امروز : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 20
۱۶:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145208
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه به عنوان دومین سخنران در ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه به عنوان دومین سخنران در نشست امنیتی مونیخ، به سخنرانی پرداخت.

موگرینی در این سخنرانی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 گفت: «ما یک فرصت تاریخی داریم تا یکی از طولانی ترین مسائل بین‌المللی را در قبال مذاکرات هسته‌ای ایران حل کنیم. ما نی‌توانیم این فرصت تاریخی را از دست بدهیم».

وی افزود:‌ «اکنون موقعی است که باید اراده سیاسی نشان داده و به توافق برسیم. به توافقی که بر اساس آن ایران قادر به داشتن انرژی هسته‌ای صلح‌‌آمیز است».

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در ابتدای سخنانش در این سخنرانی به بحران‌ها و چالش‌های موجود در اروپا اشاره و تاکید کرد که باید به صورت متحد و یکپارچه کشورهای اتحادیه اروپا این بحران‌ها را حل کنند.

موگرینی با اشاره به اوکراین تاکید کرد که باید به یکی از اصول ابتدایی و اساسی حقوق بین‌المللی که همان دفاع از تمامیت ارضی یک کشور است، حمایت شود.

وی درباره روش‌های حل بحران اوکراین هم تاکید کرد: «هیچ راه‌حل دیگری به جز راه‌حل دیپلماتیک برای بحران اوکراین وجود ندارد و اتحادیه اروپا باید تلاش خود را در این زمینه انجام دهد».

وزیر خارجه سابق ایتالیا همچنین با دفاع از تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه تصریح کرد که باید با استفاده از دیپلماسی همراه با تحریم‌ها زمینه را برای اجرای کامل توافقات صلح مینسک فراهم کنیم.

موگرینی با انتقاد از اظهارات روز گذشته لاوروف درباره مواضع اتحادیه اروپا در قبال روسیه و تاثیرپذیری و وابستگی آن به آمریکا هم اینطور گفت که اتحادیه اروپا هموارهبه دنبال مشارکت با روسیه بوده و هرگز علیه هیچ کشوری اتخاذ مواضع نکرده البته ما هرگز بر سر اصول اساسی بین‌الملل و حقوق بین‌الملل سازش نخواهیم کرد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش با دفاع از حل سیاسی بحران سوریه تاکید کرد که اتحادیه اروپا از تلاش‌های استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه حمایت کرد.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار