امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۲:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145224
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۰۱
تعداد بازدید: 186
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در روزهای مانده به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بسیاری از روزنامه‌ها و ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در روزهای مانده به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بسیاری از روزنامه‌ها و پایگاه& zwnj;های خبری و تحلیلی منطقه، به تحلیل زوایای مختلف این حرکت عظیم پرداخته‌اند.

«حسین عاصی» تحلیلگر لبنانی و ستون‌نویس پایگاه خبری النشرة لبنان، می‌نویسد: در روزهای آتی ما با 36 مین سالگرد انقلاب اسلامی در ایران مواجهیم. انقلابی که شاه را که حکومتی مستبد و دیکتاتوری داشت را برکنار کرد و نظامی بر سر کار آورد که ایرانی‌ها آن را «حکومت الهی و مردمی» می‌نامند.

از زمان پیروزی انقلاب، تهدیدات بسیاری متوجه ایران بوده و بیشتر تهدیدات نیز امروزه رخ نمایان کرده است که در رأس آن موضوع پیوستن ایران به باشگاه هسته‌ای است، اما ایران از این تهدیدات، استفاده کرده و آن‌ها را به فرصت تبدیل کرده است. فرصتی که در یک کلمه می‌توان آن را خلاصه کرد و آن هم «خودکفایی» است.

خودکفایی و بیشتر از آن

خودکفایی که معطوف به اراده ثابت و تلاش علمی است و ایران را در مصاف کشورهای بزرگ قرار داده و باعث شده است تا در دور یک میز با ایران به گفت‌و‌گو بنشینند.

ایرانی‌ها خودکفایی را در همه زمینه‌ها پیاده کرده‌اند، مخصوصا در زمینه علمی و شاید پرتاب ماهواره «فجر» که چندی پیش انجام شد دلیل محکمی بر این واقعیت باشد، با توجه به اینکه این ماهواره اولین در نوع خود نبود.

باید در ادامه به این موضوع نیز اشاره کرد که تمام این موفقیت‌ها در سایه تحریم‌ها شکل گرفته و این مسأله باعث شده تا ایرانی‌ها بر کارشناسان و نیروهای داخلی و نه تولیدات وارده از خارج تکیه کنند. همچنین این پیشرفت‌ها در حالی انجام گرفته است که موج تندروی و خشونت به نام اسلام در منطقه گسترش یافته است.

کشور هسته‌ای

در نظر بسیاری، پرونده هسته‌ای و پیشرفتی که ایران در این زمینه به دست آورده است، شاه بیت قصیده پیشرفت‌هایی است که ایران در طول سه دهه گذشته به آن نائل آمده است، پیشرفتی که به همان اندازه تحریم‌ها را در مقابل خود داشت.

در این زمینه آن‌چه نزد ایرانی‌ها مهم است، غنی‌سازی اورانیوم برای اهداف صلح آمیز است و این عبارتی است که دیپلمات‌های ایرانی بر تکرار آن اصرار دارند.

ایران از ابتدای شروع پرونده هست‌های بر غیر نظامی بودن آن اصرار کرده و آن را صرفا در مسیر ارائه خدمات اجتماعی و انرژی معرفی کرده است.

در نهایت و پس از تمام این معضلات برای ایران، آن‌ها توانستند به باشگاه هسته‌ای بپیوندند. اما در این‌جا یک تفاوت اساسی بین ایران و دیگر کشورهای دارنده انرژی هسته‌ای وجود دارد، و آن هم اینکه ایران بر خلاف دیگر کشورها که این فناوری را در انحصار خود نگه داشته‌اند، اعلام کرده است که به هر یک از هم‌پیمانان و دوستانش این فناوری را خواهد داد.

دستاوردهای در همه زمینه‌ها

«همه مردم منطقه حق استفاده از این دستاوردها را دارند»، این سخنی است که یکی از دیپلمات‌های ایرانی می‌گوید، با توجه به اینکه دستاوردها، زمینه‌های مختلفی را در بر می‌گیرد. این چیزی است که امام خمینی مؤسس جمهوری اسلامی نیز می‌خواست تا پیشرفت در همه زمینه‌ها ایجاد شود.

این پیشرفت‌ها ابتدا از دانشگاه‌ها شروع شد و ایران توانست در بسیاری از زمینه‌های علمی به خودکفایی صد در صد برسد، به طوری که دانشگاههای ایران از کشورهای دیگر نیز دانشجو می‌پذیرند.

در زمینه پزشکی، ایران توانسته به خودکفایی قابل توجهی برسد و حتی تجهیزات پزشکی نیز به خارج صادر کند و به عنوان نمونه توانسته در زمینه سلول‌های بنیادی پیشرفت‌های مهمی بدست آورد.

در زمینه ماشین آلات و خودرو، یا در کشتی سازی و نفت و گاز، که در این مسأله اخیر ایران توانسته تا 50 درصد به خودکفایی برسد و مسئولان ایرانی تأکید می‌کنند که همه این‌ها تحت فشارها و تحریم‌های گسترده محقق شده است.

نه شرقی و نه غربی

در امر سیاسی، دیپلمات‌های ایرانی می‌گویند که مهم‌ترین موضوعی که به آن دست یافته‌ایم، بالا رفتن آگاهی و هوشیاری سیاسی در جامعه ایرانی است، به گونه‌ای که تجربه ایران در مشارکت مردمی در مسائل سیاسی در نوع خود بی نظیر است. با توجه به اینکه مردم، نمایندگان پارلمان و رئیس‌جمهور را انتخاب می‌کنند، همان‌طور که شوراهای شهر را نیز انتخاب می‌کنند.

یا در زمینه تسامح و هم زیستی مسالمت‌آمیز با دیگر اقلیت‌ها، به گونه‌ای که همه آن‌ها می‌توانند بدون فشار از جانب کسی، اعمال دینی خود را انجام دهند یا می‌توانند نمایندگان خود را به پارلمان بفرستند.

سوای تمام این‌ها، ایرانی‌ها بزرگترین موفقیت خود را پیاده سازی شعار «نه شرقی و نه غربی» می‌دانند که بر سیاست عدم تعهد تأکید می‌کند و بالتبع استقلال در تصمیم و عملکرد را برای آن‌ها در پی دارد.

درهای ایران باز است

دیپلمات‌های ایرانی بر این موضوع تأکید می‌کنند که درهای ایران به سوی همه کسانی که خواهان آن باشند، باز است.

ایرانی‌ها در سالگرد انقلابشان، سعی می‌کنند بیش از پیش انقلاب را تثبیت کنند و آن را به عنوان راهی برای مردم منطقه که دیر یا زود به آن خواهند پیوست، ارائه دهند.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها