امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۵:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145176
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۱۱
تعداد بازدید: 27
اسدالله اسلامی محقق ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان اینکه طرح دستگاه شتاب دهنده خطی پزشکی ...

اسدالله اسلامی محقق ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان اینکه طرح دستگاه شتاب دهنده خطی پزشکی یکی از پنجاه طرح موفق کلان ملی فناوری در کشور است، گفت: این طرح در حال حاضر در مرحله نیمه صنعتی است و برای ادامه کار نیاز به حمایت دارد.
وی با بیان اینکه ایران در زمینه تشخیص انواع بیماری‌های سرطان توانسته در حد کشورهای پیشرفته جهان رشد و توسعه داشته باشد، اظهار داشت: ما باید در زمینه درمان بیماری‌های سرطان پیشرفت داشته باشیم، عدم وجود تعادل در بحث کمیت و کیفیت درمان سرطان به معضلی تبدیل شده است که کشور ما را از استانداردهای جهانی در این زمینه دور نگهداشته است.
این محقق ایرانی، کمبود سیستم‌های پرتو درمانی در کشور و تحریم‌های بسیار جدی دستگاه شتابدهنده خطی، را سبب ایجاد انگیزه برای ساخت این دستگاه برشمرد و گفت: پس از تهیه مقدمات و تنظیم طرح توجیهی اقتصادی، مکاتبات با پنج شرکت بین المللی فعال در این زمینه برای انتقال تکنولوژی به ایران را آغاز کردیم که در شهریور 1389 پروتکل همکاری و روند پایه ریزی صنعت رادیوتراپی کشور با محوریت شتابدهنده‌های خطی بین دو دولت ایران و لهستان امضا شد.
وی افزود: پس از این انعقاد تفاهم‌نامه، برای اولین بار طرح ساخت و انتقال تکنولوژی دستگاه شتاب دهنده خطی پزشکی برای درمان بیماران سرطانی در محل پارک زیست فناوری خلیج فارس در جزیره قشم آغاز و با حضور مسئولان رونمایی شد.
اسلامی ادامه داد: این طرح علاوه بر مزیت‌های کاهش خروج ارز از کشور، افزایش سطح اشتغال متخصصان، بخش‌های رادیوتراپی، درمان بیشتر بیماران سرطانی را به همراه دارد.
وی افزود: فراهم آمدن فرصت اشتغال در سطوح پرتو درمانی، فیزیک پرتو درمانی، دوز سنجی و کارشناسی پرتودرمانی از دستاوردهای دیگر این طرح است به طوریکه بی شک تنها راه جلوگیری از مهاجرت افراد فارغ التحصیل و ایجاد اشتغال با سطح تخصصی پیشرفته است و تاکنون بیش از 35 نفر بطور مستقیم و غیر مستقیم با تخصص‌های حداقل از کارشناسی به بالا مشغول به کار شده‌اند که شامل PhD فیزیک و سایر تخصص‌ها می‌شود.
اسلامی گفت: بر اساس این طرح کسب توانمندی‌های بالقوه و بالفعل ساخت و عرضه محصولات، سبب ارائه خدمات فنی مهندسی ارزنده‌ای با محوریت پرتو درمانی و همچنین کاربرد صنعتی در زمینه‌های ساخت و تولید شتاب دهنده‌های خطی در 4 سطح انرژی محصول Coline 10، ساخت و تولید شتاب دهنده‌های خطی در 1 سطح انرژی محصول Coline 4‌، تخت‌های رادیوتراپی، سیستم‌های کنترل دما(خنک کن – برودتی آب)، سیستم‌های اتوماسیون، نرم افزارهای مربوطه، ترانسفورماتورها، مدولاتور، میکروویو در کشور فراهم شده است.
وی اضافه کرد: همچنین کسب توانمندی در بخش اعظمی از قطعات و وسایل جانبی دستگاه، اجرایی شدن مونتاژ، ساخت و تولید سیستم‌های درمان داخل حفره‌ای (Brachy Thrapy)

امکان ساخت و تامین وسایل مصرفی بخش‌های رادیو تراپی مثل Fixation , Molding، قابلیت ساخت و توسعه کاربردهای اشعه ایکس در صنعت و کاربردهای غیر پزشکی و ارائه خدمات طراحی، ساخت و راه اندازی مراکز درمان سرطان نیز فراهم شده است.
همچنین اسلامی با اشاره به مشکلات و موانع موجود برای اجرائی شدن این طرح، گفت: وجود موانعی مانند فرهنگ غلط برتری اجناس خارجی به محصولات داخلی و تمایل به خرید و واردات در بین بدنه کارشناسی دستگاه‌های اجرائی کشور و عدم حمایت از تجاری سازی محصولات دانش بنیان از سوی مراکز دولتی ذیربط و عدم ورود و معرفی شرکت‌های دانش بنیان به بنگاه‌ها و خیریه‌های مردم نهاد از سوی دیگر موجبات رونق بیش از پیش ورود محصولات کمپانی‌های از رده خارج و تکنولوژی دهه‌های گذشته کشور‌های تحریم کننده ما شده است.
اسلامی گفت: امیدواریم با اجرای طرح توسعه سلامت و تحقق آرمان و اهداف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هرچه سریع‌تر تجهیز و احداث مراکز درمان سرطان در استان‌ها و شهرهای نیازمند عملیاتی شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار