امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۰:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144984
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روز جمعه 6 فوریه (17 بهمن ماه) روزنامه صهیونیستی هاآرتص ادعای اخراج یک دیپلمات ارشد ...

به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روز جمعه 6 فوریه (17 بهمن ماه) روزنامه صهیونیستی هاآرتص ادعای اخراج یک دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در اروگوئه به ظن ارتباط با بمبگذاری چهار هفته پیش (هشتم ژانویه) در مونته ویدئو را منتشر کرد.

هاآرتص، مدعی شد تحقیقاتی که سازمان اطلاعاتی اروگوئه در مورد انفجار بمب در نزدیکی سفارت رژیم صهیونیستی در مونته ویدوئو انجام داد، به اخراج این دیپلمات ایرانی انجامید. این روزنامه صهیونیستی نامی از دیپلمات اخراجی نبرده و تنها به نقل از یک کارمند بلندپایه وزارت خارجه رژیم صهیونیستی نوشته است که اروگوئه پس از اخراج این دیپلمات، این موضوع را به اسرائیل اطلاع داده است.

بمبگذاری مورد اشاره روزنامه هاآرتص انقجار شیئی کوچک در تاریخ هشتم ژانویه سال جاری میلادی در کنار مرکز تجارت جهانی مونته ویدئو بود که سفارت رژیم صهیونیستی در طبقه نهم این ساختمان قرار دارد. این انفجار به طور کامل عمل نکرده بود و به کسی هم آسیب نرسانده بود. با این حال رسانه‌های صهیونیستی تلاش کردند تا این اقدام را در چارچوب سیاست مظلوم نمایی صهیونیست‌ها حلقه‌ای دیگر از نوع حملات علیه یهودیان توصیف کنند.

پس از طرح این ادعا از سوی روزنامه صهیونیستی هاآرتص کاخ ریاست جمهوری و وزارت روابط خارجی اروگوئه در بیانیه‌های جدا این ادعا را رد کردند.

 وزارت روابط خارجی و وزارت کشور اروگوئه در تاریخ 17/11/93 با صدور بیانیه مشترکی محورهایی را منتشر کردند که خط تبلیغی صهیونیست‌ها را کاملا ساختگی و سناریوپردازی قلمداد می‌کرد. محورهای مهم این بیانیه عبارتند از:

- در رابطه با موضوع 24 نوامبر 2014 که طی آن یک چمدان در حوالی محل سابق سفارت اسرائیل واقع در خیابان Bvrd. Artigas شناسایی شد و نیز مورد 8 ژانویه 2015 که طی آن یک بسته در نزدیکی ساختمان تجارت جهانی مونته ویدئو، مقر جدید سفارت اسرائیل کشف شد، به اطلاع می‌رساند براساس تحقیقات وزارت کشور هیچ گونه مدرکی دال بر دست داشتن یکی از کارمندان سفارت ایران در اروگوئه و یا هر سفارتخانه دیگر در این اقدامات مشاهده نشده است.

-در رابطه با حوادث فوق، اداره کل اطلاعات و امنیت کشور فاقد هرگونه مدرکی جهت متهم کردن فردی در رابطه با بسته کشف شده در (در 8 ژانویه سال جاری) حوالی ساختمان تجارت جهانی می‌باشد. همچنین هر گونه فیلم و یا تصویری که نشان دهد فرد و یا افرادی بسته مذکور را در محل قرار داده‌اند در دست نمی‌باشد. تحقیقات به عمل آمده توسط وزارت کشور فاقد هرگونه مدرکی دال بر دخالت ایران در این خصوص می‌باشد.

-در رابطه با مورد 24 نوامبر 2014 که در حوالی سفارت اسرائیل رخ داد، وزیر روابط خارجی بلافاصله سفیر اسرائیل را جهت مشورت به وزارت خارجه فراخوانده و فرد اخیر الذکر اطلاعات خود را ارائه کرد. این اطلاعات توسط وزارت کشور بررسی و گزارشی در رابطه با قراردادن چمدان در محدوده 100 متری نمایندگی اسرائیل به وزارت خارجه تحویل شد. چمدان مورد بحث فاقد هرگونه موارد منفجره می‌باشد.

- به دنبال این تحولات نیروهای ویژه پیشگیری و حفاظت جهت سفارت اسرائیل، کارمندان سفارت و جامعه یهودیان اروگوئه درخواست شد. همچنین هر دو وزارتخانه با سفارت اسرائیل جهت حضور کارشناسان این کشور در محل و تعمیق تحقیقات مربوطه همکاری کردند.

- در نتیجه دولت جمهوری شرقی اروگوئه هیچ دیپلماتی را اخراج نکرده است. وزارتخانه‌های کشور و خارجه تدابیر لازم جهت تضمین امنیت کشور را اتخاذ کرده و نسبت به وظیفه حفاظت از نمایندگی‌های سیاسی بر اساس دستورالعمل کنوانسیون 1961 حقوق دیپلماتیک وین تاکید می‌کنند.

تحلیلگران مسائل آمریکای لاتین معتقدند اگرچه دامن زدن ایران هراسی هدف اول صهیونیست‌ها در انتشار خبرهایی مانند خبر روزنامه هاآرتص می‌باشد، اما نباید از یاد ببریم که در آخرین حمله صهیونیست‌ها به غزه رئیس جمهور اروگوئه خوزه موخیکا در کنار سایر رهبران آمریکای لاتین از جمله خانم فرناندز کرشنر رئیس جمهور آرژانتین و نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا به شدت از جنگ طلبی صهیونیست‌ها اعلام انزجار کردند و اقدام اخیر صهیونیست‌ها در راه انداختن تبلیغات علیه امنیت و ثبات در اروگوئه به نوعی انتقام کشی از مواضع رئیس جمهور اروگوئه نیز قلمداد می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها