امروز : یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 6
۰۵:۱۹
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1454
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۰
تعداد بازدید: 348
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس ،محمدرضا زهیری در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس ،محمدرضا زهیری در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اظهار داشت: با تعمیرات و اسیدکاری چاهها تولید گاز پارس جنوبی به طور متوسط روزانه 270 میلیون متر مکعب گاز تولید و به شبکه تزریق شد.
وی افزود:‌ همچنین سال گذشته 135 میلیون بشکه میعانات گازی و 3 میلیون تن ال‌پی‌جی تولید کردیم.

*دلیل تأخیر راه‌اندازی فاز‌های در دست اجرای پارس جنوبی 

زهیری درباره دلیل تأخیر راه‌اندازی فاز‌های در دست اجرای پارس جنوبی گفت: مشکلات مربوط به تحریم، جابه‌جایی پول و توقیف کالاها باعث تأخیر شد اما امسال با قاطعیت فازهای 12، 15 و 16 و بخشی از 17 و 18 راه‌اندازی می‌شود.
مدیرعامل نفت‌ و گاز پارس با بیان اینکه سال گذشته یک واحد بخار فاز 12 راه‌اندازی شد، گفت: اولین سکوی فاز 12 در حال راه‌اندازی است چنانچه امیدواریم در نیمه اول امسال فاز 12 راه‌اندازی شده و از این فاز گاز تولید کنیم.
وی با بیان اینکه پالایشگاه فاز 12 نزدیک 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد،‌ گفت: در نیمه اول 92 اولین واحد شیرین‌سازی در مدار قرار خواهد گرفت و تا پایان 92 چاههای دو سکوی دیگر تکمیل می‌شود چنانچه امیدوارم امسال فاز 12 با سه سکو و چهار واحد از شش واحد شیرین‌سازی در مدار قرار بگیرد.
زهیری اظهار داشت: با توجه به اینکه چاههای فازهای 15 و 16 آماده شده اما سکوی آن آماده نیست خط لوله‌ای از فاز 6، 7 و 8 به فاز 15 و 16 را‌ه‌اندازی می‌کنیم و پالایشگاه فاز 15 و 16 را مورد استفاده قرار خواهیم داد.
وی ادامه داد: در فازهای 17 و 18 سکوی اول فاز 17 در حال راه‌اندازی است و واحدهای شیرین‌سازی پالایشگاه تا خردادماه تکمیل شده و با آب، برق و بخار موقت به صورت آزمایشی راه‌اندازی می‌شود چنانچه ما گاز را از فاز 6 و 7 و 8 گرفته و وارد پالایشگاه 17 و 18 می‌کنیم.
وی توضیح داد: با توجه به اینکه فازهای 6 و 7 و 8 می‌تواند 25 میلیون متر مکعب افزایش ظرفیت داشته باشد فاز 17 و 18 را به فاز 6 و 7 و 8 ارسال و میعانات آن جدا می‌شود و گاز خشک از فاز 6 و 7 و 8 برای شیرین‌سازی به فاز 17 و 18 ارسال می‌شود.
وی با اشاره به رسیدن پیشرفت فازهای 35 ماهه پارس جنوبی به مرز 50 درصد گفت: فازهای 13، 19 و 22 تا 24 تا حال عبور از مرز پیشرفت 60 درصد هستند.

*پیمانکاران داخلی قدری کند عمل کردند

مدیرعامل نفت‌ و گاز پارس تصریح کرد:‌ پیمانکاران داخلی شاید در این مدت قدری کند عمل کردند اما تجربه با ارزشی یافتند و بعضی تجهیزات حیاتی تحریم‌ شده در داخل تولید شد.
زهیری ادامه داد: به طور میانگین هر فاز 35 ماهه 5 میلیارد دلار هزینه دارد و حدوداً در هر فاز به طور متوسط 3 میلیارد دلار به پیمانکاران پرداخت شده است.
وی در خصوص توسعه لایه نفتی پارس جنوبی توضیح داد: خرید کشتی FPSO در اختیار پیمانکار بود که محقق نشد و ما خرید کشتی را برعهده گرفتیم.
مدیرعامل نفت‌ و گاز پارس در خصوص پیشنهاد شرکت نفت فلات قاره برای استفاده از کشتی تحت مالکیت این شرکت گفت: نوع نفت شرکت فلات قاره با نوع نفت لایه نفتی متفاوت است و در عین حال تأسیسات کشتی فلات قاره که یک کشتی FSU محسوب می‌شود برای استفاده در لایه نفتی پارس جنوبی کافی نبود که به دنبال تکمیل آن هستیم.
زهیری با اشاره به تهیه یک بانک اطلاعاتی از همه کشتی‌های FPSO در جهان گفت: بعضی از این کشتی‌ها برای ما مناسب بود که به دنبال خرید آنها رفتیم اما قیمت‌ها را چند برابر کردند و الان در حال حاضر روی کشتی فلات قاره هستیم و شرکت ملی نفت نیز بودجه لازم برای خرید FPSO را تأمین کرده است.
وی افزود: در فازهای 15 و 16 حدود 12.5 میلیون متر مکعب در روز، در فاز 12 حدود 25 میلیون متر مکعب در روز و در فازهای 4 و 5 حدود 5 تا 8 میلیون متر مکعب در روز به تولید پارس جنوبی اضافه خواهد شد به گونه‌ایی که حدوداً امسال 50 میلیون متر مکعب به تولید گاز شیرین از پارس جنوبی اضافه می‌کنیم.
وی توضیح داد:‌فاز 6  و 7 و 8 برای تولید 84 میلیون متر مکعب در روز طراحی شده که با تغییرات اعمال شده ظرفیت آن به 100 میلیون متر مکعب رسیده است و 25 میلیون متر مکعب ظرفیت خالی دارد.

*دادن ضرب الاجل به چینی ها و گرفتن کار از آنها

زهیری در ادامه با بیان اینکه فاز 11 یک فاز مهم و مرزی محسوب می‌شود،‌ گفت: مدت زیادی اروپایی‌ها اجرای این فاز را به تأخیر انداختند پس از آن چینی‌ها آمدند و بخشی از مهندسی پایه را انجام دادند اما کار را کش دادند که ما ضرب‌الاجلی برای آنها تعیین کردیم و کار را از آنها گرفتیم.
وی افزود: همان زمان ما یکی از جکت‌های فاز 11 را به صورت چراغ خاموش برای ساخت دادیم که خردادماه آماده می‌شود.
مدیرعامل نفت‌ و گاز پارس اضافه کرد: اولین شرکتی که بعد از نصب جکت بتواند دکل حفاری را بیاورد حفاری قسمت مرزی فاز 11 را آغاز می‌کنیم اگرچه درباره اینکه پیمانکار اصلی طرح چه کسی است هنوز تصمیمی نگرفته‌ایم اما امیدواریم نیمه اول امسال حفاری این فاز آغاز شود.
زهیری در ادامه با اشاره به بودجه مصوب 2 میلیارد دلاری شرکت مطبوع خود در سال گذشته گفت: از محل اوراق مشارکت، صندوق توسعه ملی و بانک‌ها تأمین شد.
وی پیشرفت فاز 13 در سال 91 را 21.5 درصد، فاز 14 را 13 درصد، فاز 19 را 26.7 درصد، فاز 20 تا 21 را 11 درصد، 22 تا 24 را 12 درصد، 15 و 16 را 7.3 درصد و پیشرفت فاز 17 و 18 را در سال گذشته 15 درصد اعلام کرد.
مدیرعامل نفت‌ و گاز پارس اضافه کرد: کار تأمین بودجه تا نزدیک 15 میلیارد دلار انجام شد اما امکان جذب کمتر از 10 میلیارد دلار آن فراهم شد که 7 میلیارد دلار مربوط به صندوق توسعه ملی بود.
وی با بیان اینکه سال 90 نزدیک 11 میلیارد دلار برای پارس جنوبی اعتبار جذب کردیم، گفت: در اغلب موارد بودجه تأمین شده اما انتقال پول مشکلات زیادی ایجاد کرده است چنانچه ما کالاهای ساخته شده‌‌ای داریم که پول آن ۱۰۰ درصد پرداخت نشده و شرکت‌ها در انتقال وجوه مشکل دارند.
زهیری رویکرد سال 92 را تمرکز بر تکمیل کارهای زمین مانده و بالا بردن ظرفیت تولید دانست و گفت:‌برای نمونه قراردادی با شرکت ملی حفاری برای حفر 4 حلقه چاه در فاز یک منعقد کرده‌ایم تا سکوی فاز یک بتواند به تنهایی یک میلیارد فوت مکعب گاز تولید کند و سکوی اغماری که به آن گاز می‌دهد جدا شده و به فاز 19 ملحق شود.
مدیرعامل نفت‌ و گاز پارس اظهار داشت: در فازهای 35 ماهه تمرکز ما بر فازهای پیشروی 19، 13 و 22 تا 24 خواهد بود و امیدواریم اوایل سال آینده یک واحد از فازهای 19، 13 و 22 تا 24 راه‌اندازی شد.
وی اضافه کرد: پیشرفت چاههای فاز 19 بسیار خوب بوده است که امکان عملیاتی شدن تعداد قابل توجهی از آنها در ابتدای سال آینده وجود خواهد داشت و امیدواریم فاز 19 از سکوهای خودش گاز بگیرد.

*دلیل تأخیر در بازیابی جکت فاز 13 

زهیری در پایان دلیل تأخیر در بازیابی جکت فاز 13 را بدی آب و هوا و یافتن موقعیت جدید نصب آن دانست و گفت: امیدواریم در نیمه اول اردیبهشت‌ماه این جکت دوباره نصب شود.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها