امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۲:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145047
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش گروه دانستنی‌های پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از شبکه خبری یورونیوز، فضانوردان در سفرهای فضایی، مدت طولانی را بدون در ...

به گزارش گروه دانستنی‌های پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از شبکه خبری یورونیوز، فضانوردان در سفرهای فضایی، مدت طولانی را بدون در اختیار داشتن آب تازه می‌گذرانند و آبی که آنها مصرف می‌کنند، به طور مداوم بازیافت می‌شود.

مهرداد محجوبی، طراح صنعتی ساکن سوئد سعی کرده که این شیوه بازیافت آب را بر روی زمین نیز اجرا کند.

برای عملی کردن این ایده، از سیستم «مدار بسته» استفاده می‌کنند؛ یعنی همان شیوه‌ای که در فضا برای دوش گرفتن استفاده می‌شود.

آب گرمی که از دوش خارج می‌شود، استانداردهای لازم برای استفاده و حتی نوشیدن را دارد و سپس دوباره همین آب به دوش پمپاژ می‌شود.

این فرایند، آنچنان سریع انجام می‌شود که آبی که برای دومین بار از دوش برای استفاده خارج می‌شود، همچنان گرم است و تنها لازم است کمی داغ‌تر شود.

مهرداد محجوبی گفت: روش به کار رفته در این طرح، بخشی از دانش مربوط به موشک‌هاست. آب استفاده شده، دوباره جمع آوری و آزمایش می‌شود.

سیستم تصفیه متشکل از یک میکروکپسول است که ذرات بزرگ را از آب جدا کرده و آب را به یک نانو کپسول منتقل می‌کند.

در این بخش، تمام ناخالصی‌های کوچکتر جدا می‌شوند تا جایی که آب برای بازگشت دوباره به چرخه بازیافت کاملاً آماده، شفاف و تمیز شود.

به گفته محجوبی، آب حمام‌ها در آینده به این شکل تأمین خواهد شد و به این ترتیب در حالی که راحتی و بهداشت حفظ شده، امکان صرفه جویی آب تا 90 درصد و صرفه جویی در انرژی تا 80 درصد فراهم می‌شود.

وی افزود: بازار مصرف برای این صنعت تمام افرادی را شامل می‌شود که از دوش استفاده می‌کنند.

در واقع بزرگترین سود استفاده از این روش عاید مراکزی می شود که میزان مصرف آب آنها بسیار بالاست، مانند موسساتی که حمام دارند، مراکز ورزشی و همچنین برای خانواده‌ها در جاهایی که میزان مصرف آب و هزینه مصرف آن بالاست.

در یک حمام روزانه که تنها پنج دقیقه طول بکشد، باید دست کم 70 لیتر آب استفاده کرد.

بخش عمده مصرف آب در اروپا صرف شستشوی بدن می شود. به همین دلیل است که امید می رود بتوان از این فناوری به طور گسترده در آینده استفاده کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها