امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۳:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145190
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۱۱
تعداد بازدید: 15
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به دنبال صدور بیانیه قانون اساسی یمن شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که در صورت از سر ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به دنبال صدور بیانیه قانون اساسی یمن شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که در صورت از سر گرفته نشدن مذاکراتی که توسط نماینده سازمان ملل در امور یمن رهبری می شود، گزینه‌های دیگری را بررسی و تحریم‌هایی را علیه صنعا اعمال خواهند کرد. عبدالرحمان راجح نویسنده و روزنامه نگار یمنی در مورد همین موضوع و در پاسخ به سوالی در خصوص اینکهشورای امنیت ابتکار انصار الله در تشکیل شورای ریاستی برای حل بحران این کشور را «کودتا» توصیف و آن را محکوم  کرد چرا این شورا  به سمت تحریم و تهدید دولت یمن پیش رفته است؟ گفت: شورای امنیت سازمان ملل به این نتیجه رسیده‌ که اگر گفتگوی ملی دوباره شروع نشود با راهکارهایی به سوی تحریم‌ها خواهد رفت. البته صریحاً به موضوع تحریم اشاره نشده است ولی به صورت تلویحی این اتفاق افتاده است. در حالی که انصارالله و همه کمیته‌های انقلابی خواهان گفتگوی ملی بوده‌اند و همیشه عنوان می‌کنند که ما خواهان گفتگوی ملی هستیم و هر کسی که به گفتگوی ملی تمایل دارد ما در خدمت هستیم؛ چنانچه نماینده سازمان ملل که از یمن رفت شب دوباره برگشت و در یک بیانیه اعلام کرده است که ما خواهان گفتگوی ویژه ای بین یمنی‌ها هستیم و جلسه ای در این خصوص داشت.

وی همچنین در مورد اینکه چرا شورای امنیت بدون توجه به مبارزه انصارالله با القاعده در یمن بیشتر به دنبال محدود کردن و تحریم حوثی‌ها و انصارالله است؟  افزود: نیروهای استعماری منافع خودشان را در نظر می‌گیرند. علی رغم این که این حرکت در یمن، حرکتی ملی و انقلابی است، از القاعده چشم پوشی می‌کنند و به این حرکت نگاه می‌کنند. در حالی که انصارالله اعلام کرده است که ما یک پیام صلح، یک پیام محبت و همکاری به تمام کشورهای جهان دادیم و خواهان استقلال رسمی هستیم؛ اما به اعتقاد من فشاری که در حال حاضر وجود دارد بیشتر از طرف عربستان و کشورهای خلیج فارس است که سعی می‌کنند قضیه یمن به یک مسئله بین‌المللی تبدیل شود و قضیه را از یمن به سازمان بین الملل و شورای امنیت ببرند تا فشارهای بین‌المللی علیه انصارالله انجام شود.

دکتر راجح در ادامه با اشاره به اینکه  به نظر می رسد شورای امنیت قصد دارند که تحولات سوریه را در یمن رقم بزن گفت: به احتمال بسیار زیاد آن‌ها قصد دارند چیزی همانند سوریه را دنبال کنند و پرونده یمن را مستقیماً به سازمان ملل بفرستند تا یمن را ناآرام و انقلاب را ناکام بگذارند.

وی انگاه به مواضع روسیه و چین در شورای امنیت نسبت به یمن اشاره کرد و گفت : واقعیت این است که همه اعضا در جلسه شورای امنیت که منجر به اولتیماتوم به انقلابیون یمنی شده حاضر شده‌اند و بیانیه ای علیه آنان منتشر شده است. به عقیده من روسیه متمایل نیست که کاری را در یمن انجام دهد. به علاوه این که یمن از قدیم به عنوان حیات خلوت عربستان و ایالات متحده بوده است؛ بنابراین زیاد مایل نیستند که فعالیتی یا راهی در راستای خواسته‌های مردم یمن انجام دهند. هر چند هنوز داوری زود است و باید منتظر بمانیم در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. چین هم مانند روسیه رویکرد خاصی از خودش نشان نداده است و تا حدی هم یمن را با عربستان مقایسه می‌کند. به اعتقاد من روسیه و چین هنوز بر سر این توافق ندارند که در یمن بدون حمایت عربستان می‌توان زندگی کرد. آن‌ها فکر می‌کنند که یمن یک تکه و یا ایالتی از عربستان سعودی است و تصوری نیست که یمن می‌تواند از زیر بار این سلطه‌ها خارج شود.

وی انگاه در باره مواضع فرانسه در خصوص تحولات یمن نیز گفت: به اعتقاد من فرانسه تابع منافع یا روش و رفتار عربستان سعودی و آمریکا در یمن خواهد بود.

وی در پایان به رویکرد وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران و نقشی که تهران می تواند در حمایت از هویت ملت یمن ایفا کند پرداخت و افزود: فکر می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند نقش بزرگی را در این زمینه ایفا کند و به ایجاد یک مصالحه ملی در یمن کمک کند و به دفاع از یمن در محافل بین‌المللی و جهانی بپردازد؛ و همچنین می‌تواند کشورهای دوست و برادر مثل عراق را به کمک به مسائل یمن تشویق کند. هرچند من تأکید می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران نقش بسیار بزرگی در مصالحه بین نیروهای انصارالله و انقلابیون در یمن و جنبش‌های جنوب یمن دارند.

انتهای پیام/ش

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها