امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۶:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145160
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۸:۱۴
تعداد بازدید: 220
اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره مذاکرات هسته ای ایران، دیدارهای وزیر امور خارجه ایران با همتایان خود در مونیخ، درخواست مدیرکل آژانس ...

اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره مذاکرات هسته ای ایران، دیدارهای وزیر امور خارجه ایران با همتایان خود در مونیخ، درخواست مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران، ادعای یک روزنامه اماراتی درباره سیاست های منطقه ای ایران و هواداری مطبوعات اسرائیلی از تشدید تحریم های ایران، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

به گزارش پیروان موعود به نقل از «تابناک»، دیدارهای وزیر خارجه ایران در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، از جمله مهمترین موضوعات مربوط به ایران است که امروز مورد توجه مطبوعات بین المللی قرار گرفته است. خبرگزاری «ترند» در این زمینه اظهارات فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را بازتاب داده که در جریان دیدار با ظریف گفته گروه 1+5 از اراده سیاسی قوی برای دستیابی به توافق هسته ای با ایران برخوردار است. این خبرگزاری اشاره می کند که روز گذشته در مونیخ، ظریف دیدارهای جداگانه ای نیز با همتایان آلمانی، انگلیسی و روس خود داشته و روز پیش از آن نیز با جان کری، وزیر خارجه آمریکا دیدار کرده است.

در همین زمینه، سایت خبری «عراقی نیوز» نیز خبر دیدار وزیر خارجه ایران با نخست وزیر عراق را مورد توجه قرار داده و می نویسد حیدرالعبادی روز گذشته در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با محمد جواد ظریف دیدار و گفت و گو کرده است. این سایت می نویسد بر اساس بیانیه ای که دفتر حیدر العبادی منتشر کرده، دو طرف در دیدار روز گذشته درباره راهکارهای ارتقای روابط دوجانبه در راستای منافع دو کشور و همچنین راه های مبارزه با تروریسم گفت و گو کرده اند.

اما در مطلبی مربوط به موضوع هسته ای، خبرگزاری «رویترز» اظهارات مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی را بازتاب داده که خواستار پایبند ماندن ایران به تعهدات خود شده است. به نوشته این خبرگزاری، یوکیا آمانو گفته مذاکرات ایران و آژانس اکنون به مقطع تعیین کننده ای رسیده و ایران باید به فوریت درباره جنبه های کلیدی برنامه هسته ای خود اقدام به شفاف سازی کند. وی گفته موضوع جنبه های نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران و همچنین بحث امکان بازرسی های سرزده از مکان هایی به جز مراکز هسته ای، موضوعاتی است که آژانس خواستار شفاف سازی بیشتر در آن ها از سوی ایران است.

در میان دیگر مطالب، روزنامه «گالف نیوز» مطلبی را در راستای ادعاهای اخیر برخی کشورهای عرب منطقه منتشر کرده و در آن، خواستار توقف آنچه مداخله ایران در امور داخلی کشورهای عربی می خواند شده است. این روزنامه مدعی است ایران «سیاستی خطرناک و غیرمسئولانه» را مبنی بر ماخله در امور داخلی بسیاری از کشورهای عربی در پیش گرفته است که شامل عراق، سوریه، لبنان و یمن می شود و اکنون نیز این کشور قصد دارد مشابه همین کار را در بحرین انجام دهد. بنا بر ادعای این روزنامه، سیاست ایران در منطقه فرقه گرایانه است و این سیاست باید هرچه سریعتر متوقف شده و از ادامه آن خودداری شود.

در نهایت، در شرایطی که بحث درباره احتمال وضع تحریم های جدید علیه ایران از سوی آمریکا همچنان جریان دارد، روزنامه «جروزالم پست» در مطلبی ضمن طرح این ادعا که تحریم ها تاکنون حوزه های حساس را دربرنگرفته و آسیب آن به ایران جدی نبوده، خواستار تشدید تحریم های موجود شده است. این روزنامه اشاره می کند که به عقیده منتقدان، تحریم ها سلاحی خشونتبار هستند که تأثیراتی ناگوار بر کشورهای مورد تحریم دارند. با این حال، جروزالم پست مدعی شده که تحریم های آمریکا علیه ایران، اجازه فروش محصولات کشاورزی، مواد غذایی، اقلام دارویی و پزشکی را به ایران می دهد و به همین دلیل، تأثیر آن ها بر ایران آن گونه که منتقدین می گویند، نیست.

برچسب ها:
آخرین اخبار