امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۸:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145037
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از آبیک، بر خلاف رشد و آگاهی آحاد جامعه نسبت به اهمیت محیط‌های طبیعی به‌ویژه تالاب‌ها ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از آبیک، بر خلاف رشد و آگاهی آحاد جامعه نسبت به اهمیت محیط‌های طبیعی به‌ویژه تالاب‌ها هنوز درک واقعی از کارکرد و اهمیت این زیستگاه‌های حیاتی و متنوع بسیار زیاد نیست.

تالاب‌ها را می‌توان شاهکار خلقت به شمار آورد. در واقع می‌توان تالاب‌ها را از جمله نظام‌های حیات‌بخشی به حساب آورد که جایگزین ندارند.

تالاب‌ها را می‌توان مفیدترین و در عین حال بد بیارترین اکوسیستم‌های طبیعت به شمار آورد، مشخصه اصلی تالاب‌ها ماندگاری نسبی آب در آنها است. آب تالاب‌ها ممکن است شور و یا شیرین باشد.

کنوانسیون رامسر معاهده‌ای بین‌المللی است که در 1971  به منظور حفظ و نگهداری تالاب‌ها امضا شده‌ است. در این کنوانسیون فهرستی از تالاب‌های مهم جهان نیز تهیه شده که به «فهرست رامسر» شهرت دارد.

در این فهرست بریتانیا با 164 تالاب از لحاظ تعداد و کانادا با 130 هزار کیلومتر مربع تالاب، از لحاظ وسعت رکورددار است.

در شهرستان آبیک یک تالاب فصلی و آب شور به نام تالاب الله‌آباد وجود دارد که در جنوب روستای قشلاق و در منطقه‌ای به نام یعقوب‌آباد واقع شده است.

چرای بی‌رویه دام و احشام مانند شتر و گوسفند، زهکشی بخشی از اراضی تالاب، استحصال آب از چاه‌های غیرمجاز و عوامل دیگری سبب شده جان تالاب الله‌آباد به خطر بیفتد.

برای تهیه گزارش از تالاب الله‌آباد سفری نیم روزه به این تالاب داشتیم. پس از خروج از شهر آبیک به روستای قشلاق رسیدیم و البته برای ورود به مسیر تالاب باید از یک سه‌راهی از روستای قشلاق عبور می‌کردیم تا به منطقه یعقوب‌آباد برسیم و پس از گذر از امامزاده جعفر(ع) بن موسی کاظم (ع) و طی مسافتی به محدوده تالاب رسیدیم.

از دور تالاب به چشم می‌خورد و زمانی که پیاده شدیم حرکت به سمت تالاب را آغاز کردیم تا رسیدن به محل تالاب، زمین‌هایی که از روی آن رد می‌شدیم شوره‌زار بود و آب خشک شده تالاب به چشم می‌آمد تا چشم کار می‌شد خشک شدن تالاب در حوالی تالاب چشمانمان را خیره می‌کرد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان آبیک که در این سفر همراهمان بود، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبیک اظهار کرد: تالاب دشت الله‌آباد شهرستان آبیک تالاب فصلی و آب شور بوده و 33 هزار هکتار مساحت دارد که محل گونه‌های مختلف حیات‌وحش و انواع پرندگان نادر و در معرض انقراض است.

اکبر کشت‌‌پرور افزود: تالاب الله‌آباد از دو اکوسیستم آبزی و خشکی تشکیل شده و انواع پرندگان را در خود جا داده است.

وی ادامه داد: تالاب الله‌آباد زیستگاه اصلی پرندگان نادر و در معرض انقراض به نام هوبره است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان آبیک خاطرنشان کرد: بستن سدهای بالاخانلو و نهب بر روی رودها سبب شده آب به محدوده پایین دشت تالاب الله‌آباد نرسد.

کشت‌پرور بیان کرد: عواملی همچون استحصال آب‌های زیرزمینی، حفر چاه‌های غیرمجاز، چرای غیرمجاز شتر، دام و احشام و اجرای طرح‌های کشاورزی مانند آبیاری محصولات کشاورزی به صورت غرقابی و استقرار بسیاری از واحدهای صنعتی بر روی دشت تالاب الله‌آباد، سبب شده این تالاب در معرض تهدید و نابودی قرار گیرد.

این مسئول اضافه کرد: چرای بی‌رویه دام و شتر، احشام، وجود چاه‌های غیرمجاز، استحصال آب‌های زیر زمینی، عدم ممیزی مراتع سبب تخریب و خشک شدن بخشی از تالاب الله‌آباد آبیک شده است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان آبیک تصریح کرد: اگر محدوده تالاب خشک شود، آب‌های زیرزمینی افت کرده و به کانون ریزگردها و گرد و غبار تبدیل و به شهر آبیک منتقل می‌شود، پرندگان جایی برای زندگی نخواهند داشت، آب و هوا تغییر یافته و زیستگاه حیات وحش نیز در معرض خطر می‌افتد.

کشت‌پرور ادامه داد: طبق اصل 50 قانون اساسی در جمهوری اسلامی، حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل‌های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می‌شود. از این رو فعالیت‌های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند، ممنوع است.

به گزارش فارس در این سفر نیم روزه بانگاهی به اراضی زیر پایمان آثار به جا مانده از خشک شدن تالاب و باقی ماندن آثار شوری و نمک بر دشت الله‌آباد هویدا بود.

گرچه از دور احساس می‌کردیم که در تالاب فصلی الله‌آباد آب وجود دارد ولی مانند سراب بود و جز نمک و شوری آب نتوانستیم آبی را مشاهده کنیم. نمی‌دانیم شاید هم در دور دست‌های تالاب آب وجود داشت ولی به دلیل باتلاق بودن نتوانستیم وارد تالاب بشویم و جلوتر برویم.

و اما در هنگام تماشای تالاب پرواز کبوتران وحشی به صورت دست جمعی و گروهی جذاب بوده و صدای آواز گنجشک‌ها به گوش می‌رسید که درجای خود شنیدنی بود.

نکته قابل ذکر در خصوص تالاب الله‌آباد شهرستان آبیک این است که در این تالاب حریم روستایی وجود ندارد و برخی عشایر در آن ساکن هستند.

البته برخی معتقد هستند گرد و خاک شرکت سیمان کمتر شده و به دلیل خشک شدن بخشی از تالاب الله‌آباد و تبدیل شدن آن به کویر به صورت تدریجی، در آینده  شهرستان آبیک کانون ریزگردها تهدید می‌شود که البته وجود این میهمان‌ ناخوانده به رنگی خاکی یا کرمی در خانه‌های مردم این شهرستان با چشم قابل لمس و مشاهده است.

 

*تالاب الله‌آباد منطقه شکار و تیراندازی ممنوع معرفی شده است

رئیس اداره محیط زیست شهرستان آبیک خاطرنشان کرد: در سال گذشته تالاب الله‌آباد به منطقه شکار و تیراندازی ممنوع معرفی شده که پس از پنج سال اگر به اهداف و پارامترهای مورد نظر دست یابیم در شورای عالی محیط زیست به منطقه حفاظت شده تبدیل می‌شود.

کشت‌پرور افزود: ساماندهی محدوده تالاب، ارتقای گونه‌های حیات وحش، ممیزی مراتع و جلوگیری از چرای بی‌رویه و غیرمجاز دام از جمله اهداف و پارامترها تالاب الله‌آباد برای تبدیل شدن به منطقه حفاظت شده است.

وی اضافه کرد: اگر به فکر حفاظت و صیانت از تالاب‌ها نباشیم جایگاه و مأمنی برای ریزگردها است و مشکلاتی را برای اجتماعات انسانی و مردم شهرستان آبیک ایجاد می‌کند.

بنابراین گزارش آب‌گیرهای متعددی در تالاب الله‌آباد وجود داشت که در آن آب‌گیرها آب وجود داشت و پرندگانی مانند آبچیلک مشغول آب خوردن و بازی بودند.

شنیده شده است در تالاب الله‌آباد 15 هزار نوع پرنده مهاجر شمارش شده است که می‌توان به پرندگانی همچون خروس کولی، آنقوت قهوه‌ای با قرقره، هوبره، چکاوک، حواصیل، فلامینگو، اردک و غاز، اگراتا و انواع کبوتر وحشی و نیز پرندگان شکاری همچون قرقی، بالابان و بحری و از حیوانات وحشی و بومی این تالاب می‌توان به خرگوش و روباه اشاره کرد.

نکته قابل تأمل این است که در این سفر نیم روزه به تالاب، در مسیر یک بچه روباه هدف تیر شکارچیان  قرار گرفته بود که می‌توان گفت حیوانات وحشی این تالاب نیز درامان نبوده و جانشان در معرض خطر قرار دارد.

گرچه وجود گله‌های شتر در مسیر تالاب جالب و دیدنی بود ولی چرای بی‌رویه شترها و نشخوار آنان در این تالاب سبب خشک شدن آب تالاب و نابودی گیاهان می‌شود.

وجود کانال‌های متعدد زهکشی دلیل دیگر بر خشک شدن آب تالاب الله‌آباد است؛ گرچه آب در کانال‌های زهکشی جمع شده است ولی به دلیل شیب دیواره و حجم بالای آب پرندگان نمی‌توانند بر روی آب کانال‌ها بنشینند و به دلیل شیب دیواره احساس امنیت نمی‌کنند.

بنابراین گزارش، به نظر کارشناسان محیط زیست بهترین راهکار برای جلوگیری از خشک شدن تالاب فصلی الله‌آباد همت، هم‌فکری و مساعدت مسئولان شهرستان آبیک به ویژه فرمانداری، جهاد کشاورزی، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و آبفای شهری و روستایی ضروری است.

احیای مجدد تالاب‌ها، جلوگیری از چرای بی‌رویه دام، انسداد چاه‌های غیرمجاز و مدیریت آب کانال‌های زهکشی بهترین راهکارهایی است که می‌توان برای جلوگیری از خشک شدن تالاب فصلی و آب‌شور الله‌آباد شهرستان آبیک به کار بست.

 

انتهای پیام/77006/ق40/پ3003

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها