امروز : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 24
۰۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144933
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۲۷
تعداد بازدید: 26
هنگامی که «جان کریاکو» یک افسر سیا به اتهام افشای نام ماموری محکوم شد که گفته می شود در شکنجه یک زندانی دست داشته است، دیوید پترائوس مدیر ...

هنگامی که «جان کریاکو» یک افسر سیا به اتهام افشای نام ماموری محکوم شد که گفته می شود در شکنجه یک زندانی دست داشته است، دیوید پترائوس مدیر وقت سیا با تمجید از تصمیم دادگاه آن را "پیروزی مهمی برای سازمان سیا، جامعه اطلاعاتی و آمریکا" دانست.

وی در بیانیه‌ای در 23 اکتبر 2012 اعلام کرد: «سوگندها همواره دارای اهمیت هستند و البته برای کسانی که بر این باورند مافوق قانونی هستند که از افسران ما حمایت کرده ، سازمانهای اطلاعاتی آمریکا را در انجام عملیاتهایی با نهایت رازداری ممکن قادر می سازد، پیامدهایی وجود خواهد داشت.»

کمتر از یک ماه بعد فاش شد که ژنرال پترائوس سوگند خود را در برابر "هولی" همسرش شکسته و به داشتن رابطه با زنی اعتراف کرد که زمانی زیردست وی در ارتش بوده است. در مسیر تحقیقاتی که به روشن شدن رابطه ژنرال چهار ستاره با «پائولا برودول»-که در عین حال نویسنده زندگینامه وی نیز بوده- اف بی آی متوجه شد که پترائوس یک سوگند دیگر خود را نیز نقض کرده و آن اینکه ژنرال مورد احترام و افتخار بازنشسته به این زن دسترسی به اطلاعاتی طبقه بندی شده‌ای را داده است که وی اساسأ اجازه دسترسی به آنها را نداشته است.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در آن مقطع اطمینان داد که هیچ نشانه‌ای دال بر اینکه پترائوس اطلاعاتی را به برودول داده «که ممکن است تاثیر منفی بر امنیت ملی ما بگذارد»، در دست نیست.

با این حال در ماه جاری میلادی، منابع مطلع در داخل وزارت دادگستری به ناگاه اعلام کردند که مدارک کافی در دست دارند که مبین اتهاماتی علیه پترائوس به دلیل ارائه اطلاعات طبقه بندی شده به برودول است. نیویورک تایمز در خبری اعلام کرد که ماموران تحقیق پرونده از این امر دلسرد شده اند که مقامات بلندپایه خود را از این پرونده کنار کشیده و با پترائوس که زمانی به خاطر شجاعتها و اقداماتش به «شاه پترائوس» مشهور شده بود «برخوردهای ویژه‌ای می شود» در زمانی که «اریک هولد» دادستان کل با هر مقام دولتی که اطلاعاتی را به خبرنگاران درز دهد، برخورد جدی می کند.

به نوشته نیویورک تایمز، پترائوس بارها تاکید داشته که هیچ اطلاعات طبقه‌بندی شده ای را به معشوقه پیشین خود نداده و علاقه‌ای به درخواست بیگناهی در «محاکمه‌ خسته کننده‌ای ندارد که صرفا وقت وی را خواهد گرفت.»

با این حال واکنشها به  این تحول جدید خیلی سریع و عجولانه بود. مقامات واشنگتن و رسانه‌های حامی دولت به سرعت به پشتیبانی از پترائوس پرداخته و منابع ناشناس در وزارت دادگستری را "عده‌ای حسود و توجیه گر" نامیدند که انگیزه‌های پنهانی برای بی اعتبار کردن «یک ژنرال چهارستاره محبوب»دارند و حتی جان مک کین و لیندسی گراهام دوتن از سناتورهای تندروی مجلس در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که «هیچ آمریکایی شایسته چنین برخوردی نیست چه برسد به یکی از بهترین رهبران نظامی آمریکا که خدمات بی دریغ و ایثارهایش الهام بخش جوانان آمریکایی در ارتش شده و احتمالا جان بسیاری از آنها را نجات داده است.»

سناتور «دایانا فاینشتاین» یکی از اعضای برجسته کمیته اطلاعات جاسوسی سنا با نامیدن پترائوس به «ژنرال چهارستاره نسل ما» و «یک مرد بسیار باهوش» ، در تلاش برای رد اتهامات علیه مدیر پیشین سیا دست و پا زد در حالی که وی پیش از این اعلام کرده بود که «برادلی منینگ» و «ادوارد اسنودن»  که اقدام به افشای اطلاعاتی کرده بودند، شایسته هیچ بخششی نیستند.

با این حال امری که در این رابطه شگفت انگیز به نظر می رسد این واقعیت است که آمریکا بیش از هر کشور دیگری در جهان اقدام به زندانی کردن شهروندان خود به دلایل مختلف می کند اما هیچ گاه نشد که فردی در حد و اندازه‌های دایان فاینشتاین که در دفاع از پترائوس از هیچ اقدامی دریغ نکرد، برای یک بار هم که شده در حمایت از مردم عادی تلاش نمی کند که از حصار حمایتی آهنینی که پترائوس برخوردار است، برخوردار نیستند.

دانیل دیویس سرهنگ دوم ارتش آمریکا در واکنش به تلاش سیستم سیاسی و قضایی آمریکا برای مبرا ساختن پترائوس از اتهامات وارده ، در مطلبی می نویسد: شاید من اشتباه کرده باشم اما از زمان مدرسه یادم می آید خانم عدالت{اشاره به مجسمه زنی با چشمان بسته بر سردر کاخ دادگستری آمریکا به کنایه از بی طرف بودن عدالت} قرار بوده چشمانش بسته باشد.

اگر اف بی آی از مدارک کافی درباره خطاهای پترائوس برخوردار است باید این یافته ها را به دادگاه ارائه داده تا قرار پیگرد برای این ژنرال چهارستاره که دستش به خون بسیاری از بیگناهان در زمان هدایت عملیاتهای نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان آلوده است،صادر شود هرچند که به نظر می رسد جنایات وی در خارج از مرزهای آمریکا نیازمند تشکیل دادگاه صالحه بین المللی برای رسیدگی به اقدامات وی است.

اما جالب آنکه پترائوس که به دلیل این اتهامات با شرمندگی از سیا بیرون آمد، از دوران بازنشستگی آرامی برخوردار شده و حقوق بازنشستگی وی در سال 220 هزار دلار برای مالیات دهندگان آمریکایی آب می خورد. وی در عین حال در دانشکده شهر نیویورک و دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در حال تدریس و در دانشگاه هاروارد صاحب کرسی است و در سال 2013 از سوی شرکت مالی «کولبرگ کراویس رابرتس» استخدام شد. به نظر می رسد زندگی برای این ژنرال چهارستاره پیشین به رویایی‌ترین شکل ممکن در حال سپری شدن است.

در حالی که برودول از تمامی امتیازات امنیتی خود محروم شد اما پترائوس هنوز تمامی امتیازاتش را حفظ کرده است. وی همچنان در قبال مسائل عراق از سوی کاخ سفید طرف مشورت قرار می گیرد و برای کسی که دیگر سمت رسمی در ارتش آمریکا ندارد، مایه تعجب است که همچنان در جلسات مشورتی شرکت دارد؛ فردی که به عنوان رییس فرماندهی مرکزی آمریکا، طراح و مجری بیشترین عملیاتها در عراق بود.

این در حالی است که کریاکو افسر پیشین سیا برای گذراندن محکومیتش بیش از دوسال است که در زندان به سر می برد و «هیتر» همسر وی سه سال پیش –حتی قبل از اینکه همسرش محکوم شود- از شغلش به عنوان تحلیلگر ارشد سیا اخراج شد و اکنون بدون داشتن شغل مناسب و با داشتن سه بچه در تامین مخارج زندگی خود با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده است.

عدالت آمریکایی صرفأ در حمایت از مقامات عالی رتبه و تحت حمایت معنا دارد. «شاه پترائوس» به خاطر جنایاتش مورد حمایت است و اگر دادگاه صالحه‌ای در آمریکا وجود داشت نه صرفأ به خاطر درز اطلاعات بلکه به خاطر هدایت و رهبری عملیاتهایی که به کشته شدن بیگناهان در جنگهای آمریکا منجر شد، «ژنرال چهارستاره محبوب آمریکا»، باید محاکمه و محکوم می شد.

انتهای پیام/.

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها