امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۰:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145425
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 198
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، در میزگرد کارشناسی که به مناسبت سی‌وششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، در میزگرد کارشناسی که به مناسبت سی‌وششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران برگزار شد، صاحب& zwnj;نظران و اندیشمندان تاجیک دیدگاه‌های خود را مطرح کردند.

در این میزگرد «دولت عثمان» کارشناس در lمسائل سیاسی و اسلامی، «اسلام‌الدین فیض‌علی» دانشمند و محقق اسلامی، «مهدی صابراف» پژوهشگر مرکز مطالعات استراتژیک تاجیکستان، «سیف‌الله ملاجان‌اف» استاد دانشگاه ملی تاجیکستان، «رحمت‌الله عبدالله‌اف» معاون رئیس مرکز مطالعات افغانستان و منطقه و «ذولفقار اسماعیلیان» روزنامه‌نگار و کارشناس سیاسی حضور یافتند.

به اعتقاد «ذوالفقار اسماعیلیان» روزنامه‌نگار و کارشناس سیاسی تاجیک، انقلاب اسلامی ایران در سی‌و‌شش سال پیش برای آزادی کشور از وابستگی آمریکا و غرب و نهادینه کردن ارزش‌های اسلامی در همه عرصه‌های زندگی به وقوع پیوست.

وی گفت: این انقلاب به رهبری امام خمینی (ره) از بزرگترین رخدادهای تاریخ بوده و بر تحولات جهانی و به خصوص تجدید احساس استقلال‌خواهی ملت‌های مختلف جهان تاثیر عمیقی به جای گذاشت.

طی بیش از 3 دهه، غرب همواره ضمن دشمنی با انقلاب به فکر منحرف کردن مسیر حرکت و کمرنگ جلوه دادن دستاوردهای آن بوده است. تحریم‌های متعددی که به بهانه برنامه هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی اعمال شد، فقط و فقط با هدف محدود کردن استقلال ایران و جلوگیری از پیشرفت‌های آن در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی دنبال شد.

اسماعیلیان ادامه داد: چون انقلاب اسلامی برخلاف توطئه‌های بی‌شمار دشمنان پا برجا ماند و به کانون امید ملت‌های مسلمان تبدیل شد، غرب به فکر تحقق پروژه اسلام‌هراسی افتاد. بر روی این پروژه مراکز متعدد غربی سال‌ها کار کردند و رسانه‌های بی‌شماری نیز شبانه‌روزی به سیاه‌نمایی دین مبین اسلام پرداختند و چون دیدند که باز هم نمی‌توانند به نتایج مطلوب دست پیدا کنند، راه اهانت به قرآن شریف، پیامبر اکرم (ص) و ارزش‌ها و مقدسات مسلمانان را پیش گرفتند.

به گفته وی، حتی به این هم اکتفا نکردند و به فکر ضربه زدن به اسلام به دست خود مسلمانان شدند که تولید قارچ‌گونه گروه‌های تروریستی به ظاهر اسلامی ولی ماهیتا ضد اسلامی به طور مستقیم با این موضوع ارتباط دارد. امروز داعش و ده‌ها گروه تروریستی کمر همت به اجرای پروژه اسلام‌هراسی غربی‌ها بر بسته و به «نمایندگی» از اسلام و مسلمانان مرتکب وحشی‌ترین جنایات می‌شوند.

به گفته این روزنامه‌نگار تاجیک، در چنین مقطع حساس تاریخی پیشوایان اسلامی مسئولیت سنگینی بر دوش داشته و بایستی اقدام به افشاگری توطئه‌های دشمنان کنند که پیام رهبر انقلاب اسلامی ایران به جوانان اروپایی و آمریکای شمالی دقیقا در راستای انجام این رسالت دینی و الهی صورت گرفته و نتایج مثبتی در پی داشته و حتما خواهد داشت.

ترس صهیونیسم و غرب از الگوی ایران اسلامی

به باور این کارشناس سیاسی تاجیک، ترس صهیونیسم و غرب از الگوی ایران اسلامی است که نه‌ تنها در مقابل انواع فشار و توطئه‌های غرب از مسیر حرکت صحیح منحرف نشده بلکه به موفقیت‌هایی دست یافته که آمریکا و متحدانش را ناراحت کرده است.

اسماعیلیان با تاکید بر آنکه صهیونیسم و غرب می‌خواهند ایران را در کنار خیلی از کشورهای مسلمان و به خصوص عربی وابسته به خود ببیند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی برخلاف بیشتر کشورهای اسلامی و عربی از نظر اقتصادی، کالا و تجهیزات وابسته به آمریکا و غرب نبوده بلکه طی سی‌وشش سالی که از عمر انقلاب می‌گذرد، تهدیدات را به فرصت تبدیل کرده که از ویژگی‌های منحصر بفرد این انقلاب است. امروز دستاوردهای علمی جمهوری اسلامی در زمینه‌های پزشکی، فن‌آوری‌های هوا فضا، هسته‌ای، نانو، زیربنایی‌های فنى و مهندسى و امثال این برای خیلی‌ها باورکردنی نیست.

این صاحب‌نظر مسائل سیاسی، الگوی استقلال واقعی ایران و پیشرفت‌های مختلف آن با اتکا به دانش و ظرفیت‌های بومی را «استخوانی در گلوی صهیونیسم و غرب» توصیف کرد و گفت که به این دلیل همزمان با پروژه اسلام‌هراسی، ایران‌هراسی نیز دنبال می‌شود. ‌

وی در ادامه موضوع ایران‌هراسی، تصریح کرد: امروز به معنای واقعی کلمه ایران قطب اسلامی بوده و از منافع مسلمانان به طور قاطع دفاع می‌کند.

اسماعیلیان با بیان اینکه ایران‌هراسی در سطح منطقه و از جمله تاجیکستان وجود دارد، افزود: افزایش تعداد جریان‌های افراطی و انحرافی سلفی و تکفیری وابسته به سعودی در کشور ما به خاطر چه است؟ امروز این جریان‌ها انجام شعائر دینی را که در طول قرن‌ها در تاجیکستان و منطقه وجود داشته شرک می‌دانند. با طرح بحث ساختگی «به دنبال شیعه کردن تاجیک‌ها بودن» ایران، می‌خواهند علایق و وابستگی‌های متقابل مردم تاجیک و منطقه با ایران را از بین برند.

به گفته وی، آن‌ها در حالی تبلیغات ضد ایران را تشدید کرده‌اند که جمهوری اسلامی گام‌های جدی برای وحدت شیعه و سنی برداشته و طی بیش از 3 دهه انقلاب همواره از حقوق مسلمانان و به خصوص مردم مظلوم فلسطین که اهل تسنن هستند، دفاع کرده است. تحولات سوریه و عراق نشان داد که جمهوری اسلامی ایران به دنبال کمک به حل مشکل این کشورهاست و در کنار مسلمان‌ها چه شیعه و چه سنی قرار دارد. متاسفانه این حقایق در رسانه‌های ملی و منطقه‌ای فضای شوروی سابق مطرح نمی‌شوند که به نوعی کمک به پروژه ایران‌هراسی می‌باشد.

این کارشناس سیاسی با تاکید مجدد بر اهمیت پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپایی و آمریکای شمالی، گفت: صهیونیسم و حامیانش در برابر افزایش سطح بیداری مسلمانان و توجه ملت‌های مختلف دنیا به اسلام احساس نگرانی می‌کند زیرا می‌داند که این امر منجر به مقابله جدی در برابر منافع نامشروع آن‌ها در مناطق مختلف دنیا خواهد شد.میوه تلخ «آزادی» بیان و اندیشه غربی

این روزنامه‌نگار و صاحب‌نظر مسائل سیاسی در تاجیکستان، با انتقاد از برخورد دوگانه غرب در برابر آزادی بیان و اندیشه، اظهار کرد: آزادی بیان و اندیشه غربی ظاهر زیبا دارد ولی در بطن آن فتنه‌های زیادی نهفته است. به عنوان مثال در «واکنش» به حادثه تروریستی مرموز فرانسه با توجیه آزادی بیان اقدام به انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام (ص) کردند. ماهیت این آزادی اهانت به ارزش‌ها و اعتقادات دینی مسلمانان است که بر اساس خواسته‌های صهیونیست‌ها و غربی‌ها بایستی موجب اختلاف و رویارویی سایر ادیان با اسلام شود.

به گفته وی، یهودی‌الاصل بودن کارمندان مجله «شارلی ابدو» و همچنین حضور یهودی‌تباران در حادثه فرانسه و انتقال جنازه‌هایشان به سرزمین‌های اشغالی و به عنوان قهرمان به خاک سپرده شدن آن‌ها به هیچ وجه اتفاقی نیست. چرا هر روز ده‌ها نفر یهودی‌تبار در مناطق مختلف دنیا به دلایلی در می‌گذرند و رژیم صهیونیستی به آن‌ها کاری ندارد، اما این‌جا این قدر سر و صدا تبلیغاتی راه می‌اندازد؟ زیرا می‌خواهد از این فرصت که به اعتقاد بیشتر تحلیلگران با «همت» صهیونیسم و غرب فراهم شده بود، کمال استفاده را به عمل آورد و جنایات خود علیه مسلمانان و بخصوص فلسطین را توجیه کند.

از این نگاه پیام رهبر انقلاب اسلامی ایران بسیار به‌موقع بوده و دعوت جوانان غربی برای شناخت اسلام از طریق رجوع به منابع اصیل از اهمیت زیادی برخوردار است.

رسانه‌های «آزاد» و غفلت جامعه غربی از واقعیات‌

اسماعیلیان ضمن پاسخ به این پرسش که چرا با وجود هزاران رسانه به اصطلاح آزاد و شبکه‌های متعدد اجتماعی هنوز هم غفلت و خواب‌آلودگی جامعه غربی در رابطه به موضوع شناخت حقایق اسلام و خواسته‌های مسلمانان به نظر می‌رسد، گفت: متاسفانه در این رابطه چند دلیل وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها عدم اتحاد و وحدت واقعی کشورهای اسلامی است. بدبختانه بخش زیادی از دولت‌های مسلمان وابسته به قدرت‌ها و مشخصا آمریکا و غرب می‌باشند که نه‌تنها به صورت لازم از منافع امت اسلامی دفاع نمی‌کنند بلکه برخی از آن‌ها تا حدود زیادی در سیاه‌نمایی چهره این دین مبین نیز سهم می‌گیرند. چرا؟ زیرا نظام‌های خیلی از این کشورها مستبد و سرکوب‌گر بوده و با حمایت‌های خارجی بقای خود را حفظ کرده‌اند.

به گفته وی، وابستگی عرصه‌های مختلف کشورهای اسلامی بر رسانه‌ها نیز تاثیر گذاشته است. از این‌جاست که رسانه‌های بیشتر کشورهای مسلمان نمی‌توانند در افشا‌گری اهداف صهیونیسم و غرب در سطح ملی و بین‌المللی نقش موثری بازی کنند و باز هم جمهوری اسلامی ایران است که سیاست‌های رسانه‌ای کاملا مستقلی را دنبال کرده و طی سال‌های اخیر با ایجاد شبکه‌های ماهواره‌ای به زبان‌های گوناگون به رساندن حرف حق و مستند به گوش ملت‌های جهان کمک کرده است که این حرکت باید سرعت بیشتری به خود گیرد.

به اعتقاد این کارشناس سیاسی، صهیونیسم و وابستگانش به بهانه «وجود ابهاماتی» در برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران مشکلات متعدد سیاسی و اقتصادی ایجاد می‌کنند تا مانع پیشرفت‌های جمهوری اسلامی شوند. این ادعاها را در مورد کشوری مطرح می‌کنند که پایبند به تمام تعهدات بین‌المللی بوده و صداقتش را بارها به نمایش گذاشته است. ولی جامعه به اصطلاح بین‌المللی باری از رژیم صهیونیستی که دارای زرادخانه هسته‌ای بوده و هیچ تعهدی در برابر امنیت بشر را متقبل نشده است، سکوت می‌ورزد.

متاسفانه سیاستمداران و رسانه‌های خیلی از کشورهای مسلمان به تبعیت از اراده صهیونیسم و غرب تقریبا هیچ گاهی به این مسائل نمی‌پردازند و افکار عمومی را در غفلت تمام نگاه می‌دارند.

ائتلاف منطقه‌ای با اعتماد منطقه‌ای قابل ایجاد است

اسماعیلیان ایجاد ائتلاف منطقه‌ای برای مقابله با افراطی‌گری را لازم دانست و گفت: متاسفانه برخورد دوگانه با افراطی‌گری و تروریسم مانع فعالیت موثر ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با این پدیده خطرناک شده و ضرورت ایجاد ائتلاف منطقه‌ای را بیشتر برجسته کرده است. اما شکل گرفتن ائتلاف منطقه‌ای که راه موثر مقابله با افراطی‌گری خواهد بود، با یک سری از موانع و مشکلات رو بروست که مهم‌ترین آن عدم اعتماد میان کشورهاست.

وی با اشاره به آنکه این مشکل در آسیای مرکزی نیز وجود دارد، خاطرنشان کرد: در اسناد سازمان‌های نظیر پیمان امنیت جمعی، همکاری‌های شانگهای و جامعه کشورهای مشترک‌المنافع آمده که اقدامات دفاعی آنان در صورت مورد تهدید خارجی قرار گرفتن اعضا امکان‌پذیر خواهد بود. اما تهدیدات خارجی امروز  تغییر شکل داده و حتی وجود چند گروه کوچک انحرافی می‌تواند ثبات و امنیت هر یک از کشورهای این فضا را به چالش بکشد. مثلا شبه‌نظامیان داعشی با قرار گرفتن در مناطق مرزی افغانستان با آسیای مرکزی پیام تهدید به منطقه را می‌دهند و برخی از جنگجویان تاجیک متعلق به داعش در سوریه و عراق شخصیت‌های سیاسی، اسلامی و حتی روزنامه‌نگاران تاجیک را تهدید به مجازات می‌کنند که در واقع جای نگرانی دارد.

وی در پایان با تاکید بر ضرورت تقویت همکاری‌های امنیتی ایران با کشورهای منطقه، گفت: نقش جمهوری اسلامی در مقابله و مبارزه واقعی با افراطی‌گری و تروریسم بسیار موثر بوده و امروز خیلی‌ها بر اهمیت این موضوع پی برده‌اند.

بنابراین دلیل همسایگی ایران با سوریه، عراق و افغانستان (به عنوان یکی از دهلیزهای اصلی انتقال ناامنی به آسیای مرکزی) و علاقه‌مندی جمهوری اسلامی برای تامین ثبات منطقه‌ای، باید بین تهران و کشورهای آسیای مرکزی رایزنی‌های جدی‌تری صورت بگیرد تا منافع ملی و منطقه‌ای‌شان از ناحیه افراطی‌گری مذهبی هدف قرار نگیرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها