امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۸:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145153
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
«محمد احسانی» مدیر شبکه یک سیما لحظاتی پیش با حضور در کاخ جشنواره به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت. وی درباره ارزیابی‌اش از ...

«محمد احسانی» مدیر شبکه یک سیما لحظاتی پیش با حضور در کاخ جشنواره به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

وی درباره ارزیابی‌اش از فیلم‌های حاضر در جشنواره گفت: داورها باید ارزیابی کنند و ما هم به عنوان یکی از اعضاء هیات انتخاب نظراتمان را داده‌ایم و فیلم‌ها انتخاب شده است. به نظرم مجموعه متنوعی است و از همه ژانرها و موضوعات و شیوه‌های مختلف کارگردانی حضور دارند. حضور جوانان هم امسال پررنگ‌تر و بیشتر است و فیلم‌هایی که به عنوان فیلم اول آمده‌اند، ارتقاء پیدا کرده‌اند و امیدوارم در داوری‌ها نیز دیده شود و کسانی که زحمت بیشتری کشیده‌اند و آراء بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند، انتخاب شده و از آنها قدردانی شود.

وی همچنین در پاسخ به اینکه شما کدام فیلم‌ها را دیده‌اید؟ عنوان داشت: من در هیات انتخاب همه فیلم‌ها را دیده‌ام و نمیتوانم بگویم کدام را بیشتر دوست داشته‌ام. ما جمع 7 نفره‌ای بودیم که حدود چهل روز کل آثار را بازبینی کردیم و محصول و خروجی هم همان چیزی است که اعلام شده است. بقیه هم بر عهده داوران محترم است.

وی همچنین به این پرسش که با توجه به اینکه شما همه فیلم‌ها را دیده‌اید، فکر می‌کردید این فیلم‌هایی که الان در صدر آراء مردمی هستند، بالا بیایند؟ پاسخ گفت: این فیلم‌هایی که اسامی‌شان را در آراء مردمی دیدم، فیلم‌هایی هستند که همان موقع هم دوستان گمانه‌زنی می‌کردند بیننده بیشتری را جلب می‌کنند و باید ببینیم تا اخر چه می‌شود. من برای همه آرزوی موفقیت می‌کنم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه شعار امسال جشنواره، امید است، به نظرتان این شعار در فیلم‌های امسال محقق شده است؟ تصریح کرد: صفر و یک نیست و از جایی باید شروع شود و در روند تکاملی ادامه مسیر بدهد. یکی از شاخص‌ها این است که فیلم‌هایی که برخی از دوستان امسال دارند را با فیلم‌های سال گذشته آنها مقایسه کنیم. اگر می‌توانستم اسم می‌بردم. به نظرم این نکته کاملا در آثارشان برجسته است. در عین اینکه تلاش شده به مضامین و محتوا فکر شود، به این موضوع هم فکر شده و مجموعه اینها خوب است و رنگین کمانی از همه سلایق و علایق در جشنواره امسال حضور دارند.

وی همچنین در پاسخ به اینکه برخی از فیلم‌ها در جشنواره امسال کنار گذاشته‌ شده‌اند و همچنین برآوردش از اکران سال 94 عنوان داشت: ما در بیانیه هیات داوران هم یک بند آورده بودیم که فیلم‌هایی که انتخاب نشده‌اند، فاصله‌شان با فیلم‌هایی که انتخاب شده‌اند، خیلی کم بود و در ان بیانیه از مسئولین سینمایی درخواست شده بود که برای فیلم‌هایی که از نظر این هیات انتخاب دیده نشدند، امکان اکران خوب و دیده شدن خوب فراهم شود. بعضی از فیلم‌هایی که در انتخاب ما نبودند، به احتمال قوی انشاءالله سال آینده اکران خوبی هم خواهند داشت و این منافاتی ندارد.

احسانی اظهارداشت: سیاستی که سال گذشته شورای پروانه ساخت اعلام کرده بود که آثار قصه‌گو و قهرمان محور مورد توجه قرار بگیرند، این موضوع امسال کاملا مشهود است. حتی در کارهای اول که ذاتا کارهای تجربی هستند خیلی کارهای قصه‌گو و گرمی داریم.

وی تصریح کرد: هنر و تجربه امسال فیلم‌های خاصی را انتخاب کرده و یک بخشی هم مشترک است. یعنی علاوه بر اینکه در بخش هنر و تجربه هستند، در بخش‌های دیگر هم هستند. به هر حال هنر و تجربه از اساس محل و جایی است که سینماگرها بتوانند سوژ‌ه‌های جدید و بدیع و مخاطبان توجه داشته باشند. این هم بخشی از مخاطبان سینما هستند. شاید آنها سینمای مخاطب عام را قبول نداشته باشند و بخواهند فیلم‌های خاصی باشد که معمولا مخاطبان حرفه‌ای تر هم مشتری این سینما هستند. سینمای هنر و تجربه اینها را پوشش داده و در حقیقت کمک سینمای عامه پسند است. در یک فیلم تجربه بیشتر مورد توجه است و در یکی به گیشه بیشتر توجه می‌شود. ولی هر دو اینها ساختار دارند.

به گزارش فارس، احسانی در بخش دیگری از مصاحبه خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی با مضمون اینکه 3 فیلم از آراء مردمی خارج شده‌اند، نظرتان در این باره چیست؟ اظهارداشت: من این 3 فیلم را دیده‌ام و آنچه اتفاق افتاده مقررات جشنواره است که من الان از آن اطلاع دقیقی ندارم.

وی درباره مضمون اجتماعی که امسال در فیلم‌های جشنواره بیشتر دیده می‌شوند که مراحل تولید آسان‌تری دارند، گفت: سال‌های گذشته هم وجه غالب سینمای اجتماعی بوده است و این موضوع به علایق فیلمسازان و استقبال مخاطب برمی‌گردد. کمی کمبود کارهای مفرح دیده می‌شود و لازم است. اما پیشنهاد باید از سوی فیلمسازان اتفاق بیفتد و نهادهای حمایتی هم جاهایی که احساس می‌کنند فیلمسازان کمتر راغب هستند، مشوق‌هایی قرار بدهند تا فیلمسازان جذب شوند.

وی همچنین درباره اینکه برای فیلم‌ها محدودیت ژانر بگذارند نیز توضیح داد: فکر نمی‌کنم این اتفاق خیلی مورد علاقه فیلمسازان قرار بگیرد و احساس می‌کنند آزادیشان محدود می‌شود. اما سیاست‌های تشویقی پاسخ می‌دهد و خیلی نیازی به تقسیم‌بندی‌های آهنین نیست.

احسانی همچنین درباره اینکه با آمدن او به شبکه یک سهم برنامه‌های سینمایی در این شبکه بیشتر می‌شود نیز عنوان داشت: ما دنبال سینمای حرفه‌ای و هم مستند و کوتاه هستیم. ما حدود 10 سال پیش در شبکه یک سیما باکسی با عنوان فیلم کوتاه داشتیم که هم فیلم‌های کوتاه را نمایش می‌داد و هم عوامل آنها به برنامه می‌آمدند و دیده می‌شدند. به دنبال این هستیم که این اتفاق بیفتد و باب همکاری باز شود. ما برای اولین بار بهترین باکس شبکه یعنی ساعت 23 را به معرفی فیلم‌های جشنواره اختصاص داده‌ایم که سیمرغ 33 نام دارد.

وی ادامه داد: در تقسیم‌بندی‌های شبکه پرداختن به جشنواره در دستور کار شبکه یک نبود ولی با نظر مساعد آقایان سرافراز و پورمحمدی مبنی بر حمایت از جشنواره داشتند، به ما هم تاکید کردند که جشنواره را مورد پوشش قرار دهیم.

مدیر شبکه یک سیما درباره تغییر  سیاست‌ها و ماموریت‌های شبکه یک سیما در دوران مدیریت جدید نیز توضیح داد: یکسری از ماموریت‌ها اصلی و تعریف شبکه است منتها یکسری از موارد مسائلی است که به ذوق و سلیقه مدیران برمی‌گردد. ما سعی کردیم تحولاتی را در قالب برنامه‌های جدید از سال 94 آغاز کنیم. این یک ماه هم مشغول بررسی طرح‌ها هستیم و از خدا می‌خواهیم که کمک کند مشکلات هم حل شود.

وی در پاسخ به این پرسش که فکر می‌کنید چقدر دغدغه‌های مردم و جامعه در فیلم‌های جشنواره امسال مطرح شده است؟ گفت: مشکلات و دغدغه‌ها تقریبا خیلی مطرح شده است. اگر شما به مجموعه فیلم‌ها توجه کنید، می‌بینید که خیلی از مشکلات جامعه مطرح شده اما به هرحال هرکسی ممکن است از منظر خود یک بخشی را کم بگذارد. این هم با گفت‌وگوی بین سیاست‌گذاران و فیلمسازان حل می‌شود و مشکلات بیرون می‌آید.

احسانی درباره برنامه‌های نوروزی شبکه یک سیما نیز اظهارداشت: هم سریال داریم. هم کارهای ترکیبی و مستند. سریال قورباغه و قناری هم در حال تولید است.

وی همچنین در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه به نظر می‌رسد به اجبار قورباغه و قناری را به خاطر زمان کم برای پخش نوروزی انتخاب کرده‌اید، تصریح کرد: بین کارهای آقایان مقدم و فخیم‌زاده باید انتخاب می‌کردیم که تعداد قسمت‌های کار آقای مقدم (میکائیل) بیشتر از تعطیلات نوروز بود و به همین دلیل قورباغه و قناری را انتخاب کردیم.

احسانی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس مبنی بر حذف گروه‌های معارف شبکه‌ها نیز گفت: حذف که قطعا نمی‌شود. آنچه که مطرح شده بحث چابک‌سازی است. شبکه یک سیما نیز با توجه به اینکه شبکه ملی است همه گروه‌ها را دارد اما با یک تقسیم بندی و  مدیریت جدید قصد دارند همان کارها را انجام بدهند منتها با هزینه‌های کمتر و سرعت بیشتر. در این میان برخی اسم‌ها عوض می‌شود و برخی هم تغییر نمی‌کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها