امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۰:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145203
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۰
تعداد بازدید: 301
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

***

به دلیل وقوع چند پرونده فساد

آموزه‌های دینی کم‌تأثیر است،مردم حرف ما را گوش نمی‌کنند!

محسن موسوی تبریزی، از چهره های اصلاح طلب، اخیراً در بخشی از یک یادداشت با عنوان «اولویت‌های نهی از منکر» که در روزنامه آرمان منتشر کرد، با برشمردن نکاتی در باب امر به معروف و نهی از منکر اینطور اظهار کرده است که هم اکنون در جامعه ایران، مردم حرف حاکمیت دینی را گوش نمی کنند!

او نوشته است: باید چاره این مساله را هم پیدا کنیم که چرا مردم حرف ما را گوش نمی‌کنند.

موسوی تبریزی با اشاره به چند مورد خلاف قانون و جرم رخداده در حیطه مسائل اقتصادی اظهار می دارد: اگر جرایم مختلف از جمله جرایم کلان اقتصادی و رشوه‌گیری‌ها و رانت‌خواری‌ها افزایش یافته این مساله مهم است و ما باید یکی از چاره‌ها را در اینجا جست‌وجو کنیم که چرا برخی مردم به حرف ما گوش نمی‌دهند؟!

او گفته است: چرا با وجود این همه آموزه‌های دینی که امروزه در تلویزیون، رادیو و مدرسه و... وجود دارد و هر روز هم می‌خواهیم کتاب‌های دینی را اضافه کنیم که می‌کنیم و بحق هم هست اما چرا در عمل، تاثیر مدنظر ما را ندارد؟

*در نوشته موسوی تبریزی، هیچ میزان و ملاکی برای اینکه بصورت استدلالی ثابت کند مردم هم اکنون حرف حاکمیت و سفارش های دینی را گوش نمی دهند و قبول ندارند؛ ارائه نشده است.

در واقع موسوی به نظر استمزاجی خود لباس واقعیت پوشانیده و آنرا به ساحت افکار عمومی جامعه ارائه کرده و این در حالی است که تجربیاتی همیشگی همچون راهپیمایی های 22 بهمن و روز جهانی قدس، شرکت گسترده مردم و جوانان در مراسم اعتکاف، حضور پرشور مردم در راهپیمایی اربعین و ... همگی نشان از آن دارد که اتفاقاً نظام اسلام و مجامع دینی و تربیتی مرتبط با نظام در ترویج سفارش های دینی، کارنامه موفقی داشته‌اند.

همچنین پر واضح است که هرچند وقوع فساد در هر زمینه ای بد است و فساد اقتصادی نیز سبب آسیب خوردن به افکار عمومی می شود اما نکته آنجاست که جدای از غیر قابل اثبات بودن مورد ادعایی موسوی تبریزی و ایضاً غلط بودن آن به گواه اسناد و شواهد؛ از بیان این حقیقت نیز نباید غافل شد که تک تک مردم، به اندازه سطح شناخت خود از واقعیت، درباره مقولات مختلف قضاوت و تحلیل می کنند و با التزام فهم شخصی خود در راه حق یا باطل قرار می گیرند.

لذا نمی توان فردیّت و فهم شخصی مردم شریف ایران اسلامی را لگدمال کرد و برای آن هیچ شأنیتی قائل نبود و در ادامه با استفاده از همین لگدمالی و قائل نبودن! مدعی شد که مردم هم اکنون نسبت به سفارش های دینی حکومت و مراجع بی‌تفاوت شده‌اند.

وانگهی باید در نظر داشت که هیچ جامعه ای پس از قرار گرفتن در راه تباهی و بی دینی، نمی تواند استدلال بیاورد که ما به دلیل رؤیت چند پرونده فساد به این راه رفتیم! و سپس انتظار موجّه بودن این استدلال را نیز داشته باشد. چه اینکه مبارزه کامل با فساد به دلیل دشمنی های همیشگی شیطان رجیم؛ بصورت صددرصدی ممکن نیست و حتی در دوران دولت امیرالمؤمنین علی(ع) نیز در مواقعی فسادهای سیاسی و اقتصادی از جانب برخی کارگزاران حکومت اسلامی رخ می‌داد همانطور که در زمان حیات امام راحل هم مواردی اینچنین بوقوع می‌پیوست.

گفتنیست موسوی تبریزی چندی قبل نیز بیان کرده بود که هدف امام خمینی در ابتدای نهضت اسلامی، انقلاب نبود بلکه اصلاح شاه بود و امام می خواست شاه بماند!

او همچنین زمانی هم اعلام کرده بود که امام(ره) هیچگاه تأکیدی مبنی بر اجباری بودن حجاب مطرح نکرده‌اند.

تنی چند از چهره های یک جریان سیاسی خاص، طی ماه های اخیر در صحبت ها و مواضع خود اصرار فراوانی دارند مبنی بر طرح این محتوا که می گوید: «میان حاکمیت و مردم در جمهوری اسلامی ایران شکاف و گسست ایجاد شده است»!

همین چهره ها در صحبت های خود درباره علت سقوط رژیم پهلوی، از وجود گسست! بعنوان علت انهدام پهلوی نام برده‌اند.

***

دشمنان دوست‌نما

اصرار جک استراو برای دپوی تجهیزات جاسوسی به تهران

جک استراو، نخست وزیر امور خارجه اسبق انگلیس و رئیس گروه دوستی پارلمانی انگلیس و ایران اخیراً در بخشی از گفت وگوی خود با خبرگزاری ایرنا از چیزی به نام «متوقف شدن محموله های دیپلماتیک انگلیس در گمرک ایران» نام برده و در این رابطه اظهار کرده است: سفارت ما در تهران در نوامبر 2011 میلادی توسط افرادی مورد حمله واقع شد و این اتفاق تقصیر ما نبود و نتیجه این اتفاق که من به‌شخصه از آن بازدید کردم، خرابی بسیاری از دستگاه‌های سفارتخانه بوده است. لذا ما باید مجددا آنها را بازگردانیم.

وی با بیان اینکه «طبیعتا اینها در یک کیسه جا نمی‌شوند و باید در قالب یک محموله ارسال گردند» گفته است: در حالی که من و همکارانم دوست و مدافع ایران هستیم ولی هیچکدام از ما قبول نمی کنیم که محموله های دیپلماتیک انگلیس و یا هر کشور دیگری، حتی اگر در وضعیت خاص هم باشد، بتواند توسط گمرک کشور میزبان بازرسی شود.

استراو همچنین افزوده است: اگر ایران بخواهد محموله های دیپلماتیک خود را به اینجا ارسال کند، ما آن را بازرسی نخواهیم کرد همانطور که زمانی که ما محموله های خود را به روسیه می فرستیم، روس ها آن را بازرسی نمی‌کنند.

*قبل از استراو، فیلیپ هاموند وزیر خارجه کنونی انگلیس هم طی سخنانی در مجلس انگلستان اینطور اظهار کرده بود که اصلی‌ترین مانع بر سر راه بازگشایی سفارت انگلیس در تهران این است که دولت ایران اجازه نمی‌دهد تجهیزات دلخواه لندن به تهران وارد شود.

اخبار منتشر شده ای در این زمینه وجود دارد که تأیید می کند نهادهای نظارتی در کشورمان، با علم به کاربردهای جاسوسی تجهیزات مورد اشاره مقامات انگلیسی که قرار است در قلب شهر تهران یعنی در سفارت انگلستان نصب شوند؛ با ورود بدون بازرسی آنها به ایران مخالفت کرده‌اند.

در همین زمینه، سایت مشرق چندی قبل گفت‌وگویی را با دانکن کمپبل از تحلیلگران مسائل جاسوسی ترتیب داد که کمپبل طی آن تصریح کرده بود:

«امنیت ارتباطات ملی کشورها حقی غیرقابل نقض است و انگلیس برای نصب هر گونه تجهیزات "وایرلس" در کشور مقصد، یعنی ایران، باید از دولت این کشور اجازه بگیرد، که این یکی از همین قوانین سودمند بین‌المللی است. این قانون از ‌طرفی به انگلیس اطمینان می‌دهد که می‌تواند تجهیزات مورد نیازش را به تهران بیاورد و از طرف ‌دیگر هشدار می‌دهد که اجازه نصب تجهیزات وایرلس در سفارت خود در ایران را ندارد. غالباً تجهیزات وایرلس جهت برقراری ارتباط بین رایانه‌ها و کارکنان سفارت استفاده می‌شود، اما از آن‌ها می‌توان برای رصد امواج ارتباطی در ایران نیز استفاده کرد»

او با تأکید بر اینکه ایران هدف بیشترین حجم جاسوسی در دنیاست تصریح کرده بود که ایران حق دارد و باید تضمین های لازم را برای جاسوسی نبودن تجهیزات انگلیسی‌ها دریافت کند.

علیرغم این صحبت ها اما به نظر می رسد که انگلستان به دلایلی فعلاً قصد بازگشایی چمدان هایش را در مقابل چشم‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران ندارد.

استراو همچنین در حالی مثال روسیه و بازرسی نشدن محموله های انگلیسی را در این کشور پیش کشیده و مدعی دوستی با ایران هم هست! که پاسخ ساده حرف او این است: کرملین الگوی ایران اسلامی نیست. روسیه قوانین خود را دارد و جمهوری اسلامی ایران هم قوانین خود را و انگلیس موظف است قانون هر کشوری را در کنار پروتکل های بین المللی رعایت کند.

گفتنیست سایت جهان نیز در این باره گزارش داده است که تنی چند از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تأکید کرده‌اند انگلستان اجازه وارد کردن تجهیزات خود را به ایران، بدون بازرسی های فنی لازم ندارد.

***

تکذیبِ تکذیب وزیر ارشاد!

علی جنتی،از آوازهای هرروزه یک زن تا کنایه به فیلترینگ

علی جنّتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اخیراً در بخشی از سخنان خود در سفر به اصفهان با اشاره به حواشی خبر اعطای مجوز به آوازخوانی یک زن؛ از به راه افتادن جریاناتی برای تخریب وزارت ارشاد خبر داده و گفته است: این افراد با انتشار اخبار دروغ و جعلی مبنی بر دادن مجوز موسیقی به بانوان تک خوان...سعی در تخریب این وزارتخانه دارند.

به گزارش ایرنا، جنتی همچنین با اشاره به فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی تصریح است: تنها از شبکه «وایبر» 9.5 میلیون ایرانی و از فیس‌بوک و توییتر نیز بین چهار تا 5.4 میلیون نفر استفاده می کنند…استفاده از این ابزارها اجتناب ناپذیر است و کسی نمی تواند در برابر آن بایستد زیرا با وجود فیلتر شدن برخی از سایت‌ها و شبکه های اجتماعی بازهم با فیلترشکن از این فضاها استفاده می‌شود!

 

*صحبت های وزیر محترم ارشاد در بخش اول در حالی است که اگرچه او در صحبتهایی جداگانه اظهار کرده است مراجع تقلید اطلاعات غلطی در این زمینه دارند که انتقاد می کنند! و وزارت ارشاد هم مجوزی در این زمینه نداده است اما از باب تنویر افکار باید به یک نکته اشاره کرد.

با وجود آنکه وزیر محترم ارشاد از این می گوید که وزارت متبوعش هیچ مجوزی به آوازخوانی زنان نداده است و در این زمینه بر طبق نظر رهبر انقلاب حرکت می کند و مراجع تقلید هم در معرض اطلاعات غلط هستند! اما در روزهای جاری در یکی از سالن های شهر تهران، تئاتری در حال برگزاری است که یک زن تقریباً در تمام طول 70 دقیقه آن اقدام به آوازخوانی می‌کند.

این زن که کارگردان سعی کرده است وی را «مام کوبانی»! معرفی کند در تمام طول مدت تئاتر آوازهای بلندی را با گویش مردمان یکی از مناطق کشورمان خوانندگی می‌کند و حتی در مواردی نیز به دلیل طولانی بودن متن ترانه، از روی نوشته ای که به دست گرفته، آواز می‌خواند.

آیا این مسئله هم توسط وزارت ارشاد تکذیب می شود یا اینکه آوازهای غنایی، بلند و اشمئزازآور این زن با حجاب ناکامل و آرایش فراوان، جملگی امورات غیر قابل خدشه و اطلاعات غلط هستند؟!

دو تصویر زیر مربوط به تئاتر مجوز گرفته‌ی مذکور و آوازخوانی‌های زن اشاره شده در آن است.

این تئاتر هیچ دیالوگی ندارد و تنها متن آن، آوازهای زن خواننده‌ای است که در تصویر می‌بینید.

در بخش دوم صحبت های اشاره شده از وزیر محترم ارشاد و ماجرای فیلترینگ نیز باید به دو مسئله مهم اشاره کرد.

بیان اینکه «استفاده از این شبکه ها اجتناب ناپذیر است و کسی نمی تواند جلوی آنرا بگیرد»! از جانب یک مقام دولتی حرفی ناصواب است.

چه اینکه اولاً بر مبنای اطلاعات ارائه شده از سوی وزیر، بیش از 70 میلیون ایرانی از وایبر استفاده نمی کنند و بیش از 75 میلیون نفر از هموطنان نیز عضویتی در شبکه های اجتماعی اینترنتی ندارند. و لذا استفاده از این شبکه ها بر خلاف نظر وزیر محترم، چندان هم اجتناب‌ناپذیر و غیر ممکن! نیست.

ثانیاً باید در این دو معنا تأمل کرد که «کسی نمی تواند جلوی این شبکه ها را بگیرد» یا «مسئولان امر نمی خواهند جلوی آسیب های این شبکه ها بایستند»؟!

از ظاهر امر اینطور برمی آید که «نتوانستن» حرف صحیحی نیست زیرا تفکر پویای شیعه و استحکام حکومتی نظام اسلامی اثبات کرده است که می تواند در مقابل هر پدیده ای با اعمال نظارت های لازم، ایجاد زیرساخت ها و توجه به پیوست های فرهنگی ایستادگی کند و فرصت های آن پدیده را جدای از آسیب‌هایش در اختیار مردم قرار دهد.

اما مشکل اینجاست که عده ای که متأسفانه بعضاً از میان مسئولان اجرایی نیز هستند؛ نه تنها در برخی از این شبکه های غیر قانونی عضو هستند و حرفشان را هم از همان طریق به سمع و نظر مخاطبانشان می رسانند بلکه در راستای تئوری غلطی مثل جهانی سازی و یا حرف مضحکی مانند «بهره مندی از علم روز»! قصدی برای ایستادگی در مقابل مضارّ این شبکه ها ندارند، همان حرفهای غلطی را که درباره ماهواره و هو کردن تلاش ها برای مقابله قانونی با آن می زدند؛ درباره شبکه های اجتماعی هم می زنند و اِبایی هم از ترویج منکری به نام عضویت در شبکه های غیر قانونی ندارند.

گفتنیست در همین زمینه جمله ای از مقام معظم رهبری درباره ضرورت برخورد با ماهواره (و هر پدیده اینچنینی) وجود دارد که معظم‌له می فرمایند:

«امروز سلطه‌گران در همه جای دنیا - هر جایی به تناسب - در فکر سلطه فرهنگی‌اند؛ یک نمونه‌اش هم همین ماهواره است که حالا باز هم میبینم بحث ماهواره را مطرح کرده‌اند. این منطق درست نیست که ما بگوییم چون تا پنج سال دیگر فنآوری ماهواره پیشرفت خواهد کرد و بدون بشقاب هم مردم ممکن است تصاویر ماهواره را بگیرند، پس از حالا جلویش را باز کنیم! این منطق، منطق صحیحی نیست.

آن کسی که این منطق را مطرح میکند، باید بگوید برای جلوگیری از آن، چه کار تازه‌ای باید کرد. این منطق و استدلال، این‌گونه باید نتیجه بدهد. البته دشمن فنآوری را پیشرفته میکند. در مقابل، شما باید فکر کنید که با تطوّر و پیشرفت فنآوری ماهواره، چه کارهایی را میتوانید انجام دهید تا از نفوذ ماهواره جلوگیری کنید. اما این استدلال، که چون دشمن پیشرفت میکند، پس ما بیاییم هر مانعی را از جلوِ راهش برداریم، منطقی نیست. این مانع، علی‌العجاله مانع است.

مثل این است که دشمن تا مرزهای ما پیش آمده، آن وقت بگوییم، ما که نمیتوانیم بیشتر از دو ساعت مقاومت کنیم، پس برویم! نه آقا! این دو ساعت را مقاومت کنید، شاید پیروز شدید. این چه حرفی است!؟ قانون ممنوعیت ماهواره - که مجلس شورای اسلامی، چند سال قبل از این، آن را تصویب کرد - یک قانون کاملاً درست و بجا بود. حدّاقلش این است شما توانسته‌اید چند سال این نفوذ را به عقب بیندازید و ان‌شاءاللَّه باز هم خواهید توانست»

بیانات در دیدار جمعی از ناشران _ سال 1378

همچنین درباره قسمت انتهایی اشاره شده از صحبت های وزیر محترم مبنی بر اینکه «با وجود فیلتر شدن برخی سایت ها و شبکه های اجتماعی مضرّ، اما باز هم عده ای با فیلترشکن از آنها استفاده می کنند» نیز باید انتقاداتی صریح را بیان کرد.

ذکر این معنا در گام اول ضروریست که «فیلترینگ یک سدّ ناکارا برای مبارزه نظام با کسانی که می خواهند از یک سایت یا شبکه غیر قانونی استفاده کنند، نیست»!

فیلترینگ در واقع، اعلانی قانونی به همه کاربران از سوی نظام حکومتی است مبنی بر اینکه یک سایت یا یک شبکه که پوشش فیلتر بر روی آن قرار گرفته؛ از نظر نظام، فاقد سلامت لازم برای استفاده است.

به سخن دیگر اینکه پزشک متخصص، این غذا را برای جسم و روح و فکر مضرّ اعلام می‌کند.

اکنون بر خود کاربران است که بخواهند با فیلترشکن از آن درگاه الکترونیکی مضرّ استفاده کنند یا اینکه به هشدار مسئولان فرهنگی و امنیتی حکومت کشورشان درباره خطرات آن درگاه عمل کرده و از آن حذر کنند.

آقای جنتی باید بداند که فیلترینگ و انسداد قانونی (که هم اکنون در کشورهایی مثل آمریکا و ترکیه برای اینترنت کودک و نوجوان اعمال می شود) دو مقوله جدا از هم هستند.

فی الواقع در انسداد قانونی است که کاربر حاضر در یک کشور، به هیچ وجه نمی تواند وارد سایت یا شبکه ای که در انسداد قرار گرفته، شود و فیلترشکن و وی‌پی‌ان و غیره هم در این باره راه به جایی نخواهد برد لذا در وادی فیلترینگ، بحث احتمال دسترسی، کشف چندان مهمی برای آنها که نمی دانند فیلترینگ یک اعلان حکومتی است؛ محسوب نمی‌شود.

گفتنیست، چندی قبل نیز ناصر فکوهی از چهره های اصلاح طلب، عنوان کرده بود که فیلترینگ یک رفتار سلفی است!

به نظر می رسد شورای عالی فضای مجازی باید در بحث انسداد قانونی برخی سایت ها و شبکه های مضرّ وارد عمل شود.

***

استکبار اینگونه درباره واقعیت‌ها دروغ می‌گوید

این تصاویر که موضوع مشترکی دارند، طی ماه های گذشته به‌همراه تعدادی تصویر مرتبط، در خبرگزاری رویترز و چند خبرگزاری خارجی دیگر انعکاس فراوان یافته‌اند.

خبرگزاری های خارجی، این تصاویر را بر گرفته از آسیب‌های حملات هوایی نیروی هوایی ارتش سوریه به مناطق مسکونی در این کشور و در نبرد با نیروهای مخالف حکومت مرکزی عنوان کرده‌اند.

اگرچه محتوای این تصاویر دردناک است و آسیب دیدن کودکان و افراد غیر نظامی به هیچ وجه قابل پذیرش نیست اما دروغگویی محرز رسانه های غربی و تناقضات اطلاعات ارائه شده از سوی آنها و همچنین عملکردشان، سؤالات و ابهامات فراوانی را در هر ذهن جوینده‌ای ایجاد می‌کند.

نظیر همین تصاویر، طی روزهای اخیر در شهر دمشق، پایتخت سوریه نیز قابل دیدن است.

کشتگان و مجروحینی که بر اثر حملات موشکی تروریست های سعودی_ترکی _ آمریکایی موسوم به جیش‌الاسلام بر روی زمین افتاده اند اما هیچ خبرگزاری خارجی نمی خواهد تصاویر آنها را منتشر کند.

همچنین نظیر همین تصاویر در حملات هوایی نیروهای ائتلاف به مناطقی از سوریه و عراق نیز قابل مشاهده است. جالب آنکه نه تنها هیچ خبرگزاری خارجی تصویر یا گزارش واضحی را در این زمینه منتشر نمی کند بلکه در ادامه پروژه لاپوشانی، سایت آمریکایی ای‌بی‌سی نیوز در خبری از این می گوید که بر اساس اظهارات یک ژنرال آمریکایی نمی توان کشته شدن افراد عادی را در حملات نیروهای ائتلاف، رد یا تأیید کرد!

درباره قضیه دردناک کشتار کودکان و مردم بی دفاع، همچنین باید عملکرد شبکه صهیونیستی رسانه های جهانی را با شاقولی به نام «غزه» سنجید که واقعیت های بزرگی را درباره آنها برملا می‌کند.

چرا چشم این رسانه ها در مقابل کشته شدن صدها کودک و انسان بیگناه در غزه، فلسطین و لبنان بدست رژیم سفاکّ صهیونیستی و دستگیری هر روزه کودکان در سرزمین های اشغالی بسته است؟!

و نکته آخر و مهمتر از همه اینکه در پی وقوع هر حادثه ای همه به پاسخ دو سؤال مهم فکر می کنند. عامل این رخداد سوء چیست و چگونه می توان مانع تکرار آن شد.

بدیهیست که پاسخ هر دو سؤال را در قبال تصاویر دردناک فوق، باید در عبارت «سیاست های کاخ سفید و مقابله با آن به هر قیمتی» جستجو کرد.

سیاست هایی که از یک سو به تروریست های سوریه سلاح و پول و نیرو می رسانند و از سوی دیگر در رسانه های خود برای آسیب دیدن کودکان سوری در جنگ، دایه‌ی بهتر از مادر می‌شوند و مویه می‌کنند...

انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار