امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۶:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145102
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گسترش کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین یکی از مهمترین موضوعات مهم در مذاکرات «

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گسترش کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین یکی از مهمترین موضوعات مهم در مذاکرات « جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در کی‌یف بود که «پترو پروشنکو» رئیس‌جمهوری اوکراین به آن امید زیادی بسته است.

مجله هفتگی «اکسپرت» چاپ مسکو در این رابطه می‌نویسد: برغم اظهارات پروشنکو در این خصوص که ارسال تسلیحات نظامی قابل توجه در غرب از قبل تصمیم گیری شده و جدی است، برخی کشورهای اروپایی همچنان خلاف این مسئله را مورد تاکید قرار می‌دهند. در این بین مواضع مقامات آمریکایی بیشتر نامشخص است و اظهارات ضد و نقیضی در این رابطه از آنها شنیده می‌شود. البته یک مسئله واضح است و آن اینکه هرچند کشورهای اروپایی و آمریکا اهداف متفاوتی را در اوکراین دنبال می‌کنند، ولی هیچیک از آنها در آینده نزدیک قصد ندارد مقامات کی‌یف را به تسلیحات نظامی مسلح کنند.

درگیری‌های نظامی ماه ژانویه در اوکراین چندان امیدبخش نبود: استقلال طلبان به آهستگی مناطق بیشتری را تحت کنترل خود درآوردند؛ تلفات جدی نیروهای دولتی توان رزمی ارتش اوکراین را بطور جدی زیر سئوال برده است؛ موج جدید بسیج نیروهای ذخیره با شکست مواجه شده و بسیاری از نیروهای واجد شرایط برای فرار از اعزام به جبهه شرق راهی روسیه یا کشورهای اروپای شرقی شدند. در چنین شرایطی پروشنکو می‌خواهد حداقل بتواند روی کمک‌های نظامی خارجی و ارسال تسلیحات نظامی سنگین از سوی غرب حساب کند.

به نوشته این مجله، البته این در حالی است که غرب هنوز در این خصوص تردید دارد، برخی کشورهای اروپایی بطور علنی اعلام کردند که قصد ارسال تسلیحات نظامی به اوکراین را ندارند. جالب توجه اینکه حامیان جدی مقامات کی‌یف، از جمله فرانسه، آلمان، ایتالیا و انگلیس هم در بین این کشورها هستند.

در این بین مواضع آمریکا بیش از همه نامشخص است. بسیاری از مقامات واشنگتن، برخلاف پایتخت‌های اروپایی، طرفدار جدی مسلح کردن رژیم پروشنکو هستند که از جمله آنها «اشتون کارتر» وزیر دفاع جدید آمریکاست. گذشته از این، گروهی از مقامات بلندپایه و با نفوذ آمریکایی، در درخواستی کتبی از «باراک اوباما» خواسته‌اند تا در سال 2015 کمک نظامی به ارزش یک میلیارد دلار به دولت اوکراین اختصاص دهد. به عقیده آنها، در سال 2016 و 2017 نیز باید چنین مبلغی تکرار شود تا اوکراین بتواند خود را در برابر «تجاوز روسیه» تقویت کند. رهبران اوکراین نیز چنین تقاضایی را از وزیر خارجه آمریکا داشتند.

مسلما، اوباما حق تصمیم‌گیری در مورد ارسال تسلیحات نظامی به اوکراین را دارد و کنگره آمریکا این حق را در زمان تصویب قانون مربوط به «حمایت از آزادی اوکراین» به وی داده است. ولی ظاهرا کاخ سفید مایل نیست تا در استفاده از این حق خویش عجله کند. به گفته مقامات کاخ سفید، ارسال سلاح واقعی به اوکراین در شرایط کنونی، مذاکرات صلح را دچار شکست خواهد کرد. به همین دلیل هم در بهترین شرایط پروشنکو فقط می‌تواند روی دریافت برخی تجهیزات نظامی مورد نیاز نیروهای ارتش حساب کند که توازن قوا در جبهه درگیری‌ها چندان بهم نخورد.

این نشریه روس می‌نویسد: چنین موضع گیری از سوی آمریکا و اروپا گویای آن است که در حال حاضر ارسال تجهیزات نظامی جدی برای دولت اوکراین با منافع غرب سازگار نیست.

البته بطور واضح این منافع با هم متفاوت هستند: اروپا خواهان توقف درگیری‌های نظامی در شرق اوکراین است، در حالی‌که واشنکتن از ادامه درگیری‌ها در سطح کم حمایت می‌کند تا بدین طریق همچنان بتواند بر روسیه اعمال فشار کند. ضمن اینکه دو طرف برای رسیدن به هدف خویش به یک شکست کوچک پروشنکو نیاز دارند. در این بین رئیس جمهوری اوکراین نمی‌خواهد واقعیت را چدیرفته و توافقنامه صلح با استقلال طلبان امضاء کند و بدین ترتیب با اقدامات خویش باعث وخامت بیشتر اوضاع در مناطق درگیری شده که خطر تبدیل درگیری‌ها به یک جنگ تمام عیار را افزایش داده که این مسئله مورد علاقه نه مقامات واشنگتن و نه کشورهای اروپایی است. 

این سیاست از یک سو بسیار خطرناک است، چرا که «شکست کوچک پروشنکو» امکان گسترش جبهه درگیری و حمله استقلال طلبان به شمال و غرب را نیز در پی دارد، ولی ظاهرا آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها اطمینان دارند که چنین مسئله‌ای رخ نخواهد داد. در این بین «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه هم همچنان به امکان «فدراتیو شدن» اوکراین اعتقاد داشته و از اصل حفظ تمامیت ارضی اوکراین حمایت کرده و آن را راه حل بحران می‌داند.

«اکسپرت» در پایان می‌نویسد: در چنین شرایطی اگر مقامات واشنگتن و بروکسل شروع به ارسال تسلیحات نظامی به دولت اوکراین کنند، واکنش کاخ کرملین به این مسئله متفاوت خواهد بود. مسلما در این صورت روسیه دست روی دست نگذاشته و نظاره‌گر ارسال سلاح جدی برای ارتش اوکراین نخواهد بود و به این مسئله واکنش جدی نشان خواهد داد و این مسئله‌ای است که در غرب نیز از آن به خوبی آگاه هستند و به همین دلیل تعجیلی در تصمیم‌گیری در این خصوص نخواهند کرد، هرچند در این بین امیدهای پروشنکو نقش برآب می‌شود.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها