امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۰:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145423
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 146
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با تاسیس دانشگاه‌ها در کشور باید روشی برای سنجش و پذیرش افراد در ورود به ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با تاسیس دانشگاه‌ها در کشور باید روشی برای سنجش و پذیرش افراد در ورود به دانشگاه لحاظ می& zwnj;شد، البته تا سال 42 هر دانشگاه برای جذب دانشجو به طور مستقل عمل می‌کرد و دانشگاه‌هایی مانند صنعتی آریامهر، پلی‌تکنیک، ملی، فردوسی و جندی‌شاپور با برگزاری آزمون ورودی خاص خود، دانشجویانی را پذیرش می‌کردند ولی پس از آن مسابقه‌ای برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته شد که بعدها اسم این مسابقه کنکور نامیده شد.

پس از تأسیس وزارت علوم و راه‌اندازی مرکز آزمون‌شناسی در سال 1347، آزمون سراسری به صورت متمرکز رایج شد و در نخستین آزمون، 12 دانشگاه با 30 رشته تحصیلی وجود داشت که داوطلبان می‌توانستند از این میان 10 رشته را انتخاب کنند.

در این آزمون 47 هزار و 703 نفر داوطلب شرکت کردند. سؤالات اولین دوره کنکور، به صورت سؤالات کوتاه طراحی شده بود.

در سال 1354سازمان سنجش آموزش کشور تشکیل شد و کنکور جایگاه سازمان‌یافته‌تری به خود گرفت.

در ابتدای برگزاری کنکور، علاوه بر نتایج کنکور، معدل امتحانات نهایی ششم متوسطه و ضوابطی از جمله نوع مدرک، سهمیه منطقه، جنسیت و نظام وظیفه هم در قبولی داوطلبان تأثیر داشت ولی در سال 1357 قبولی تنها به نتایج کنکور محدود شد و پس از انقلاب اسلامی نخستین آزمون سراسری در سال 1358برگزار شد و بعد از آن هم با انقلاب فرهنگی، دانشگاه‌ها و به تبع آن کنکور به مدت 3 سال تعطیل شد.

از سال 1361 دوباره کنکور شکل گرفت و ‌در این سال تنها برای رشته‌های پزشکی، فنی و مهندسی، کشاورزی، الهیات و معارف اسلامی آزمون برگزار شد و این روند کنکور تا سال 1371 ادامه پیدا کرد و داوطلبان سه نوع سهمیه آزاد، منطقه‌ای و نهادهای انقلاب اسلامی داشتند.

به مرور زمان، دانشگاه‌های پیام‌نور، شبانه، مراکز تربیت معلم و غیرانتفاعی هم تشکیل شد و با ایجاد نظام جدید متوسطه و تقسیم 4 سال دبیرستان به 3 سال متوسطه و یک سال پیش‌دانشگاهی موضوع کنکور پیچیده‌تر شد.

در سال‌های اول تشکیل پیش‌دانشگاهی، کنکوری برای ورود به این مقطع پیش‌بینی شد که دو سال بعد این کنکور به شرط معدل تغییر یافت.

بعد از مدتی سد پیش دانشگاهی شکسته شد و تنها سد کنکور برای داوطلبان باقی ماند.

پس از مدتی طرح سنجش و پذیرش دانشجو (طرح حذف کنکور) مطرح شد، این طرح از سوی سازمان سنجش مطرح و بررسی شد و همزمان هم در مجلس در حال بررسی بود.

* آخرین تغییرات در کنکور سراسری

و در حال حاضر آخرین خبری که در رابطه با حذف کنکور شنیده‌ایم از خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور بوده است.

خدایی گفت: آخرین قانونی که مجلس شورای اسلامی در زمینه حذف کنکور سراسری تصویب کرده مربوط به شهریورماه سال 92 است که بر این اساس مدل امتحانی باید بر طبق تقاضا تنظیم شود.

وی افزود: بر اساس تصویب مجلس سه مدل سوابق تحصیلی، سوابق تحصیلی با آزمون و سوابق تحصیلی همراه با آزمون عمومی و اختصاصی در نظر گرفته شد و به طور کلی قانون تصویب کرده است که تا پنج سال آینده 85درصد کل ظرفیت آموزش عالی از طریق سوابق تحصیلی پذیرش شود که این مسئله مربوط به تمام دانشگاه‌ها اعم از دانشگاه آزاد و دولتی است که در حال حاضر در سال دوم اجرای این قانون به مرز 80درصد رسیدیم.

خدایی گفت: نکته مهم این است که 15درصد رشته‌ها پرمتقاضی هستند و باید زیرساخت‌هایی که قانون پیش‌بینی کرده است را آماده کنیم.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از برگزاری جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشگاه‌ها در اسفندماه امسال خبر داد و گفت: شرایط پذیرش برای کنکور سراسری در سال 94 اعلام شده است و در جلسه اسفندماه برای سال 95 تصمیم‌گیری می‌کنیم.

آخرین آزمون سراسری که چهل و چهارمین آزمون بود هم در روزهای پنجم، ششم و هفتم تیرماه سال 93 در 5 گروه آزمایشی و در 364 شهرستان و 15 کشور خارجی برگزار شد.

 یک میلیون و 31 هزار و 322 نفر ‌در این آزمون شرکت کردند.

آزمون سراسری هر ساله در تیرماه برگزار می‌شود ولی آزمون سراسری چهل و پنجم به دلیل تقارن تیرماه 94 با ماه مبارک رمضان در صبح و بعد از ظهر روزهای پنج شنبه و جمعه 21 و 22 خرداد ماه سال 94 در 5 گروه آموزشی برگزار می‌شود.

ثبت‌نام این آزمون از روز گذشته آغاز شد و داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و مطالعه دفترچه راهنما در این آزمون ثبت‌نام کنند.

نتیجه اولیه آزمون به صورت کارنامه در هفته دوم مردادماه 94 بر روی سایت سنجش آموزش کشور قرار می‌گیرد و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته پس از دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته می‌توانند نسبت به این مساله اقدام کنند.

فهرست پذیرفته شدگان نهایی آزمون سراسری سال 94 هم در نیمه دوم شهریور ماه سال 94 از طریق سایت سنجش آموزش کشور اعلام می‌شود.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها