امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۲:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145122
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
نادر قدیانی مدیر انتشارات قدیانی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; پیرامون فعالیت دوران پیروزی انقلاب ...

نادر قدیانی مدیر انتشارات قدیانی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; پیرامون فعالیت دوران پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: سال 1348 در ایام نوجوانی کتابفروشی را در محله غرب تهران تاسیس کردم، البته عملا یک سال قبل و بعد از پیروزی انقلاب عناوین و تیراژ کتاب‌ها را در کشور به یاد دارم.

وی در ادامه تصریح کرد: یک سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حدودا در سال 56 تا بهمن 57 کتاب‌هایی از نویسندگانی بزرگ که سیاسی هم بودند و فعالیت گسترده داشتند همانند آیت‌الله طالقانی، شهید بهشتی، شهید مطهری، منتشر می‌شد، البته کتاب‌های این افراد ممنوع بود.

به گفته مدیر این انتشارات، این آثار یک سال قبل از انقلاب با جلد سفید و یا با نام مستعار و تیراژ وسیع در کشور منتشر می‌شد و بلافاصله توزیع آن را شاهد بودیم، خصوصا 17 شهریور 57 تا 22 بهمن ماه همان سال که اوج انتشار بود این کتاب‌ها با تیراژ 100 هزار نسخه بود.

قدیانی بیان کرد: پس از پیروزی انقلاب همان آثاری که با نام مستعار چاپ شده بودند و مردم می‌دانستند از آن چه نویسندگان و مبارزانی است به نام نویسنده منتشر شد، به خصوص پس از پیروزی انقلاب و قبل از جنگ تحمیلی.

وی به فعالیت گروه‌های مختلف منافقین اشاره کرد و افزود: این گروه‌ها اغلب مزاحمت‌هایی را برای کشور ایجاد می‌کردند اما انتشار کتاب‌های دینی باعث می‌شد جلوی فعالیت و تبلیغات این گروه‌ها گرفته شود.

وی ادامه داد: من متولد سال 1333 هستم و دوران انقلاب 27 سالم بود، اما از 14 سالگی فعالیت نشر را آغاز کردم، ما در محله غرب بودم در حوالی مسجد جواد‌الائمه که نویسندگان شاخصی در آن فعالیت داشتند. نویسندگان به نامی چون زنده یاد امیرحسین فردی، اصغر آبخضر و یا خرامان و... این محله شهدای بسیار دارد از جمله شهید اکبر قدیانی، شهید شکیبی که کتابفروشی هم داشت.

وی درمورد این شهید خاطرنشان کرد: شهید شکیبی کتابفروشی داشت که در بالکن طبقه دوم آن نویسندگان و سیاسیون فعالیت می کردند عده‌ای که بعدها نقش بسیار مهمی در تشکیل حوزه هنری داشتند.

وی گفت: به کتاب‌فروشی بنده هم مدام از ساواک مراجعه می‌شد و سوال می کردند این کتاب‌ها را از کجا و به چه طریق بدست آورده‌اید و... اما شهید شکیبی همچنان فعالیت می‌کرد که در نهایت پس از انقلاب و در دوران دفاع مقدس به شهادت رسید.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها