امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۵:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145372
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار خبرگزار فارس در دمشق، در حالی‌که مردم سوریه و ناظران مهمترین تحولات میدانی سوریه را در جبهه عملیاتی غوطه دمشق دنبال ...

به گزارش خبرنگار خبرگزار فارس در دمشق، در حالی‌که مردم سوریه و ناظران مهمترین تحولات میدانی سوریه را در جبهه عملیاتی غوطه دمشق دنبال می‌کردند، یک باره خبر عملیات‌های ارتش سوریه از جبهه عملیاتی جنوب این کشور منتشر شد که به مقابله با گروه‌های تروریستی برخاسته بودند که حملاتی را در قالب نبرد موسوم به «شکستن دست‌ها» با هدف تصرف نقاط نظامی ارتش سوریه در استان درعا و به طور خاص در شهرها و شهرک‌های ریف شمال غربی درعا آغاز کردند.

 
نقشه دمشق و غوطه‌های آن/غوطه شرقی به رنگ کرم مشخص شده


 

نکته حائز اهمیت در این نبردها آن بود که فرماندهی این عملیات را گروه تروریستی موسوم به «لشکر اول» برعهده گرفته بود و لشکر اول در واقع متشکل از عناصری است که تحت عنوان عناصر مسلح میانه‌رو توسط آمریکا در اردن و عربستان سعودی با هزینه ریاض آموزش دیده بودند.

آمریکا درحالی سخن از گروه‌های مسلح میانه‌رو و تحت آموزش خود سخن می‌گوید که این گروه‌ها هیچ تفاوتی با گروه‌های تروریستی تکفیری از حیث هدف یعنی براندازی نظام در سوریه ندارند و تنها تفاوت موجود را می‌توان در سرسپرده‌تر بودن این گروه‌ها به آمریکا نسبت به گروه‌های تکفیری تروریستی همچون «داعش» و «جبهه النصره»‌ ملاحظه کرد که این استقلال ناشی از وجود منابع مالی مستقل از آن چنین گروه‌هایی است.

«فراس الحورانی»، سخنگوی این گروه تروریستی مدعی شده که هدف آنها علاوه بر مواضع و مقرهای ارتش سوریه، تجمعات حزب الله و مبارزان افغانستانی است که در این اواخر تعداد آنها در کنار نیروهایی همچون مدافعان حرم و رزمندگان حزب الله در سوریه افزایش یافته است و اینکه لشکر اول دارای توانمندی‌های نظامی بالایی است.

از دیگر نکات قابل تامل در اعلام نبرد «شکستن دست‌ها» همزمان شدن آن با آغاز حملات موشکی «زهران علوش» سرکرده گروه تروریستی «جیش الاسلام» علیه دمشق است، تا بار دیگر ثابت شود که میان گروه‌های تروریستی فعال در سوریه اگرچه اختلافات نظر ظاهری وجود دارد، اما در هدف، مشترک هستند و میان آنها هماهنگی‌های لازم وجود دارد.

 
نقشه استان درعا


 

اما همزمانی این دو عملیات نشان می‌دهد که گروه‌های تروریستی تلاش دیگری را برای متصل کردن جبهه‌های عملیاتی غوطه دمشق با استان درعا آغاز کرده‌اند تا شاید راه آنها به سمت دمشق هموار شود، هدفی که طی 4 سال بحران سوریه بارها در تحقق آن ناکام مانده‌اند.

ارتش سوریه با درک شرایط حاکم بر این دو جبهه عملیاتی و هدف گروه‌های تروریستی با قدرت به مقابله با حملات گروه‌های تروریستی پرداخت و در همان ابتدای درگیری‌ها طی یک کمین حساب شده 40 تروریست مسلح را در مسیر بزرگراه بین المللی درعا به هلاکت رساند و به موازات آن حلقه فشار بر گروه‌های مسلح مستقر در شهر «الشیخ مسکین» در ریف شمالی درعا را تنگ‌‌تر کند و در این راه در یک تاکتیک نظامی حساب شده مقر لشکر 82 پدافند هوایی ارتش را در این شهر تخلیه و راه را بر تصرف آن توسط گروه‌های مسلح هموار کرد، اقدامی که انتقاد بسیاری را داخل سوریه و هواداران ارتش بدنبال داشت، غافل از اینکه، ارتش خواهان سرمست شدن گروه‌های مسلح از پیروزی بدست آمده بود تا چند روز پس از این پیروزی کذایی در حمله‌ای دقیق و حساب شده ضمن باز پس گرفتن مناطق از دست داده، پیشروی‌های چشمگیری را در الشیخ مسکین محقق کند و طی درگیری‌های رخ داده به اذعان گروه‌های تروریستی بیش از یک صد تروریست مسلح را به قتل برساند.

 
نقشه استان درعا/شهرهای درعا و الشیخ مسکین در کادر قرمز مشخص شده‌


 

به این ترتیب گروه‌های تروریستی، از جمله لشکر اول در اولین حضور نظامی خود در سوریه دریافت،‌ اشتباه بزرگی کرده و ارتش سوریه به راحتی توانسته آن را فریب دهد.

عملیات‌های ارتش سوریه در استان درعا بار دیگر نشان داد که ارتش سوریه برای جبهه عملیاتی جنوب اهمیت بسیاری قائل است و آنچه این گفته را تایید می‌کند،‌ ادامه عملیات‌های ارتش سوریه در استان درعا به ویژه در منطقه «دیر العدس» است که مهمترین پایگاه گروه‌های مسلح تروریستی در ریف استان درعا شمرده می‌شود.

بی‌شک یکی از دلایل گشوده شدن جبهه عملیاتی درعا از سوی گروه‌های مسلح تروریستی در جنوب سوریه که مورد حمایت مستقیم عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی قرار دارند،‌ به این دلیل بوده که ضعف و ناتوانی گروه‌های مسلح فعال در غوطه شرقی دمشق برای حامیان آنها به اثبات رسیده است، به ویژه آنکه ارتش سوریه در تلاش برای یکسره کردن کار در دو منطقه «جوبر» و «دوما» می‌باشد که مهمترین پایگاه‌های گروه‌های تروریستی مزدور عربستان و رژیم صهیونیستی در  دمشق و ریف دمشق است، کشته شدن برادر زهران علوش به همراه 5 فرمانده ارشد و صف اول جیش الاسلام تایید این گفته است.

تلاش برای ممانعت از شکست گروه‌های مسلح تروریستی در دمشق و ریف دمشق به اینجا منتهی نمی‌شود، بلکه مرزهای اردن این روزها شاهد تحرکات گسترده‌ای است که طی آن عناصر مسلح با استفاده از تاریکی شب و عدم برخورداری ریف غربی درعا از نعمت برق وارد خاک سوریه می‌شوند و تعداد آنها به شدت در مناطق جنوبی سوریه درحال افزایش است.

 
نقشه استان قنیطره در سوریه


 

در حالی‌که به موازات این تحرکات در ریف دمشق و ریف درعا، ریف قنیطره نیز شاهد وقوع درگیری‌هایی بوده تا نشان دهد، جبهه جنوبی سوریه روزهای داغی را پیش رو خواهد داشت و در این بین اردن با توجه به از دست دادن خلبانش توسط داعش، یکی از مهمترین بازیگران این جبهه خواهد بود که پادشاهش این روزها به شدت تحت فشار افکار عمومی این کشور برای دست زدن به اقدامی علیه داعش است، شرایطی که عربستان به خوبی می‌تواند با تحریک اردن از آن بهره برداری کند.

چون ریاض به خوبی می‌داند، زهران علوش،‌ مزدور سعودی نتوانسته در غوطه شرقی کاری از پیش ببرد و نبردهایش با ارتش سوریه محکوم به شکست است، بنابراین سعودی‌ها این‌بار تلاش می‌کنند، با توسل به اردن و بهره برداری ابزاری از آن شاید بتوانند، اهداف مورد نظر خود در سوریه را محقق کند.

هرچه هست، ‌آنکه روزهای آینده آشکار خواهد شد که چه حوادثی در انتظار جبهه جنوبی سوریه است.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار