امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۷:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145165
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۱۱
تعداد بازدید: 24
محمد پورکیانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج در خصوص وضعیت ورزش دانشگاهی در کشور اظهار کرد: فراز و نشیب‌های زیادی در ورزش ...

محمد پورکیانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج در خصوص وضعیت ورزش دانشگاهی در کشور اظهار کرد: فراز و نشیب‌های زیادی در ورزش دانشگاهی کشور تاکنون داشته‌ایم که از جمله آن‌ها می‌ توان به برخی از تنش‌هایی که در گذشته‌ میان تربیت بدنی وزارت علوم و دانشگاه آزاد وجود داشت، اشاره کنیم.

وی با بیان اینکه به تدریج با برنامه‌ریزی صحیح این اختلاف‌نظرها کمتر شد چراکه ساختار ورزش در دانشگاه‌ها مشخص گردید و عامل اصلی آن اختلافات هم نبود ساختار درست و مناسب بود، تصریح کرد: بودجه مستقلی برای این ورزش درست شد و با تلاش‌ها و برگزاری المپیادها و برنامه‌های مختلف نظر دانشگاهیان نسبت به ورزش تغییر کرد و امروز با قاطعیت می‌توان گفت که اکثر دانشگاه‌های ما ورزش را باور دارند و این به سادگی به دست نیامده است.

مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: بعد از هشت سال در فیزو تیم فوتبال و والیبال دانشگاهی را برگرداندیم چراکه هماهنگی بین بخشی در کشور در طول سال‌های گذشته حفظ نشد و ما را از سهمیه خارج کردند.

وی گفت: فیزو یا مسابقات دانشجویان جهان به گونه‌ای نیست که بتوانیم به آسانی دوباره وارد مسابقات آن شویم ولی امسال از میان 85 کشوری که داوطلب حضور در مسابقات فوتبال بودند جزء 25 تیم قرار گرفتیم و در نهایت جزء 16 تیم شدیم.

پورکیانی بیان کرد: در فیزو 8 تیم اول از دوره قبل باقی می‌مانند و ما باید بین تیم‌های 9 تا 16 مبارزه می‌کردیم تا در مسابقات قرار می‌گرفتیم و این کار با تلاش زیاد عملی شد.

سرپرست فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی به کارهای انجام شده کنونی اشاره کرد و گفت: در این مدت تفاهم‌نامه‌ای با کمیته ملی المپیک امضا کردیم تا ما را نیز به مانند سایر فدراسیون‌ها کمک کنند.

وی افزود: فدراسیون‌هایی که مسابقات المپیک و جهانی دارند از کمک‌های کمیته ملی المپیک بهره‌مند هستند که با مساعدت کیومرث هاشمی این اتفاق افتاد و با تفاهم‌نامه‌ای که بین دو بخش امضا شد ما نیز جزء فدراسیون‌ها قرار گرفتیم.

این مسئول گفت: برای اولین بار ما هم مانند تعدادی از فدراسیون‌ها که از ارز مرجع برای اعزام‌های خارجی استفاده می‌کنند قرار گرفتیم که دستاورد خوبی برای اعزام تیم‌های دانشگاهی به مسابقات بین‌المللی است و باید از حمایت‌های وزارت ورزش و جوانان تقدیر کرد که چنین امکانی برای ما فراهم کرده است.

پورکیانی تصریح کرد: کار مهم دیگر عقد تفاهم‌نامه با حدود 8 فدراسیون بود به این شکل که ما با فدراسیون‌ها‌ تفاهم‌نامه منعقد کرده‌ایم که هر دو طرف بتوانیم از امکانات خود به صورت رایگان استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اینکه به همین خاطر این هم‌افزایی و استفاده از ظرفیت‌های بین بخشی از اقدامات خوبی بود که به توسعه ورزش در کشور کمک زیادی خواهد کرد، افزود: تیراندازی، بولینگ، کبدی، بدمینتون، اسکواش و شطرنج از جمله رشته‌هایی هستند که میان وزارت علوم و فدراسیون‌ها برای استفاده از ظرفیت‌های یکدیگر تفاهم‌نامه امضا شده است.

وی به مسابقات مهم دانشجویی جهان در سال آینده اشاره کرد و گفت: سال آینده بیست و هشتمین مسابقات دانشجویی جهان را در شهر گوانگجوی کره‌جنوبی داریم که می‌خواهیم با قدرت در این مسابقات شرکت کنیم.

پورکیانی ادامه داد: در رشته تیمی والیبال و فوتبال به صورت مشخص شرکت خواهیم کرد در حالی که سه رشته فوتبال، والیبال و بسکتبال را حذف کرده بودند اما در بسکتبال رزرو اول برای حضور در گوانگجو هستیم.

این مسئول افزود: تیراندازی، تکواندو، قایقرانی، ژیمناستیک هنری و فوتبال و والیبال از رشته‌هایی هستند که در گوانگجو شرکت خواهیم کرد.

وی از سرانه فضاهای ورزشی دانشگاهی خبر داد و گفت: الان سرانه‌ای که به طور مشخص اداره کل طرح‌های عمرانی وزارتخانه اعلام کرده نزدیک به یک متر است ولی در پایان برنامه پنج ساله پنجم به 1.5 متر می‌رسد.

انتهای پیام/2571/ر40/ف4004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها