امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۱:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145258
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 163
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه گفت مقامات ایران و ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه گفت مقامات ایران و آژانس طی هفته& zwnj;های آینده نشستی برای گفت‌وگو درباره مسائل فیمابین برگزار می‌کنند.
آقای آمانو که روز شنبه با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار کرده بود در مصاحبه‌ای با روزنامه وال‌استریت‌ژورنال درباره این دیدار همکاری‌های ایران و آژانس گفت: «او (ظریف) به من حرفهای من گوش کرد و موافقت کرد تا گفت‌وگوها را بیشتر کنیم.»
بر اساس توافق موقتی که سال گذشته در شهر ژنو سوئیس میان ایران و گروه موسوم به 1+5 به دست آمد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسئولیت نظارت بر حسن اجرای موارد هسته‌ای توافق را بر عهده دارد.
ایران در سالهای گذشته برای اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود چندین دور با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت‌وگو کرده است.
آمانو به صورت ماهانه روند اجرای برنامه اقدام مشترک از سوی ایران را به شورای حکام گزارش می‌کند. مدیر کل آژانس همچنین به روال یک دهه گذشته، هر سه ماه، گزارشی فصلی از وضعیت کلی برنامه هسته‌ای ایران ارائه می‌دهد.
آمانو که در زمان نمایندگی ژاپن در آژانس، از مخالفان سرسخت برنامه هسته‌ای ایران به شمار می‌رفت، در تمامی گزارش‌های خود عنوان می‌کند که نمی‌تواند تضمین کند فعالیت یا مواد هسته‌ای اعلام‌نشده‌ای در ایران وجود نداشته باشد .
مدیر کل آژانس درباره دورهای پیشین گفت‌وگوهای ایران و آژانس گفت: «پیشرفت‌های چندانی صورت نگرفته است. نیاز به اقدامات بیشتری برای روشن کردن مسائل اساسی وجود دارد.»
وی افزود وزیر خارجه ایران در دیدار با وی موافقت کرده که مقامات ارشد ایران و آژانس باید همکاری‌های فشرده‌تر و بیشتری داشته باشند.
آمانو همچنین از برگزاری نشستی در سطح بالا در هفته‌های آینده بین مقامات ایران و آژانس خبر داد اما گفت هنوز تاریخ دقیق آن هنوز مشخص نشده است.
وی درباره مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 گفت احساس می‌کند دو طرف برای رسیدن به توافق سیاسی اراده سیاسی دارند.
آمانو گفت: «ما احساس می‌کنیم که اراده سیاسی وجود دارد. آنها موضوعات مختلف را تحت پوشش قرار داده‌اند . در برخی حوزه‌ها اختلاف دارند؛ من این را می‌دانم.»
انتهای پیام/ا.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار