امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۰۸:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145171
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۱۱
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پس از تصویب بخشنامه ساماندهی واردات خودرو در جلسه وزارت صنعت و واردکنندگان خودرو، مقرر ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پس از تصویب بخشنامه ساماندهی واردات خودرو در جلسه وزارت صنعت و واردکنندگان خودرو، مقرر شد واردات تنها از طریق نمایندگی‌های رسمی صورت گیرد و اگر افراد متفرقه قصد واردات خودرو داشته باشند، این کار نیز باید با تأیید نمایندگی‌های رسمی صورت گیرد.

این مسئله در جلسه اخیر شورای رقابت مورد بررسی قرار گرفته و اعضای این شورا مصوب کردند که اعطای امتیاز انحصاری واردات خودروهای خارجی به تعداد محدودی نمایندگی، بر خلاف ماده 52 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی بوده و ممنوع است.

به عقیده اعضای شورای رقابت، در راستای ساماندهی واردات خودرو، این امکان وجود دارد که فهرست خودروهایی که امکان ارائه خدمات پشتیبانی آنها در داخل کشور وجود دارد، برای اطلاع عموم اعلام شود.

به عقیده اعضای شورای رقابت، با وجود فعالیت 35 نمایندگی رسمی عرضه خودروهای خارجی در کشور، حدود 70 درصد بازار خودروهای وارداتی تنها به 2 شرکت اختصاص دارد و سهم سایر واردکنندگان در بازار ناچیز است.

همچنین در جلسه اخیر شورای رقابت، در مورد درجه تمرکز خودرو در کشور توضیحاتی توسط کارشناسان مرکز ملی رقابت ارائه شد.

علاوه بر این، در خصوص آمار خودروهای وارداتی و شرکت‌های وارد کننده نیز بحث و بررسی صورت گرفت.

همچنین در این جلسه، گزارش نهاد تنظیم کننده بخش راه آهن، اقدامات انجام شده در مورد قانون اصلاح مواد (1)، (6) و (7) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و بررسی درجه تمرکز در صنایع مختلف HHI ارائه شد.

در دویست و یازدهمین جلسه شورای رقابت که با حضور 9 نفر از اعضاء شورا و دو نفر عضو ناظر مجلس شورای اسلامی برگزار شد، شاخص تمرکز در صنایع مختلف از روش هرفیندال – هریشمن (HHI) نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام/آ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها