امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۷:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144898
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 43
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی ابن سینا، ژاله ذوالقدری با ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی ابن سینا، ژاله ذوالقدری با اشاره به اینکه افرادی که از روش‌های کمک باروری استفاده کرده‌اند، در دوران بارداری به مراقبت‌های متفاوتی نسبت به دیگر زنان نیاز دارند، گفت: بیشتر این زنان در سنین بالای 35 سال هستند و این سبب عوارض بیشتری برای آنها خواهد بود.
وی افزود: احتمال سقط، تولد نوزادانی با ناهنجاری‌های مادرزادی و کروموزومی مانند سندرم داون یا منگلیسم، عوارض دوران بارداری مانند سقط جنین، دیابت بارداری، مسمومیت حاملگی و زایمان زودرس در این افراد بیشتر از دیگر زنان باردار است.
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا ادامه داد: هیچ‌گاه به زنان باردار استراحت مطلق پیشنهاد نمی‌شود و چنانچه شرایط محیطی سالم باشد با انجام فعالیت‌های سبک به هیچ وجه سقط اتفاق نمی‌افتد و تنها زنانی که دچار خونریزی شده یا سابقه سقط‌های مکرر داشته‌اند از انجام این فعالیت‌ها منع می‌شوند و توصیه ما به این افراد داشتن استراحتی نسبی و انجام کارهای سبک است.
 ذوالقدری با بیان علت شیوع دیابت بارداری تشریح کرد: افراد مبتلا به دیابت به دو گروه تقسیم می‌شوند، گروهی پیش از شروع بارداری مبتلا به دیابت بوده و دارو مصرف می‌کنند که این افراد باید توجه داشته باشند حتماً 6 تا 8 هفته پیش از شروع بارداری، قندخون آنها کاملاً کنترل شود چرا که مثبت بودن قند خون سبب بروز ناهنجاری‌های جنینی خواهد شد. گروه دوم  نیز زنانی هستند که قبلاً دیابت نداشته‌اند که معمولاً این افراد را از نظر قند خون غربالگری می‌کنیم.
وی افزود: به طور معمول زنانی که وزن بالا دارند، در بارداری‌های قبلی خود، نوزادی با وزن بالا به دنیا آورده یا سقط های مکرر داشته‌اند نیاز به بررسی بیشتری دارند.
 لادن گیاهی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی نیز با بیان اینکه نیاز تغذیه‌ای جنینی که با روش‌های کمک باروری شکل گرفته با جنینی که به صورت طبیعی تشکیل شده است، تفاوتی ندارد ، تصریح کرد: اصول تغذیه در هر دو صورت متفاوت نیست و تنها حساسیت نسبت به موضوع تغذیه در افرادی که با استفاده از روش‌های کمک باروری، باردار شده‌اند بیشتر است.
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی تأکید کرد: وزن مادر در ابتدای بارداری تعیین کننده وزن طی این دوره است. در سه ماهه اول، با اینکه مادر نباید وزن زیادی بگیرد حساس‌ترین دوران شکل‌گیری ساختار ژنتیکی و متابولیکی فرزند در آینده است یعنی با وجود اینکه در سه ماهه اول بارداری نباید وزن‌گیری به مقدار زیاد اتفاق بیفتد، اما کیفیت و روند تغذیه‌ای اثری بسیار مهم و غیرقابل برگشتی را بر روی سلامت جنین و فرزند در آینده خواهد داشت.
 گیاهی افزود: وزن‌گیری مادر تابع عوامل ژنتیکی، سلامت عمومی مادر، میزان فعالیت فیزیکی، باورهای فرهنگی، موقعیت اجتماعی و اقتصادی است که همگی بر وزن‌گیری مادر تأثیرگذار هستند، بنابراین با توجه به وزن شروع بارداری در سه ماهه اول، دوم و سوم بارداری، روند وزن‌گیری باید کنترل شود.
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا با اشاره به تغییرات تغذیه‌ای مادر در دوران بارداری اظهار داشت: در سه ماهه اول بارداری، نیازی به افزایش انرژی دریافتی توسط مادر نیست و از سه ماهه دوم و سوم، به تدریج افزایش دریافت انرژی را داریم و چیزی در حدود 300 تا 500 کالری است، مکمل‌ها نیز معمولا از سه ماهه دوم شروع می‌شود، اما مصرف اسیدفولیک دو تا سه ماه قبل از بارداری از اهمیت بسیاری برخوردار است.
وی تصریح کرد: اساس ایجاد بسیاری از بیماری‌های مزمن مانند برخی بیماریهای عروقی و سرطان‌ها در دوران جنینی شکل می‌گیرد و ما از همان ابتدای شکل‌گیری جنین در قبال سلامت نسل آینده مسئول هستیم.
 گیاهی در تشریح عللی که سبب تشدید حالت تهوع در بارداری می شود، گفت: گرسنگی کشیدن و فاصله زیاد بین وعده‌های غذایی می‌تواند به شدت حالت تهوع را تشدید کند، بنابراین اگر زنان باردار بتوانند از همان اوایل صبح، تغذیه خود را به صورت صحیح و بدون مایعات شروع کنند و از خوردن غذاهای چرب یا خیلی شیرین در وعده‌های اصلی پرهیز کنند، می‌تواند در کاهش حالت تهوع بارداری بسیار کمک کننده باشد.
جهت آشنایی زوجین با مشاوره ژنتیک و انتظاراتی که از این مشاوره در جهت بارداری سالم باید داشت، برنامه‌ای با عنوان پایان ناباروری با همکاری مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، شنبه 18 بهمن سال جاری، ساعت 19 از شبکه چهار پخش می‌شود.
افزایش آگاهی زوجین درباره ناباروری، حفظ باروری و بررسی مشکلات پیش روی درمان در کشور، اعم از مراجعه به مراکز غیر تخصصی درمان و باورهای غلط در درمان ناباروری از مهم‌ترین اهداف مرکز درمان ناباروری ابن سینا است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها