امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۱:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145229
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۰۱
تعداد بازدید: 214
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در سلسله نشست‌های شورای عالی کار که با محوریت تعیین حداقل دستمزد کارگران چانه‌

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در سلسله نشست‌های شورای عالی کار که با محوریت تعیین حداقل دستمزد کارگران چانه‌ زنی می‌شود، رقم خاصی توافق نشده و تنها مسائل کلان اقتصاد مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

بر اساس این گزارش شوراهای اسلامی کار کشور در تمام استان‌ها نماینده‌ای برای بررسی هزینه‌ای حداقل سبد معیشتی کارگران مأمور کرده و این گزارش برای ارائه در شورای عالی کار آماده شده است.

در این خصوص، علی خدایی، رئیس کارگروه مزد شوراهای اسلامی کار کشور در پاسخ به این سؤال که آخرین بررسی‌های مربوط به هزینه حداقل معیشت کارگران سرانجام به کجا رسید، گفت:‌ بررسی‌ها به اتمام رسیده و قرار بود، هفته گذشته در جلسه شورای عالی کار اعلام شود.

علاوه بر این، طبق بررسی‌های کارشناسی، قدرت خرید کارگران با توجه به ایجاد انتظارات تورمی از سال آینده و اعلام نرخ‌های جدید حمل و نقل تاکسی و برخی خدمات روند کاهشی به خود گرفته است.

بنابراین اقشار کارگری انتظار دارند تا با توجه به کاهش قدرت خرید، افزایش هزینه‌ها و عدم تعیین حداقل دستمزد به نسبت تورم سالانه، دستمزد سال آینده به شکلی عادلانه اعلام شود تا ضمن پوشش بخشی از هزینه‌ها، قدرت خریدشان بیش از این کاهش پیدا نکند.

در سال جاری دولت و نمایندگان کارگری و کارفرمایی حداقل دستمزد کارگران را 609 هزار تومان اعلام کردند که با توجه به وضعیت موجود اقتصاد کشور و هزینه‌های سرسام‌آور، دستمزد کمتر از حدود 2 میلیون تومانی زیر خط فقر اعلام می‌شود.

بنابراین گزارش با توجه به اینکه 62 درصد از جامعه کارگری حداقل بگیر هستند روشن می‌شود که سطح زیادی از اقشار کارگری زیر خط فقر زندگی می‌کنند و از حداقل‌های زندگی به طور کامل برخوردار نیستند.

به گزارش فارس، نشست قبلی شورای عالی کار که قرار بود هفته گذشته برگزار شود به دلیل عدم حضور وزرای اقتصادی لغو شد و این هفته هم این نشست به دلیل تلاقی برنامه‌ها با ایام‌الله دهه مبارک فجر، نشست شورای عالی کار به هفته آینده موکول شود.

انتهای پیام/آ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها