امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۷:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145432
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 26
«سید محمد موسی هاشمی گلپایگانی» سفیر ایران در ترکمنستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در ...

«سید محمد موسی هاشمی گلپایگانی» سفیر ایران در ترکمنستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در عشق‌آباد ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن دهه فجر و یوم الله 22 بهمن گفت که در طی یک و نیم ماه آینده تا عید نوروز برنامه بسیار فشرده‌‏ای و پرحجمی در این کشور تدارک دیده شده و در تلاش هستیم تا بتوانیم عاملی مهم در گسترش روابط ایران و ترکمنستان باشیم.

ظرفیت حمل و نقل خط‌آهن سه جانبه 10 الی 12 میلیون تن در سال

هاشمی گلپایگانی گفت: در حدود دو ماه گذشته پروژه بزرگ خط‌آهن سه جانبه ایران- ترکمنستان – قزاقستان با حضور سران 3 کشور افتتاح شد و فکر می‏‌کنم شروع به کار کامل این پروژه و رساندن محموله‌های ترانزیتی به ظرفیت 10 الی 12 میلیون تن در سال، می‏‌تواند تحول قابل ملاحظه‌ای در روابط و همکاری‌های اقتصادی کشورهای منطقه ایجاد کند.

برگزاری دهمین نمایشگاه اختصاصی ایران در عشق‌‏آباد

سفیر  ایران در عشق‏‌آباد در ادامه به برگزاری دهمین نمایشگاه اختصاصی ایران در عشق‏‌آباد اشاره کرد و گفت: 6 الی 8 اسفند ماه سال جاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان برگزار می‏‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه روابط 2 کشور در عرصه‌ تبادلات کالا، تجهیزات، خدمات فنی و مهندسی رو به افزایش است و مسیر خوبی را طی می‌‏کند، این نمایشگاه می‏‌تواند از اهمیت ویژه‏‌ای برخوردار باشد.

هاشمی گلپایگانی افزود: رئیس جمهور ترکمنستان در مورد برگزاری این نمایشگاه در عشق‌‏آباد ضمن ارائه دستورات به مقامات عالی‌رتبه دولت خود سفارش کرده‌‏ که دهمین نمایشگاه اختصاصی ایران در عشق‌آباد در سطح بالا و هر چه بهتر برگزار شود.

وی افزود: نمایشگاه مذکور می‌‏تواند در جهت رونق همکاری‏‌های 2 کشور ایران و ترکمنستان در عرصه تجاری ،صنعتی، خدمات فنی و مهندسی موثر باشد.

هاشمی گلپایگانی افزود: این نمایشگاه در واقع یک فرصت و میدان مناسب برای ارائه گوشه‌‏ای از دستاوردهای تولیدی و صنعتی ایران است که کشور و مردم ترکمنستان می‌توانند از آنها استفاده کنند، جمهوری اسلامی ایران در عرصه‏‌های مختلف صنعتی و تکنولوژی پیشرفت‌های بسیار خوبی را داشته‌ و می‌تواند در زمینه‌های مختلف به ترکمنستان کمک کند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه ترکمنستان هم‌اکنون کشوری در حال توسعه است و ظرفیت همکاری 2 کشور برای اجرای بسیاری از پروژه‌ها و همکاری در رابطه با خدمات فنی و مهندسی، عمرانی، جاده‌سازی، مسکن سازی و دیگر مقولات بسیار زیاد است، که این نمایشگاه می‌تواند برای انجام این مهم یک ابزار خوب باشد.

برگزاری همایش تجاری مشترک ایران و ترکمنستان در عشق‏‌آباد

سفیر ایران در ادامه گفت: در کنار دهمین نمایشگاه اختصاصی ایران در عشق‌‏آباد، برگزاری یک همایش بزرگ تجاری مشترک نیز پیش‌بینی شده که تجار و صاحبان صنایع 2 کشور در آنجا می‏‌توانند، با یکدیگر آشنا شوند.

هاشمی گلپایگانی تصریح کرد: در این همایش وزرای مربوطه ترکمنستان در عرصه‌‏های تجاری، صنعتی و اقتصادی شرکت خواهند کرد و این همکاری باعث پیشرفت قابل محسوسی در بین تجار و صنعتگران ایرانی با طرف‌های ترکمنستان اعم از مقامات مسوول دولتی و بخش‌های خصوصی خواهد شد.

سفیر ایران افزود: برگزاری این همایش می‌‏تواند راه مناسب جهت شناخت و معرفی توانمندی‌های 2 طرف به یکدیگر باشد.

وی همچنین اعلام کرد که قرار است یکی از وزرای جمهوری اسلامی ایران برای حضور در مراسم افتتاحیه نمایشگاه اختصاصی و همایش تجاری مشترک ایران و ترکمنستان به عشق‏‌آباد سفر کنند.

سفر روحانی به ترکمنستان

سفیر ایران در عشق‌‏آباد در پاسخ به سوال مبنی بر سفر آتی رئیس جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان، گفت: ما امیدوار هستیم که این سفر محقق شود.

وی افزود: دولت ترکمنستان و به خصوص رئیس جمهور این کشور در چند مرحله و به صورت کتبی و شفاهی از رئیس جمهور ایران درخواست سفر به ترکمنستان را داشته که پس از بررسی این عوامل توسط دولت جمهوری اسلامی ایران دکتر«حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران مصمم است تا اولین فرصت به این کشور سفر کند.

وی با تاکید بر اهمیت سفر آتی روحانی به ترکمنستان تاکید کرد: امیدوار هستیم که با انجام این سفر راه بازتر و سرعت بیشتری برای گسترش روابط ایجاد شود.

هاشمی گلپایگانی همچنین درباره تاریخ احتمالی انجام این سفر گفت: تاریخ دقیق فعلا مشخص نشده‏‌ است اما برنامه‏‌ریزی‌ها از طریق کانال‏‌های دیپلماتیک دو کشور در دست اجراست و امیدواریم که در آینده نزدیک شاهد این اتفاق مهم و بزرگ در بین 2 کشور باشیم.

ماجرای دستگیری صیادیان ایرانی توسط مرزبانان دریایی ترکمنستان

هاشمی گلپایگانی درباره موضوع اخیر دستگیری صیادان ایرانی دردریای خزر توسط پلیس دریایی ترکمنستان، نیز گفت: متاسفانه سایت‏‌های خبری از قول بعضی منابعی که بعضا مشخص نیست که این منابع از کجا خط می‌گیرند، مطلبی را که در واقع صحت نداشته منتشر کرده‏‌اند.

وی تصریح کرد: این موضوعی است که در سال‌های گذشته اتفاق افتاده است، در سال‌های گذشته در واقع یک قایق ایرانی توسط مرزبانان دریایی ترکمنستان مورد هدف قرار گرفت و متاسفانه در آن موقع یک صیاد ایرانی جان سپرد که در ملاقات وزیر خارجه ترکمنستان با من وی پیام تسلیت رئیس جمهور ترکمنستان را ابراز داشت که این نمایانگر عدم دشمنی و خصومت عشق آباد است و من نیز این پیام را به مراجع ذیربط جمهوری اسلامی ایران منعکس کردم.

هاشمی گلپایگانی در ادامه گفت: بیش از یک و نیم سال از این قضیه می‌گذرد و این در حالی است که این اتفاق در زمان دولت قبل هم اتفاق استفاده‏‌ است، بسیاری از مواقع این چنین اتفاقاتی در مرزهای آبی رخ می‌دهد و قایق‌های صیادی بنا به هوا، جو، باد، باران، اشکال فنی و یا غیر عمدی و یا عمدی وارد آبهای ترکمنستان می‏‌شوند و مرزبانان ترکمنستان نیز بنا به وظیفه قانونی خود عمل کرده و این افراد را دستگیر و برای بازرسی به کشور خود ارجاع می‌دهند.

سفیر ایران تاکید کرد: در آبان‌‌ماه گذشته یک قایق 4 تنی صیادان ایرانی به همراه خدمه آن که در آبهای ترکمنستان وارد شده بودند توسط پلیس دریایی این کشور مورد بازداشت و بازرسی قرار می‌گیرد، در این حادثه هیچ فردی در این حادثه صدمه و یا درگیر نمی‌شود .

وی تصریح کرد: این خبر با خبری قدیمی تداخل پیدا کرده که مربوط به مدتها قبل است، به نظرم من این خبر واقعیت نداشته و تکذیب می‏‌شود، اما اینکه قایق 4 تنی صیاد ایرانی در آبهای ترکمن دستگیر شده و برای محاکمه قضایی به مقامات ترکمنستان ارجاع داده شده‌اند،صحیح می‌باشد.

هاشمی گلپایگانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در خصوص صیادان جدید که دستگیر شده‌‏اند چه اقدامی صورت گرفته‏ است؟ گفت: این صیادان هم‌اکنون در ترکمنستان محاکمه و دادگاه آنها  برگزار شده است، البته طرف‌های ترکمنی در حال تجدید نظر هستند و ما نیز در تلاش هستیم تا این افراد مورد عفو  قرار گیرند.

سفیر ایران در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه آیا نماینده سفارت در دادگاه این صیادان حضور داشت یا خیر؟ گفت: با توجه به اینکه دادگاه این صیادان ایرانی در استان «بالکان» ترکمنستان در غرب این کشور و در فاصله‌ای دور برگزار شد و همزمان من در ترکمنستان حضور نداشتم، حضور در این دادگاه میسر نشد.

وی تصریح کرد: طبق قانون ترکمنستان در دادگاه‌های این کشور در زمان اجرای حکم و روند محاکمه نماینده سفارت کشور خارجی به عنوان ناظر می‌تواند حضور داشته باشد.

مراحل نهایی کردن سند انتقال محکومین تا پایان سال

هاشمی گلپایگانی در ادامه این بخش از مصاحبه خود اعلام کرد که امیدواریم که سند انتقال محکومین میان ایران و ترکمنستان تا پایان سال شمسی امضا و اجرای آن آغاز شود.

وی افزود: ما امیدواریم که با اجرای این سند انتقال زندانیان دو کشور انجام شود که چگونگی تبادل و انتقال محکومین را قوه قضایی دو کشور تعیین خواهند کرد.

سفیر ایران در عشق‏‌آباد در پاسخ به سوال دستگیری صیادان ایرانی و انتقادات «محمدجواد نظری‌ مهر» نماینده مردم «کردکوی»، «بندرترکمن» و «بندرگز» در مجلس شورای اسلامی که در مصاحبه با سایت خبری «مشرق نیوز» عنوان کرد که «کارمان به جایی رسیده که ترکمنستان به ما زور می‌گوید و برای سفیرمان متاسفم»، گفت: البته من حضوری با این نماینده مجلس دیدار نداشته‌ام ولی در صورتی که مجلس شورای اسلامی در این زمینه توضیحاتی بخواهند حاضرم موضوعات را روشن سازم. اخبار منتشر شده در این مورد صحیح نبوده و باید در این زمینه توضیحاتی ارائه شود.

وی تاکید کرد: به نظر من انتشار این خبر عمدی نبوده، زیرا که ایران و ترکمنستان دو کشور دوست و همسایه و دارای روابط خوب می‌باشند، در این زمینه دو کشور به یکدیگر احتیاج داشته و بهتر است تا این روابط به بهترین شکل ادامه داشته باشد.

هاشمی گلپایگانی گفت: این روابط جزو اصول اولیه سیاست خارجی کشورمان درباره رابطه با همسایگان است به خصوص اینکه ترکمنستان از نظر دینی، تاریخی و فرهنگی به ایران نزدیک می‌باشد.
وی تصریح کرد: ممکن است اطلاعات و اخباری که منعکس می‌شود، با واقعیت فاصله داشته باشد و به عنوان مثال خبری که خبرگزاری ایرنا (در مورد صیادان) منعکس کرد، یک موضوع غیر عمدی بوده که با اخبار سال‌های گذشته تلفیق شده است، که پس از بازنگری توسط مقامات ایران و مرزبانان استان گلستان تمام موضوعات و عدم صحیح بودن خبر مشخص شد.

هاشمی گلپایگانی گفت: هیچ کسی نمی‌تواند به ایران زور بگوید، شما امروز در عرصه بین‏‌المللی می‌بینید که قدرتهایی که برای خودشان داعیه تک قطبی و جها‌نشمولی دارند، نمی‌توانند به ایران زور بگویند و امروز دور یک میز با ایران مذاکره می‌کنند، در واقع ایران با منطق زورگویی مبارزه می‌کند.

سفیر ایران در عشق‌آباد تاکید کرد: ترکمنستان کشور همسایه و دوست ما است، چه دلیلی برای زورگویی است؟ این در حالی است که تلاش ترکمنستان در راستای بهبود و تسهیل روابط با ایران بوده و هست.

وی در ادامه در مورد همکاری‌های اقتصادی دو کشور هم افزود: در عرصه اقتصادی تهران با ترکمنستان نیز دارای روابط نزدیک است، در سال گذشته میزان مبادلات اقتصادی به 4 میلیارد دلار رسیده است و در نظر داریم تا سطح همکاری‌های در سال 2015 بیش از این صورت گیرد.
برگزاری هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان

هاشمی گلپایگانی تاکید کرد: ایران روابط حسنه با ترکمنستان دارد و مناسبات میان دو کشور در همه عرصه‏ها  روز به روز مستحکم‌تر می‌‏شود در همین راستا در اسفندماه روزهای فرهنگی ایران در ترکمنستان برگزار خواهد شد، بعد از نمایشگاه مذکور هفته فرهنگی ایران نیز در عشق‏آباد برگزار می‏شود.

وی افزود: ما هم به نوبه خود اعلام آمادگی کردیم که هفته فرهنگی و نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان در ایران برگزار شود که این موارد دلیل بر روابط خوب میان دو کشور می‌باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها