امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۱:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145236
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سفیر سابق انگلیس در روسیه با اشاره به بحران اوکراین گفت، اگر مقامات روس با آتش‌

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سفیر سابق انگلیس در روسیه با اشاره به بحران اوکراین گفت، اگر مقامات روس با آتش‌ بس اوکراین موافقت نکنند، انگلیس ارتش اوکراین را تسلیح خواهد کرد.

«سر رودریک بریت ویت» سفیر سابق انگلیس در روسیه طی یادداشتی در روزنامه ایندیپندنت، امروز (یک‌شنبه) نوشت در حالی‌که انگلیس روز گذشته گفت نقشی کلیدی در بحران اوکراین دارد اما در واقع در مساله اوکراین سکوت کرده است. درحالی که «فیلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلیس روز گذشته در گفت‌وگویی با شبکه 4 رادیو بی‌بی‌سی گفته بود، انگلیس نقشی کلیدی در حل بحران اوکراین دارد.

بریت ویت با اشاره به آغاز بحران اوکراین و نقش «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه گفت «اوکراین طعمه بزرگی برای وی بود که غرب سعی کرد مابه‌ازای آن پاسخ موثری به روس‌ها بدهد.» 

وی ادامه می‌دهد برای پاسخ به حمایت روسیه از جدایی طلبان اوکراین، غرب تحریم‌های سختی علیه اقتصاد و برخی خواص روسیه تصویب کرد؛ البته وابستگی غرب به نفت و گاز روسیه پابرجا بود و به گفته بریت ویت، کشورهای غربی تلاش اندکی برای کاهش وابستگی خود به نفت و گاز روسیه انجام دادند.

سفیر اسبق انگلیس در روسیه ادامه می‌دهد، ناتو هم برای تقویت موقعیت خود در اروپای شرقی اقدامات اندکی انجام داد. هیچ‌کس برای کمک به ارتقای اقتصاد متزلزل اوکراین و بازسازی نهادهای فاسد آن اقدامی انجام نداده و از سوی دیگر برای تامین سلاح‌های سنگینی مورد نیاز اوکراین برای سرکوب جدایی طلبان در شرق اوکراین اقدامی انجام نداده است.

در نظر بریت ویت، سیاست غرب بعد از تیراندازی به هواپیمای خطوط هواپیمایی مالزی بر فراز این مناطق و سقوط آن دستخوش تغییر شد و تلاش‌های «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان و «فرانسوآ اولاند» رییس جمهور برای دست‌یابی به آتش‌بس پایدار در شرق اوکراین با شکست مواجه شد.

وی در ادامه می‌گوید با افزایش حمایت روسیه از جدایی‌طلبان و تسلیح آنان، اتحادیه اروپا و آمریکایی‌ها در پاسخ تحریم‌ها علیه روسیه را افزایش دادند.

سفیر اسبق انگلیس در روسیه ادامه می‌دهد شرایط غرب نیز بهتر از این نیست، توافقی که اخیرا مرکل و اولاند سعی در رسیدن با روسیه داشتند در صورتی به نتیجه خواهد رسید که هزینه‌های ماجراجویی وی در اوکراین از دستاوردهایش بیشتر باشد اما اگر این بار هم مذاکرات با شکست مواجه شود، اختیارات غرب کمتر شده و به تسلیم یا تشدید محدود می‌شود.

وی در ادامه وضعیت اوکراین را به اتفاقات دهه 90 یوگوسلاوی تشبیه کرد که به دلیل امکان مرگ و میر و تخریب، سیاست‌مداران دو سوی دریای اتلانتیک با هر مداخله نظامی مخالف بودند اما در نهایت با بمباران چند هفته‌ای پایتخت سربستان تمام مواضع قابل بمباران را هدف حملات هوایی قرار داد.

باتوجه به این‌که آمریکا هم گفت‌وگوها برای تامین تجهیزات نظامی کی‌یف را آغاز کرده است باید به روسیه گفت اگر آتش‌بس در شرق اوکراین برقرار نشود غرب هیچ گزینه‌ای غیر از تجهیز و تسلیح اوکراین برای مقابله با جنگ‌های نیابتی روسیه در شرق این کشور نخواهد داشت.

به عقیده وی، هیچ کاری انجام ندادن سیاست نیست و خطاب به بی‌بی‌سی و ناتو از آن‌ها خواست علیه روسیه افشاگری کنند.

روز گذشته «ژنرال سر ریچارد شیرف» فرمانده اسبق ناتو در انگلیس با انتقاد از «دیوید کامرون» نخست وزیر این کشور به دلیل عدم حضور در جمع سران آلمان، فرانسه و روسیه برای حل بحران اوکراین، دولت کامرون را از لحاظ دیپلماتیک دولتی بی‌‌تناسب خوانده بود. در پاسخ به این انتقاد دیوید کامرون نیز گفته بود انگلیس در اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه پیشقدم بوده و این اقدام انگلیس را پاسخ مناسبی به بحران کی‌یف دانست.

هم‌چنین «فیلیپ هاموند» وزیر امور خارجه انگلیس در پاسخ به انتقاد ژنرال شیرف در گفت‌وگو با شبکه 4 رادیو بی‌بی‌سی گفت انگلیس بازیگر اصلی بحران اوکراین است و انتقاد فرمانده اسبق ناتو در انگلیس را مضحک خواند.

مذاکرات مسکو که به مدت بیش از 5 ساعت میان سران آلمان، فرانسه و روسیه پشت درهای بسته روز جمعه صورت گرفت، با توافق برای ادامه گفت‌وگوها و تلاش در راستای ایجاد سندی مکتوب برای اجرای آتش‌بس در مناطق ناآرام شرق و جنوب شرق اوکراین، به پایان رسید.

مناطق شرق و جنوب شرق اوکراین، که ساکنانی عمدتا روس‌تبار دارند، از اسفند ماه سال گذشته (1392) در پی سقوط دولت مرکزی اوکراین تحت فشار معترضان مورد حمایت غرب صحنه درگیری میان استقلال‌طلبان و نیروهای امنیتی بوده است.

اندکی پس از آغاز این درگیری‌ها و احساس خطر روس‌تبارهای ساکن مناطق شرقی از قدرت گرفتن گروه‌های نئونازی در کی‌یف، جدایی شبه‌جزیره «کریمه» از اوکراین طی یک همه‌پرسی و پیوستن آن به فدراسیون روسیه، بهانه‌ای شد تا کشورهای غربی به رهبری آمریکا، با ادعای حمایت مسکو از استقلال‌طلبان، تحریم‌هایی را علیه این کشور وضع کنند.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها