امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۳:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145275
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 64
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مشهد، جواد سقاء رضوی که مسئولیت اجرایی مهدیه مشهد و رئیس هیئت مدیره مجتمع توانبخشی شهید فیاض بخش را در

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مشهد، جواد سقاء رضوی که مسئولیت اجرایی مهدیه مشهد و رئیس هیئت مدیره مجتمع توانبخشی شهید فیاض بخش را در کارنامه خود دارد، مبارزی انقلابی است و درست 36 سال پیش فعالیت‌های انقلابی‌اش را از درون مراسم‌های مذهبی آغاز کرد.

این مرد همانند خیلی از آدم‌های دیگر در مسیر پیروزی انقلاب اسلامی، حوادث ریز و درشتی زیادی را از سر گذرانده و آن روز‌ها که هنوز انقلاب در راه بود و تازه زمزمه سرنگونی رژیم شاهنشاهی به گوش می‌رسید، جرقه حرکت‌های انقلابی از دل مراسم‌های مذهبی؛ پژواک پیروزی را در قلبش طنین‌انداز کرد.

این مرد انقلابی 63 ساله شناسنامه انقلاب را خوب به خاطر دارد و معتقد است؛ انقلاب اسلامی باید بعد از گذشت 36 سال همچنان با شتاب در مسیر اهداف و آرمان‌های والای خود حرکت کند و نباید وجود سنگلاخ‌ها و موانع هراسی در دل مردان انقلاب ایجاد کند.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ساعاتی در ایستگاه خاطرات توقف کرده و بخش‌های کوتاهی از حوادث انقلاب را از زبان جواد سقاء رضوی مکتوب کرده است؛ آنچه در ادامه آمده، حاصل گفتگوی خبرنگار فارس با این مرد انقلابی است.

 

فارس: چگونه با مسائل انقلابی آشنا شدید و چرا تصمیم گرفتید برای پیروزی انقلاب اسلامی وارد میدان مبارزه شوید؟

سقاء: حضور در مراسم‌های مذهبی و جلسات قرآنی سبب شد تا رفته رفته با مسائل انقلابی آشنا شوم، بعد از مدتی برادرانم جلسات تفسیر قرآن را تشکیل دادند و مفسر این جلسه‌ها حاج آقا مجتهدی، نماینده امام خمینی (ره) در ایران بود و در قالب همین جلسات زمزمه‌ها و حرف‌هایی در رابطه با ایستادن مقابل رژیم شاهنشاهی و حرکت در مسیر انقلاب مطرح شد، من آن زمان به خاطر ارادت قلبی که به امام راحل داشتم، می‌خواستم تا هر کاری از دستم بر می‌آید برای پیروزی انقلاب اسلامی و نابودی رژیم پهلوی انجام دهم.

در سال 1355 جلسه دعا با نام انصار المهدی تشکیل دادیم و ظرف شش ماه تعداد زیادی از جوانان جذب آن شدند، در این جلسه از افراد با وجدان و طلبه‌های نوفکر دعوت می‌کردیم تا درباره انقلاب سخنرانی کنند، اما بعد از مدتی ساواک متوجه محتوای سخنرانی‌ها شد و با برپایی منبر و انجام سخنرانی مقابله کرد، به همین علت من و سایر دوستانم این جلسات را به تفسیر دعای ندبه تبدیل کردیم و بعد از مدتی حاج آقای مجتهدی به صورت منسجم پیام‌ها و اطلاعیه‌های امام راحل را به ما می‌رساند.

بعد‌ها تصمیم گرفتیم تا زیر چ‌تر صندوق قرض الحسنه به افرادی که در راه انقلاب حرکت می‌کردند، وام بدهیم تا آنان با خرید دستگاه کپی، اعلامیه‌ها را تکثیر و توزیع کنند. درست در این زمان دیگر ترس و هراسی از اقدامات رژیم شاه و ساواک نداشتیم و به طور دقیق می‌دانستیم که می‌خواهیم تا انقلاب اسلامی به پیروزی برسد.

 

*روز عاشورا زیر ذره بین ساواک بودیم/حرکات ساواک برای دستگیری انقلابیون، خللی در روند انقلاب ایجاد نکرد

در محرم سال 1355 برای برگزاری مراسم عزاداری، اشعار انقلابی و پیام‌های امام حسین (ع) نظیر این جمله که؛ «زیر بار ظلم و ستم نباید رفت.» را با خطوط قرمز روی پرچم‌های سفید نوشتیم، روز عاشورا با همین شعار‌ها و پیام‌ها در حال عزاداری بودیم که ناگهان سر و کله شهربانی پیدا شد و ما را مجبور کردند تا پرچم‌ها را جمع کنیم.

آن روز زیر ذره بین ساواک قرار داشتیم و بعد از گذشت 10 روز خیلی از افرادی که در این مراسم عزاداری می‌کردند، توسط ساواک دستگیر شدند، برادر من هم یکی از‌‌ همان کسانی بود که شناسایی و دستگیر شد.

 

به خاطر دارم که صبح زود ساواکی‌ها به خانه ما هجوم آوردند و ابتدا کتاب‌ها و اعلامیه‌ها را پیدا کردند و بعد هم برادرم را با خودشان بردند. البته من قسر در رفتم و دستگیرم نکردند، نمی‌دانم شاید هم شانس آوردم و به هر صورت این دستگیری‌ها خللی در روند شکل گیری انقلاب ایجاد نکرد.

 

*هیچ کدام از چهره‌های انقلابی دچار تردید نبودند/ می‌دانستیم که در چه موقعی باید پایه‌های حکومت شاه را بلرزانیم

ما از شهادت نمی‌ترسیدیم، یعنی هیچ کدام از چهره‌های انقلابی، ذره‌ای نسبت به راهی که در آن قدم برمی داشتند، دچار تردید نبودند و هر کسی که در این مسیر می‌آمد می‌دانست که مبارزه با دستگیری، شهادت و هزاران مسئله دیگر روبروست اما بی‌خود بی‌گدار به آب نمی‌زدیم و می‌دانستیم که دقیقا در چه زمانی باید پایه‌های حکومت شاه را بلرزانیم.

 

فارس: ریشه مسائل انقلابی و سخنرانی‌هایی که در این زمینه صورت می‌گرفت، در کجا نمود بیشتری داشت؟

سقاء: بحث بر سر مسائل انقلابی و سخنرانی در این خصوص از مراسم‌های مذهبی آغاز شد و به طور کلی نمود کارهای انقلابی، موضوعات مذهبی بود.

زمانی که وارد میدان مبارزه با شاه شدم، همیشه فکر می‌کردم که باید به صورت برنامه‌ریزی شده و متمرکز فعالیت کنم، به همین علت به همراه دوستانم تصمیم گرفتیم تا مشهد را به هشت منطقه تقسیم کنیم و با گذاشتن افراد در مناطق مختلف، اطلاعیه‌ها را در میان مردم توزیع کنیم.

آن دوران حاج آقا مجتهدی خبرهای زیادی را در مورد روند انقلاب از گوشه و کنار به ما می‌رساندند و با شنیدن این اخبار شور و هیجان درونی ما برای به راه انداختن راهپیمایی بیشتر می‌شد.

 

* شور انقلاب ما را نترس کرده بود/ تجمع جمعیت زیادی از مردم در میدان شهدا برای برپایی راهپیمایی

 

فارس: به چه صورت مردم را برای آمدن به راهپیمایی خبر می‌کردید؟

 

سقاء: برای برگزاری راهپیمایی‌ها در مشهد؛ سینه به سینه و از طریق اهالی کوچه و محله و همسایه‌ها، مردم را خبر می‌کردیم و معمولا بعد از یک ربع تا 20 دقیقه جمعیت زیادی در میدان شهدا و یا چهارراه شهدا تجمع می‌کردند.

بعد از برپایی تجمع و راهپیمایی بحث‌های سیاسی داغ‌تر می‌شد و من بعد از مدتی تصمیم گرفتم با دوربین فیلمبرداریم، از راهپیمایی‌ها فیلم بگیرم و صحنه‌هایی از شور و اشتیاق انقلابی مردم را در قاب دوربین ثبت کنم.

مهم‌ترین فیلمی که گرفتم مربوط به تجمع مردم در جلوی استانداری بود و در آن موقع روی تانک ایستادم و بدون هیچ گونه هراسی شروع به فیلمبرداری کردم، در واقع شور انقلاب ما را نترس کرده بود.

 

*خون دل‌ها خوردیم تا نهال انقلاب به ثمر نشست

 

فارس: در جریان پیروزی انقلاب اسلامی چه اتفاقاتی برایتان جالب بود؟

سقاء: در جریان پیروزی انقلاب اسلامی اتفاقات بسیاری جالب و در عین حال باور نکردنی روی می‌داد، مثلا افرادی با ظاهری مرفه و متعلق به خانواده‌های ثروتمند در صف انقلابیون قرار داشتند و در مقابل آدم‌هایی با چهره‌ای معمولیتر بر طبل طرفداری از رژیم شاه می‌کوبیدند.

در شرایط پیش از پیروزی انقلاب، تقریبا همه افراد فارغ از اینکه به چه گروه یا جناحی تعلق دارند، به موج انقلاب پیوستند و با آن همراه شدند و حتی خیلی از آن‌ها در این راه شهید هم شدند؛ باور کنید همه ما در راه به ثمر نشستن نهال انقلاب خون دل‌ها خوردیم، وقتی چند روز قبل از 12 بهمن بی‌صبرانه منتظر ورود امام خمینی (ره) به ایران بودیم، رژیم شاه اعلام کرد که مراسم ورود امام از تلویزیون پخش می‌شود، ولی این موضوع یک حربه بود برای اینکه مردم را در خانه‌ها نگه دارند و مراسم استقبال را کمرنگ جلوه دهند.

روز ورود امام ناگهان اعلام شد که این مراسم از تلویزیون پخش نمی‌شود، در چنین وضعیتی مردم عصبانی و خشمگین به خیابان‌ها ریختند و به تظاهرات پرداختند، از آن روز به بعد دل و جرئت مردم مشهد برای اعتراض و راهپیمایی بیشتر شد و در هیچ روزی میادین مهم این شهر خالی از جمعیت معترض نبود.

 

* انقلاب اسلامی، خالصی‌ها را از ناخالصی‌ها جدا کرد

هرچند که امروز بعد از گذشت 36 سال خیلی‌ها به خاطر تامین منافع خود از انقلاب دست کشیده و غرق دنیای خود شدند اما در مقابل افراد بسیاری هم که در پیروزی انقلاب نقش نداشتند، اکنون دل در گروی انقلاب دارند و روزی هزار بار خدا را شکر می‌کنند.

فکر می‌کنم که پدیده انقلاب اسلامی، همه چیز را درست بر سر جای خود قرار داد و این مسئله به مذاق برخی افراد که خود را میراث دار انقلاب، می‌دانستند خوش نیامد، به نظرم این انقلاب همراه با ریزش‌ها، رویش هم داشته و به تعبیر دیگر در تمام این سال‌ها همچون صافی، خالصی‌ها از ناخالصی‌ها جدا شده و همین مسئله در پیشرفت نظام اسلامی موثر بوده است.

انقلاب اسلامی باید بعد از گذشت 36 سال همچنان با شتاب در مسیر اهداف و آرمان‌های والای خود حرکت کند و نباید وجود سنگلاخ‌ها و موانع هراسی در دل مردان انقلاب ایجاد کند.

......................................

گفت‌و‌گو از مرضیه صاحبی

......................................

انتهای پیام/3138/صا40/پو3002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار