امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۱:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145064
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی محمد شاعری رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران به همراه وحید نوروزی شهردار منطقه 18 و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی محمد شاعری رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران به همراه وحید نوروزی شهردار منطقه 18 و جمعی از مدیران منطقه از پروژه‌ها و اقدامات زیست محیطی جنوب غرب تهران بازدید کردند.

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با تاکید بر عملکرد مثبت منطقه 18 در اجرای طرح‌های زیست محیطی طی 10 ماهه گذشته اظهارداشت: در صورت انجام زیست محیطی توسط شهرداری منطقه 18، این منطقه می‌تواند منطقه پایلوت زیست محیطی شهر تهران شود.

وی در جریان بازدید از اقدامات زیست محیطی منطقه بر عملکرد مثبت منطقه 18 در حوزه محیط زیست تاکید کرد و گفت: محیط زیست شهری پایه‌های اصلی توسعه پایدار شهرهاست لذا حفظ و حراست از محیط زیست شهری در اولویت پست مدیریت شهری قرار دارد.

شاعری با تاکید بر اینکه توسعه در شهرها باید توسعه‌ای متوازن، هماهنگ با ارزیابی محیطز زیست باشد بیان داشت: اگر دیدیم شهری محیط زیست خوبی دارد می‌توانیم نتیجه بگیریم که تعادل و هماهنگی بین اجزای توسعه آن شهر برقرار است و لذا اگر می‌خواهیم شهروندانی متعادل داشته باشیم که محرک توسعه باشند باید شادابی و نشاط و سلامت آنها را تامین و تضمین کنیم.

شاعری با اشاره به اینکه هدف اصلی مدیران شهری بهبود کیفیت زندگی شهروندان است، گفت: اکنون آلودگی هوا، آلودگی صوتی، مدیریت پسماند و کاهش شدید تنوع زیستی از مضرات شهر تهران است و می‌بایست رفتار زیست محیطی شهروندان بهبود پیدا کند و این در حالی است که شهرداری به تنهایی قادر به حل معضلات زیست محیطی شهر تهران نیست و شهروندان باید در این عرصه گام برداشته و مشارکت کنند.

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ادامه داد: شهرداری مناطق باید تاکید ویژه‌ای بر آموزش شهروندی داشته باشند چرا که بدون آموزش نمی‌توان مسائل زیست محیطی را در شهر تهران توسعه داد.

شاعری با تاکید بر اینکه پایش محیط زیست در منطقه 18 به طور جدی در دستور کار قرار گرفته است، افزود: تمامی تصمیمات شهری باید بر اساس نتیجه این پایش‌ها اتخاذ شود. اکنون منابع آلاینده بسیاری در منطقه 18 قرار دارند که می‌بایست با شناسایی منابع آلاینده و همکاری دستگاه‌های اجرایی در جهت ساماندهی و رفع آلایندگی واحدهای آلاینده اقدام شود.

شاعری به آلودگی هوای شهر تهران اشاره کرد و گفت: تاکنون شهر تهران در سال جاری 100 روز هوای آلوده داشته و این در حالی است که استاندارد WHO یک روز ناسالم را مجاز می‌داند.

* احداث نخستین بوستان زیست محیطی پایتخت در جنوب غرب تهران

به گزارش فارس در ادامه این بازدید مقرر شد با توجه به ظرفیت انجام پروژه‌های زیست محیطی در این منطقه، با تامین اعتبار از سوی ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، نخحستین بوستان محیط زیست پایتخت طی سال آینده در منطقه 18 احداث شود که در ساخت این بوستان تمامی ملاحظات زیست محیطی اعم از انتخاب گونه‌های گیاهی، استفاده از انرژی‌های نو، آبیاری صحیح، ایجاد فضاهای آموزشی و استفاده از المانهای سازگار با محیط زیست لحاظ شود.

وحید نوروزی شهردار منطقه 18 نیز در این بازدید با اشاره به اقدامات زیست محیطی انجام شده در سطح منطقه طی یکسال گذشته تصریح کرد: در یکسال اخیر با شناسایی منابع آلاینده منطقه و جمع ‌آوری واحدهای آلاینده افزایش سرانه فضای سبز گام موثری در جهت کاهش آلاینده‌های زیست محیطی برداشته شده است، به طور مثال سال گذشته همزمان با هفته هوای پاک، کارخانه ریخته‌گری ایرفو با قدمتی بالغ بر 50 سال و در قلب بافت مسکونی فعالیت می‌کرد به خارج از شهر منتقل شد.

وی در ادامه به آلایندگی معادن شن و ماسه موجود در بافت مسکونی محله خلیج فارس اشاره کرد و افزود: طی 6 ماهه اخیر تخلیه نخاله ساختمانی در این معادن ممنوع شده و با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی تا پایان سال جاری فعالیت غیرقانونی و برداشت شن و ماسه از این معدن یک بار برای همیشه تعطیل خواهد شد.

شهردار منطقه 18، حذف پسماندهای صنعتی شرکتهای تولید کننده لبنی در سطح منطقه را یکی دیگر از اقدامات مهم زیست محیطی یکسال اخیر دانست و اظهار داشت: ساکنان 4 محله که در مجاورت شرکت‌های لبنی زندگی می‌کردند چند دهه از بوی متعفن این پسماندها ناراضی بودند . علاوه بر اینکه با رهاسازی پسماندها به بیرون از کارخانه عملاً وارد سفره‌های آب زیرزمینی می‌شد و تبعات زیست محیطی بسیار وخیمی را بهمراه داشت جلسات متعددی با مدیران این کارخانه‌ها برگزار کردیم و در نهایت با پر کردن کانال‌های فاضلاب و پایش مستمر آن توانستیم این معضل زیست محیطی قدیمی شهر تهران را حل کنیم.

نوروزی با تأکید بر اینکه تمام اقدامات عمرانی در منطقه 18 غیبت زیست محیطی دارند افزود: تا 3-4 ماه آینده نیز تمام آبهای سطحی در محور آزادگان جمع‌آوری و ساماندهی می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: به صورت ویژه 76 منبع آلاینده ثابت در منطقه 18 شناسایی و ساماندهی آنها در دستور کار قرار گرفته است.

نوروزی به وجود یک دامداری در بافت مسکونی منطقه 18 اشاره کرد و گفت: حدود 2500 رأس گاو در این واحد دامداری نگهداری می‌شود که مشکلات عدیده‌ای برای شهروندان ایجاد کرده است و با هماهنگی‌های بعمل آمده مراحل انتقال و جابجایی این واحد آغاز شده و حداکثر طی 4 ماه آینده این دامداری تعطیل و منتقل می‌شود.

نوروزی تصریح کرد: یکی از شاخص‌ترین اقدامات زیست محیطی در منطقه که تا پایان سال انجام خواهد شد موضوع ادامه خط 10 BRT در منطقه است. این خط از حصارک و دانشگاه علوم و تحقیقات آغاز شده و به پایانه آزادی ختم می‌شود تا پایان سال به پایانه آزادگان رسیده و خط 10 BRT نخستین ایستگاه خط 3 مترو متصل خواهد شد.

وی به اجرای موفق طرح اسمان آبی و زمین پاک در سطح منطقه 18 اشاره کرد و افزود: برای نیل به این هدف، تمامی برنامه‌ها، طرح‌ها و پروژه‌های جدید مدیریت شهری در این منطقه با اولویت قرار دادن طرح آسمان آبی و زمین پاک اجرا می‌شود.

به گفته نوروزی این پروژه با در نظر گرفتن هدف‌های کمپین اسمان آبی در سطح منطقه 18 افتتاح می‌شود که با افتتاح این خط BRT تا پایان سال جاری، روزانه 10 هزار شهروند منطقه بجای خودروهای شخصی می‌توانند از وسایل نقلیه عمومی و پاک استفاده کنند و همین امر تاثیر بسزایی در کاهش آلودگی هوا خواهد داشت.

شهردار منطقه 18 از موفقیت طرح مدیریت پسماند، تفکیک زباله تر و خشک از مبدا با هدف عملی شدن طرح اسمان آبی و زمین پاک در این منطقه خبر داد و گفت: روزانه 42 تن زباله از سطح خیابانهای منطقه 18 جمع‌آوری می‌شود و ما با برگزاری کارگاه‌های آموزشی در سرای محلات و مدارس و ترویج اهداف کمپین آبی و زمین پاک توانستیم میزان زباله خشک در منطقه را 35 درصد افزایش دهیم.

نوروزی از واگذاری قطعه زمینی 4 هکتاری به سازمان پسماند خبر داد و گفت: این زمین در تقاطع اتوبان تهران ساوه و آزادگان قرار دارد و در صورتی که ساخت آن توسط سازمان پسماند آغاز شود این محل می‌تواند به مرکزی برای تعیین تکلیف پسماندهای جنوب غرب تهران تبدیل شود.

وی اجرای طرح خط سفید را یکی از مهمترین اولویت های پیش روی مدیریت شهری در منطقه 18 خواند و خاطرنشان کرد: هم‌اکنون طرح خط سفید در 3 محور اصلی منطثه در حال اجرا است . علاوه بر اینکه همین زمینه طرح ویژه‌ای برای بزرگراه ازادگان در نظر گرفته شده تا ایمنی این معبر مهم شهری افزایش یابد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها