانیم ضمن تولید کالای فرهنگی، نسبت به فروش آن ها  نیز کمک کنیم.

قالیباف تاکید کرد: پیش از این سرانه کتاب در مدارس شهر تهران 3 کتاب به ازای هر دانش آموز بوده که اکنون این سرانه به 11 کتاب به ازای هر دانش آموز رسیده است، به این منظور هر سال چند میلیارد تومان کتاب مشخص شده‌ای که مورد بررسی قرار گرفته بود را به مدارس، حوزه های علمیه، مساجد و دانشگاه‌ها هدیه کردیم.

وی گفت: در نمایشگاه یاد یار مهربان بیش از 20 هزار عنوان کتاب در سقف 4 میلیارد تومان به صورت رایگان به مدارس توزیع شده که این امر در سبد فرهنگی خیلی مهم است و می‌تواند اثر گذار باشد.

به گفته دکتر قالیباف توسعه حوزه‌های علمیه در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفته و این نهاد اکنون ساخت حوزه علمیه با ظرفیت بیش از هزار نفر را دنبال می‌کند.

وی با بیان اینکه «در این دوره زیر ساخت‌های ما در حوزه‌های کالبدی فرهنگی کامل شده است»، تصریح کرد:  باغ کتاب در مجموعه تپه‌های عباس آباد، در طراز مجموعه‌های باغ کتاب دنیا است به نحوی که این مجموعه با 60 هزار متر فضای مسقف و و بیش از 110 هزار متر فضای دائمی نمایشگاه کتاب در بهترین نقطه شهر تهران می تواند تحول اساسی در بخش به زمین مانده اقتصاد نشر داشته باشد و رونق جدی و اساسی به این بخش دهد.

شهردار تهران همچنین با ارایه گزارشی از ساخت باغ موزه دفاع مقدس و باغ موزه قصر در تهران، گفت: جوهره اصلی فعالیت ما متمرکز به خانواده است و  برای کودکان و جوانان نیز با نگاه خاص به موضوعات پرداخته می‌شود، در  سند فرهنگی  و اجتماعی نیز متمرکز سه موضوع سبک زندگی، هویت و فضاهای مجازی و مدیریت تغییرات فرهنگی هستیم و کاملا هدفمند حرکت می‌کنیم. در حوزه هویت نیز کاملا روشن است که متمرکز به هویت ملی، محلی، دینی و انقلابی هستیم و وقتی از هویت انقلابی سخن می‌گوییم، به سه شاخص قدس، دفاع مقدس و امام (ره) تمرکز داریم در این راستا اقدامات عمیق ریشه ای انجام می‌دهیم.

به گفته قالیباف، اقدامات شهرداری تهران در حوزه سبک زندگی، زیست شهری و اخلاق کاملا روشن است و کارهای فرهنگی در 18 سرفصل تعریف شده است که بدون شک تمامی کارهای فرهنگی و اجتماعی، جوهره دینی دارد.

وی در پایان با اشاره به تاکیدات پیشین آیت الله مکارم شیرازی به منظور انتقال تجریبات به سایر شهرداری‌ها، گفت: برای این منظور یک دبیرخانه در شهر تهران ایجاد کرده‌ایم و شهرداری‌های سراسر کشور نیز دائما به تهران می‌آیند. ما در این دبیرخانه دوره‌های آموزشی را برای آن ها برگزار کرده و همه تجربه‌ها را منتقل می‌کنیم.

ورود شهرداری تهران به کارهای فرهنگی ابتکار و افتخار بزرگی است

 آیت الله مکارم شیرازی نیز طی سخنانی در این دیدار با اشاره به گزارش شهردار تهران از اقدامات انجام شده، گفت: بدون شک کارهایی که در شهرداری تهران انجام داده‌اید بیش از این‌ها است؛ شما افتخار بزرگی کردید که کارهای فرهنگی را هم به عنوان یکی از امور مربوط به شهرداری در نظر گرفته و کارهای فرهنگی را هم وظیفه شهرداری کردید.

وی تصریح کرد: معمولا شهرداری‌ها کاری به مسایل فرهنگی و مخصوصا مسایل فرهنگی مذهبی نداشتند و حتی از کارهای فرهنگی مذهبی که مردم به جا می‌آوردند نیز عوارض اخذ می‌کردند ولی شما در این زمینه موفق شدید و دوش به دوش کارهای عمرانی، کارهای فرهنگی را هم در دستور کار قرار دادی.

این مرجع تقلید شیعیان در ادامه تاکید کرد: شهر هم یک جسم و هم یک روح دارد و دلیلی ندارد تنها جسم شهر را پرورش دهیم بلکه باید روح شهر را هم پرورش دهیم؛ به این علت که اگر دومی به نتیجه رسید اولی هم به نتیجه نمی‌رسد؛ اگر شهری پر از تونل‌ها و انواع مراکز تفریحی بسازیم و عده‌ای جوان معتاد و آلوده به انواع مفاسد بخواهند از این مراکز و پارک ها استفاده کنند این افتخار نمی‌شود. ولی اگر به هر دو جنبه پرداخته شود سبب می‌شود از قسمت‌های عمرانی و زیرساخت‌ها استفاده بهینه شود.

آیت الله مکارم شیرازی عنوان کرد: اگر کسی مقید به مسایل مذهبی هم نباشد، صرفه بر این است که هر دو جنبه را رعایت کند تا مکمل یکدیگر باشد؛ وقتی هر دو با هم باشد عده‌ای با تربیت اسلامی و زیر ساخت‌های خوب می‌توانند از امکانات استفاده کنند و این سبب می شود تا  شهر کامل شود.

وی تاکید کرد: ورود شهرداری به مسایل فرهنگی ابتکار خوبی بود و اگر قبلا هم صورت می‌گرفت، به صورت کم‌رنگ بوده و چیز جدی در این زمینه دنبال نمی‌شد به همین جهت از عنوان ابتکار برای این اقدام استفاده می‌کنم.

این مرجع تقلید شیعیان خطاب به قالیباف، تصریح کرد: من دیده ام که شما تسلیم بعضی از جنجال‌ها نمی‌شوید و وظیفه خودتان را انجام می‌دهید؛ بعضی‌ها تصورشان این است که ممکن است این کارهای فرهنگی نمایش باشد اما شما تسلیم این‌ها نمی‌شوید و کار خود را با جدیت دنبال می‌کنید.  افراد قوی، افرادی هستند که وقتی وظیفه را تشخیص دادند پیش می‌روند و وقتی به موانع برخورد کردند، بر نمی‌گردند بلکه سعی می‌کنند مانع را کنار بزنند؛ این رمز پیشرفت امام (ره) در انقلاب بود. وقتی افراد قوی هدف خود را درست تشخیص دادند، باید مقاومت کرده و هزینه‌های آن را هم بپردازند و وقتی به نتیجه برسند، این هزینه‌ها جبران می‌شود.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه بر ضرورت انتقال تجریبات از سوی شهرداری تهران به سایر کلانشهرها و مراکز استان‌ها تاکید کرد و گفت:  هرچه تجربیات را منتقل کنید، شهرها هم می‌توانند در مسایل زیر ساختی و فرهنگی پیش روند و این موضوع خوبی خواهد بود.

وی عنوان کرد: این خدمات شهرداری در سه جا حساب می‌شود، یک جا پیش مردم است که می‌گویند شهر آرام می‌شود. یک جا پیش خارجی‌ها که می‌گویند با وجود فشارهای وارد شده به ایران، چقدر پیشرفت کرده است و یک جا هم به حساب انقلاب گذاشته می‌شود که ببینید بعد از انقلاب تهران چه بود و چه شد؟

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه تاکید کرد: بعضی‌ها حرف‌ها و کارهای شما را می‌بینند اما حاضر نیستند از آن تعریف کنند و نمی‌گذارند حق بعضی از کارهای شما ادا شود که این طبیعی است و نباید نگران باشید.

این مرجع تقلید شیعیان در ادامه بر ضرورت حمایت از افراد محروم در شهر تاکید کرد و گفت: در بعضی از مسایل مربوط به شهرداری ها باید به مردم آموزش داد چرا که مشکل در عدم آگاهی است، اما راه اینکه مردم راضی شوند این است که مسایل با حوصله، به صورت عام و به وسیله‌های مختلف برای آن‌ها تبیین شود؛ اگر این تفکر جمعی زنده شود، برای مردم نیز آسان می‌شود.

همه در نمره خوب شهرداری تهران برای عمران و آبادانی پایتخت هم نظر هستند

شهردار پایتخت همچنین در جریان دیدار با آیت الله العظمی جعفر سبحانی نماز جماعت مغرب و عشا را به امامت ایشان اقامه به ارایه گزارشی از اقدامات مختلف مدیریت شهری در حوزه‌های مختلف عمرانی، خدماتی، فرهنگی، اجتماعی و رفاهی پرداخت.

این مرجع تقلید شیعیان طی سخنانی در این دیدار به آیه 41  سوره حج اشاره کرد و گفت: این آیه در هر زمان می‌تواند یک مصداق داشته باشد و 22 بهمن یکی از مصادیق آن است. همان طور که آفتاب بر تمامی آفاق می‌تابد، قرآن هم متعلق به یک قرن و دو قرن نیست و بر تمامی عالم می‌تابد.

وی تاکید کرد: در نظام سابق چند سال باید کوشش می‌کردیم تا امتیاز یک مدرسه یا دانشکده را به ما بدهند و همه دوایر و تشکیلات دست کسانی بود که چندان نسبت به دین علاقه‌مند نبودند، اما در 22 بهمن 1357 حضرت امام (ره) بعد از مجاهدت ها طی سالیان طولانی موفق شد همه امکانات کشور را در اختیار متدینین، علما و دانشمندان قرار دهد.

 آیت الله سبحانی گفت: این نعمت شکر می‌خواهد و شکر این نعمت نیز آن است که بتوانیم نظام خود را تحت چهار اصل نماز، زکات، امر به معروف و نهی از منکر پیش ببریم. اگر به این چهار مورد عمل کردیم، به این نعمت شکرگذار بوده ایم.

این مرجع تقلید شیعیان با تاکید بر ضرورت رسیدگی به مساله حجاب در جامعه، ابراز داشت: شهرداری تهران هم اکنون در محدوده خاصی از جامعه و در داخل خود شهرداری به عفاف و حجاب توجه داشته است اما در سطح کل جامعه ما هنوز مساله بدحجابی و بی‌حجابی حل نشده و در این زمینه امر به معروف و نهی از منکر نیز صورت نمی‌گیرد. این درحالی است که در تمام کشور باید امر به معروف و نهی از منکر درباره حجاب انجام شود.

آیت الله سبحانی در ادامه با تاکید بر ضرورت توجه به کار و زیرساخت‌ها، اظهار داشت: امیرالمومنین (ع) می‌فرمایند شما درباره این زمین‌ها مسئول هستید باید از زمین‌ها بهترین استفاده را در کشاورزی، عمرانی و آبادی بکنید.

وی خطاب به شهردار پایتخت تاکید کرد: در اینکه شما در عمران و آبادی نمره خوبی دارید شکی نیست چرا که این اقدامات در شهر تهران پیدا و مشهود است و جملگی افراد بر آن هم نظر هستند.

آیت الله سبحانی در ادامه با تقدیر از اجرای پروژه‌های عمرانی، ترافیکی و بزرگراه‌ها در نقاط مختلف تهران، تصریح کرد: انشالله بخش فرهنگی شهرداری تهران که هم‌اکنون قوی است را قوی‌تر کنید.

این مرجع تقلید شیعیان همچنین بر ضرورت ساخت گنبد و گلدسته برای مساجد شهر تهران تاکید کرد و گفت: هر مکانی برای خودش دارای شناسنامه‌ای است و شناسنامه مساجد نیز گنبد و گلدسته‌های آن است.

وی در ادامه گفت: توریست‌ها با اهداف مختلف به ایران سفر می‌کنند. بعضی توریست‌ها به دنبال تماشای فضای سبز زیبا هستند و بعضی نیز به دنبال آن هستند که دین ما را ارزیابی کنند. در این میان حتما گنبد و گلدسته به عنون شناسنامه مساجد باید در پرونده آنها باشد که شما بحمدالله به این موضوع عمل می‌کنید.

آیت الله سبحانی همچنین با تاکید بر ضرورت رعایت مسایل دینی در تملک املاک شهروندان در هنگام اجرای پروژه‌های عمرانی، خطاب به دکتر قالیباف تصریح کرد: حتما جنابعالی در این زمینه رعایت می‌کنید اما متاسفانه در برخی شهرها جوانب دینی و رضایت کامل مالکان در تخریب و تملک منازل رعایت نمی‌شود. البته مالکان نیز نباید جلوی کار اصلاح کار را بگیرند، بلکه طرفین باید بنشینند و حد عقلایی و وسط برای تملک املاک انجام شود تا رضایت طرفین حاصل شود.

آیت الله سبحانی همچنین با انتقاد از اقدام اخیر وزارت ارشاد پیرامون تک خوانی زنان، تاکید کرد: ما قانون، مجلس و شورای نگهبان داریم و صدا و سیما نیز برای خودش اساسنامه‌ای دارد و این مراجع قانونی هستند که باید در این زمینه صحبت کنند.

در جریان این دیدار حجت الاسلام و المسلین امرودی، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به ارایه گزارشی در زمینه فعالیت‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و عمرانی شهرداری تهران و رویکردهای آتی مدیریت شهری پرداخت.

باید در حین رسیدگی به شرایط عمرانی و رفاهی مردم به کارهای فرهنگی بپردازیم

 شهردار تهران در ادامه سفر خود به شهر مقدس قم و دیدار با مراجع شیعه با حضور در دفتر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، طی سخنانی در این دیدار به ارایه گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های شهرداری تهران پرداخت و گفت: در سومین دوره مدیریتی در شهرداری تهران مهم‌ترین نکته این است که در زمینه تکمیل زیرساخت‌های شهر از بعد مسایل کالبدی، خدماتی و رفاهی شامل بزرگراه‌ها، فضای سبز، خطوط مترو و سایر نیازمندی‌ها اقدامات خوبی صورت گرفته است. در کنار این موضوع فضای کالبدی فرهنگی چون توسعه مساجد، رسیدگی و توسعه حوزه‌های علمیه، کتابخانه، سراهای فرهنگی محلات، سرانه‌های ورزشی و مراکزی برای پرکردن بهینه اوقات فراغت جوانان و بانوان مورد توجه قرار گرفته است. ضمن اینکه زیر ساخت‌هایی که باید برای این موضوع فراهم می‌شد در طول هشت سال گذشته مد نظر قرار گرفته است.

شهردار تهران اظهار داشت: در کنار فعالیت‌های فرهنگی شهرداری تهران، زیر ساخت‌ها ساخته شد و این دوره شرایط مناسب‌تری فراهم آمد تا به مفاهیم و تولید کار فرهنگی توجه کنیم.

قالیباف افزود: در درون سازمان شهرداری وظیفه داریم تا از بعد اداری، سلامت کاری، مبارزه با فساد و کارهای فرهنگی اقدامات ویژه‌ای انجام دهیم چرا که اگر شهرداری در درون پیشتاز نباشد نمی‌تواند اثر بیرونی داشته باشد. مخصوصا در این زمینه بر حوزه مسئولان و انتصابات تاکید داریم تا از بین افراد متعهد و کاردان برای مسئولیت‌ها انتخاب شوند و سعی کردیم اولویت را نیز به جوانان تحصیلکرده بدهیم.

وی تغییر در رفتار مردم شهر را یکی از مهم ترین اهداف پیش روی شهرداری تهران دانست و گفت: با این وجود از حجم کارهای خدماتی و عمرانی در شهر تهران کاسته نشده است. به نحوی که در سال جاری از اول فروردین تا پایان سال 25 کیلومتر مترو در شهر ساخته شده که این میزان به اندازه بیش از 15 سال گذشته است.

شهردار تهران تاکید کرد: اگر بخواهیم کار فرهنگی کنیم مردم از شهرداری نمی پذیرند که به خاطر رسیدگی به کار فرهنگی، موضوعات خدماتی و عمرانی را کم کنیم. از این رو معتقدیم در نظام اسلامی در حین اینکه باید به شرایط جامعه رسیدگی کنیم کارهای فرهنگی نیز باید با قوت ادامه پیدا کند.

قالیباف خاطر نشان کرد: امروز باید نیازهای جوانان را درک کرده و با روش‌های جدید و تغییرات، این موضوعات را به خوبی فهم کنیم تا بتوانیم ارتباط خوبی با جوانان برقرار کرده و البته کارهای فرهنگی ما جوهره دینی داشته باشد.

توفیقاتی که شهرداری تهران کسب کرده برای همه مایه افتخار است

 آیت‌الله العظمی لطف‌الله صافی گلپایگانی ضمن تبریک به قالیباف و همکاران وی در شهرداری تهران به منظور انجام اقدامات با ارزش در طول سال های گذشته، گفت: این توفیقاتی که نصیب شما شده، برای شما و ما مایه افتخار است. امیدوارم توفیقات شما بیشتر باشد و بتوانید خدماتی که شروع کرده اید را ادامه دهید و مورد توجه حضرت ولی عصر (عج) قرار گیرد.

وی اقدامات و فعالیت‌های شهرداری تهران را بسیار با اهمیت توصیف کرد و گفت: خدماتی که از سوی شهرداری تهران انجام شده اصحاب خوشحالی همه مردم و کسانی که علاقه مند به مملکت و شهر خود هستند را فراهم آورده است. باید بابت تک تک بناها، پروژه ها و اقدامات انجام شده تشکر کنیم چرا که این حجم کار تا کنون سابقه نداشته است.

آیت الله صافی گلپایگانی در ادامه تصریح کرد: از گذشته اشخاص زیادی به شهرداری تهران آمده بودند اما وقتی انسان مشاهده می‌کند که این توفیقات نصیب شما شده و موفق شدید در همه ابعاد به مسایل توجه داشته باشید باعث خرسندی است.

این مرجع تقلید شیعه خطاب به شهردار تهران ابراز داشت: شما در مسایل اسلامی و دینی تا کنون خیلی موفق بودید و توانستید رضایت همه را فراهم کنید. انجام این خدمات از توفیقاتی است که خداوند به انسان ها عطا می کند و امیدوارم شما در همه رشته ها موفق باشید.

وی تصریح کرد: این خدمات و توفیقات شهرداری تهران موضوعات کمی نیست و مسایلی است که اسباب خرسندی و خوشحالی همه مسلمانان را فراهم کرده است. اگر اشخاصی هم هستند که می‌خواهند از این خدمات ناراحت باشند، از باب نادانی است چرا که انسان باید وظیفه خودش را انجام دهد. بنابراین کاری که برعهده شما قرار گرفته را به خوبی انجام دهید.

آیت الله صافی گلپایگانی خطاب به شهردار تهران یادآور شد: امیدوارم خدا بر توفیقات شما بیفزاید و بیشتر بتوانید خدمت کنید و به فعالیت‌ها برسید چرا که معتقدم خدا این توفیقات را در زمینه های مختلف از جمله فرهنگسراها، کمک به مساجد و رسیدگی به دین مردم خدا فراهم کرده است، همچنین امیدوارم همه کسانی که در شهرداری تهران با شما همکاری می‌کنند، فعالیت آن ها به گونه‌ای باشد که باعث خوشحالی امام زمان (عج) شوند.

 این مرجع تقلید شیعیان خاطر نشان کرد: من وقتی شما را می‌بینم جوان می‌شوم. من از اول به شما علاقه داشتم چرا که معتقدم اینکه انسانی این هویت اسلامی را داشته باشد، خیلی مغتنم است.

خطوط شش و هفت مترو تا پایان سال 95 به پایان خواهند رسید

 قالیباف طی سخنانی در دیدار با  آیت‌الله موسوی اردبیلی با تاکید بر ادامه روند فعالیت‌های عمرانی شهرداری تهران در دوره سوم مدیریت شهری، گفت: در حال حاضر تمامی کارهای عمرانی اساسی شهر در زمینه بزرگراه‌ها، پل‌ها و پروژه‌های عمرانی جدی را انجام داده‌ایم و با اجرای پروژه زیر گذر شهید صیاد شیرازی کلیه پروژه‌های عمرانی رو به اتمام می‌گذارد.

شهردار تهران با اشاره به ساخت 25 کیلومتر مترو از ابتدای سال جاری تاکید کرد: عملیات اجرایی ادامه خط سه به سمت شمال شرق شهر تهران تا پایان امسال به اتمام می‌رسد و پس از آن خطوط شش و هفت مترو نیز تا پایان سال 95 به پایان خواهند رسید. از این رو کاری که در حوزه متروی تهران دنبال می‌شود در هیچ کدام از شهرهای دنیا با این سرعت و کیفیت انجام نمی‌شود.

قالیباف همچنین با تشریح رویکردهای فرهنگی و اجتماعی شهرداری پایتخت و اقدامات انجام شده در حوزه‌های مختلف محلی و شهری در سطح شهر گفت: همه تلاش ما بر این است تا در حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی خصوصا رسیدگی به فقرا و مناطق جنوب شهر به صورت ویژه اقدام و رسیدگی کرده و برنامه های طراحی شده را اجرایی کنیم.

آیت الله العظمی موسوی اردبیلی طی سخنانی در این دیدار ضمن تقدیر از اقدامات شهرداری تهران در حوزه‌های مختلف، برای قالیباف و همکاران وی در مجموعه شهرداری تهران آرزوی توفیق کرد.
انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها