امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۴:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145324
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو امروز در همایش مرکزی «ایست! آب ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو امروز در همایش مرکزی «ایست! آب نیست»‌ که در تالار فرهنگ برگزار شد با بیان اهمیت آب در زندگی امروز اظهار داشت: واژه آب بسیار ساده است و شاید اولین کلمه‌ای است که هر دانش‌آموز در ابتدای خواندن و نوشتن آن را یاد می‌گیرد اما بسیار با اهمیت است.

وی ادامه داد:‌ اهمیت آن به خاطر این است که زندگی ما براساس آب است و سلامت انسان و غذای آن از آب است و مواد غذایی مانند نان، گوشت، حبوبات و پروتئین نیز از نتایج آب است.

چیت‌چیان افزود: بنابراین نه فقط برای آشامیدن بلکه برای تغذیه انسان نیز آب با اهمیت است و هر وسیله‌ای که استفاده می‌کنیم مانند پوشاک، مسکن و کاغذی که بر روی آن می‌نویسیم برای تولید آنها به آب نیاز داریم و بدون آب کارخانه‌های پتروشیمی، فولادسازی و آهن نیز قادر به کار نیستند.

وزیر نیرو با تأکید براینکه تمام فعالیت‌های اقتصادی و توسعه‌ای برای تولید نیاز به آب دارند، گفت: در دنیا اصطلاحی به نام آب مجازی رایج شده است یعنی میزان آبی که تمام مواد برای تولید نیاز به آن دارد.

وی اضافه کرد: اگر یک لیوان شیر می‌خوریم برای تولید آن 200 لیتر آب استفاده شده است و برای آماده‌سازی یک فنجان چای 18 لیتر آب و برای استفاده یک تخم‌مرغ 135 لیتر نیز آب مصرف می‌شود.

چیت‌چیان یادآور شد: برای تولید یک برگ کاغذ A4 برابر 10 لیتر آب مصرف می‌شود و یا برای تولید یک کیلوگرم گندم 1300 لیتر آب لازم است و 400 هزار لیتر نیز برای فرآیندهای مختلف تولید یک خودرو آب مصرف می‌شود.

وی گفت: 800 هزار بطری آب لازم است تا یک خودرو تولید شود و اینها نشان می‌دهد آب چه نعمت با ارزشی است که خداوند به ما عطا کرده است.

وزیر نیرو با اشاره به همایش «ایست! آب نیست»، گفت: ایست به معنای توقف نبوده بلکه یک هشدار و توجه است؛ روشی که طی می‌کنیم روشی نیست که منابع آب را پایدار کرده و نیازمند تغییر است.

وی یادآور شد: باید در مدارس یاد بگیریم کشور ما از جهت منابع آب کشور فقیری است و فقط با مصرف درست می‌توانیم زندگی خود را ادامه دهیم در غیر این صورت طبیعت بر ما سخت خواهد گرفت.

چیت‌چیان ادامه داد: میزان بهره‌ ما از برف و باران به اندازه یک سوم متوسط دنیاست و میزان آب سرانه 130 میلیارد متر مکعب در سال بود و در ابتدای قرن حاضر هر ایرانی 13 هزار متر مکعب از آب تجدیدپذیر کشور سهم داشت.

وزیر نیرو با بیان اینکه متوسط بارش ما 250 میلی‌متر در سال بود و این میزان به 240 میلی‌متر در سال رسیده است، گفت: میزان برخورداری هر ایرانی از آب تجدیدپذیر کمتر از 1500 متر مکعب است و طی 5 سال اخیر میزان آبی که در رودخانه‌ها جریان دارد نصف شده و بسیاری از تالاب‌های ما خشک شده است.

وی با اشاره به اینکه در 40 سال گذشته بیشتر از 110 میلیارد متر مکعب از آب‌های زیرزمینی برداشت کرده‌ایم، افزود: باید رفتار خودمان را اصلاح کنیم و با انجام 25 راهکار می‌توانیم 30 درصد مصرف را کاهش دهیم.

چیت‌چیان ادامه داد: فرهنگ درست مصرف‌ کردن را از مدارس شروع کنیم و این ریشه‌ای‌ترین کار است.

وی خاطرنشان کرد:‌به عنوان وزیر نیرو به وزیر آموزش و پرورش اعلام می‌کنم هرآنچه برای دانش‌آموزان لازم است آماده‌ایم انجام دهیم و می‌توانیم از کودکی و اول دبستان بچه‌ها را با نیروگاه‌ها و تصفیه‌خانه‌های خود آشنا کنیم و آنها می‌توانند از آن دیدن کنند و اطلاعات لازم در تدوین درس‌ها و برنامه‌های آموزشی در اختیارتان قرار دهیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها