امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۰۹:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14541
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۷
تعداد بازدید: 85
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از عربی پرس، درگیری‌های میدان تقسیم در مرکز استانبول که به سایر شهرهای این کشور نیز سرایت کرده است؛ باعث ایجاد شکاف ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از عربی پرس، درگیری‌های میدان تقسیم در مرکز استانبول که به سایر شهرهای این کشور نیز سرایت کرده است؛ باعث ایجاد شکاف شدید در میان رسانه های ترکیه شده و آنها مواضع متفاوتی را نسبت به اعتراضات از خود نشان می‌دهند، برخی از این تظاهرات حمایت کرده و برخی دیگر نیز معترضان را به مزدوری برای کشورهای خارجی متهم می کنند. با این وجود از سوی دولت ترکیه فشارهای گسترده و بی‌سابقه‌ای علیه رسانه‌های معارض آغاز شده است.

این گزارش تاکید کرد که پیشتر شبکه‌های هالک و ألوسال و جیم تنها شبکه‌هایی بودند که به اعتراضات و پخش مستقیم درگیری‌ها مبادرت می‌کردند؛ آنها بسیاری از تجاوزهای پلیس این کشور و سرکوب تظاهرات کنندگان را به صورت مستند نشان می دادند، این شبکه‌ها خبرهای فوری را از مناطق ملتهب ترکیه منتشر می کردند. این موضوع باعث شد تا این شبکه‌ها از زمان آغاز درگیری ها در ترکیه به صدر لیست پرطرفدارترین شبکه های ترکیه برسند، این در حالی است که آنها سرمایه و امکانات اندکی در اختیار دارند.

در مقابل، شبکه های بزرگ یا شبکه هایی که در ترکیه تحت عنوان رسانه‌های افکار عمومی معرفی می‌شوند، از اعلام مطالب مربوط به اعتراضات خودداری می‌کنند یا با مواضع معاند با آن برخورد می‌کنند،‌ در همین راستا شبکه سی ان ان ترکی به علت پخش مستندهای مختلف در مورد پرندگان و پخش نکردن اخبار اعتراضات مورد تمسخر بسیاری از مردم واقع شده است.

شبکه ان تی وی نیز با استعفای جیم آیدین رئیس شورای مدیریتی خود مواجه شده است، وی در توضیح استعفای خود می گوید: بینندگان ما احساس می‌کردند که در معرض خیانت قرار دارند، البته نمی‌توان گفت که حق با آنها نیست.

با افزایش مخاطبان شبکه‌های مخالف دولت به رغم امکانات بسیار پایین آنها، فشارهای زیادی از سوی دولت بر آنها وارد شده است، هیئت عمومی رادیو و تلویزیون ترکیه شبکه‌های ألوسال، هالک، جیم و اِی ام را به بهانه واهی تحریک به تظاهرات به مبلغ 11 هزار لیره ترکی معادل 6 هزار دلار جریمه کرده است.

شبکه هالک که مهم‌ترین و پربیننده‌ترین شبکه معارضان ترکیه است، ‌با جریمه مالی عجیب دیگری نیز مواجه شده است؛ این مقدار جریمه یک رکورد به شمار میرود؛ چرا که این شبکه به بهانه نمایش یک سیگار در دست بازیگر آن در یکی از فیلم ها مبلغ 90 هزار دلار جریمه شده است. البته اعضای این هیئت در تحمیل این جریمه اختلاف نظر داشتند، اما نهایتا اعضای وابسته به جریان حاکم این جریمه بی‌سابقه را تصویب کردند.

در همین راستا علی کرجا روزنامه نگار و مجری یکی از برنامه‌های تلویزیونی در شبکه «شو تی وی» نیز به علت ابراز همبستگی با تحصن میدان تقسیم از سمت خود و مجری گری این برنامه اخراج شد.

البته در روزهای اخیر رسانه های ترکیه به علت توجه جهانی به اعتراضات مردمی سیاست های خود را در پوشش اعتراضات این کشور تغییر داده‌اند و به نوعی مجبور شده‌اند این  اعتراضات را مورد توجه قرار داده و اخبار آن را منتشر کنند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها