امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۹:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144920
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۲۷
تعداد بازدید: 51
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، انقلاب اسلامی مانند نوری از جنایات رژیم منحوس پهلوی پرده‌برداری کرد و در ابعاد ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، انقلاب اسلامی مانند نوری از جنایات رژیم منحوس پهلوی پرده‌برداری کرد و در ابعاد بین‌المللی زمینه تحولات اجتماعی و سیاسی را به وجود آورد که اثرات آن در انقلاب‌هایی که در کشورها روی داده مشاهده می‌شود.
انقلاب اسلامی ایران با رهبری امام خمینی(ره) دارای ماهیت الهی بود و چالشی در آن دوران ایجاد کرد و معادلات سیاسی را بر زد، به طوری که از آن تاریخ تاکنون دشمنان ناکام مانده در اهداف خود به توطئه‌چینی برای عقب نگاه داشتن انقلاب می‌پردازند.
به منظور بررسی بیشتر دستاورهای انقلاب اسلامی و تاثیرات آن در منطقه با آیت‌الله عباس کعبی، عضو مجلس خبرگان رهبری به گفت‌وگو پرداختیم.
فارس: دستاوردهای انقلاب در چند جنبه و بعد قابل بررسی است؟
دستاوردهای انقلاب در عرصه‌های قابل تفکیک است، نخست حوزه فلسفه سیاسی اسلام، فرهنگ و تمدن است.
عرصه دوم تاثیرات منطقه‌ای انقلاب اسلامی در صحنه روابط بین‌المللی و عرصه سوم تاثیرات منطقه‌ای انقلاب اسلامی بوده و عرصه چهارم به تاثیرات داخلی انقلاب اسلامی اختصاص دارد.
در حوزه فلسفه سیاسی انقلاب اسلامی بر پایه اندیشه مترقی ولایت فقیه و مردم‌سالاری اسلامی، مدل نوینی از حکومت مانند حاکمیت ارزش‌های اسلامی بر پایه تلفیق علم و ایمان، حضور مردم در متن قدرت و نجات از وابستگی، تحول، پیشرفت و تعالی را به بشریت عرضه کرد.
 این دستاورد بزرگی است که اندیشه تابناک ولایت فقیه و نظریه مردم‌سالاری دینی در قانون اساسی جمهوری اسلامی بر مبنای فقه اهل‌بیت(ع) تبلور پیدا کرده است.
فارس: انقلاب اسلامی در بین تمدن‌های بشری از چه جایگاهی برخوردار است؟
در حوزه فرهنگ و تمدن در واقع دوره‌ای از تمدن بشری با پیروزی انقلاب اسلامی بر مبنای دین آغاز شده است.
دوره اول تمدن بشری قرون باستان است، دوره دوم بعثت پیامبر اکرم(ص) و دوره سوم رنسانس فکری و فرهنگی بر پایه تفتیش علم از ایمان بود و دوره چهارم تمدن در تاریخ بشریت با انقلاب اسلامی آغاز شد.
انقلاب اسلامی ظرفیت تمدن‌سازی در عرصه فقه متعالی، رهبری الهی و منابع انسانی هوشمند را با ابداع و خلاقیت و حضور مردم در صحنه، مقاومت و ایستادگی در همه عرصه‌ها از خود نشان داد که همه اینها دستاورد بزرگی است.
دستاورد دیگر در سطح روابط بین‌الملل بوده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد رشد دین در عرصه روابط بین‌الملل و در بین ملت‌ها در سطح جهان بودیم و امروز دین در عرصه روابط بین‌الملل سخن اول را می‌زند و هیچ دیپلماتی در هیچ صحنه‌ای نمی‌تواند خود را نسبت به آموزه‌های دینی بی‌تفاوت نشان دهد.
 موج جدید اسلام‌ستیزی که در غرب راه افتاده، نتیجه تاثیرگذاری دین و معنویت در اروپا و غرب است و البته آنها با امپراطوری رسانه‌ای می‌خواهند جلوی نفوذ و گسترش دین را بگیرند.
فارس: چگونه تاثیر دین و انقلاب در اروپا و آمریکا مشاهده می‌شود؟
 موج تأثیر دین در اروپا و آمریکا تا حدی پیشرفته است که امروز حضور پیروان دین را در اروپا و آمریکا شاهد هستیم و نامه رهبری به جوانان اروپا و آمریکا رشد دین و معنویت در غرب را سرعت خواهد بخشید.
انقلاب در عرصه روابط بین‌الملل عقلانیت را در حوزه مسائل بنیادین زندگی بر پایه معرفت دینی بالا برده است و انقلاب اسلامی عقلانیت انقلابی را با معنویت الهی آمیخته کرده و سبک نوینی از زندگی متعالی انسانی را در تئوری خود متجلی کرده است.
فارس: انقلاب اسلامی در عرصه داخلی چه دستاوردهایی ایجاد کرد؟
در عرصه داخلی انقلاب اسلامی پایانی بر دیکتاتوری و نقطه آغازی برای حضور مردم در متن قدرت، آغاز استقلال، آزادی، پیشرفت، رشد و شکوفایی در همه عرصه‌ها و خط بطلانی بر ظلم، جنایت و فساد رژیم منحوس پهلوی بود.
اکنون شاهد رشد کشور در همه عرصه‌ها هستیم و در طول مدت پس از پیروزی انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی به قدرت اول منطقه‌ای تبدیل شده و انقلاب اسلامی از پشتیبانی مردمی و استحکام بالایی برخوردار بوده و رشد چشمگیری در عرصه علم و فناوری داشته است.
***************************
گفت‌وگو: ایمن‌السادات موسوی‌نژاد
***************************
انتهای پیام/78003/صا40/ض1002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها