امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۱:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145449
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۵:۵۳
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری چهارمین دوره «شعر جوان انقلاب اسلامی» موسوم به ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری چهارمین دوره «شعر جوان انقلاب اسلامی» موسوم به «آفتابگردان& zwnj;ها» صبح امروز در مؤسسه شهرستان ادب با حضور علی‌محمد مؤدب، میلاد عرفان‌پور و محمدمهدی سیار برگزار شد.

*4 هزار اثر به دبیرخانه «آفتابگردان‌ها» رسید

در این جلسه میلاد عرفان‌پور ضمن تشریح برنامه‌های این دوره «آفتابگردان‌ها» گفت: دوره‌های شعری «شعر جوان انقلاب اسلامی» موسوم به «آفتابگردان‌ها» از بهمن ماه چهارمین دوره خود را آغاز کرده است. فراخوان دوره چهارم با استقبال بی‌نظیری مواجه شد و بیش از 4 هزار اثر به دبیرخانه این دوره ارسال شد. شورای داوری علاوه بر بررسی دقیق آثار سایر ابعاد داوطلبان از جمله ذوق ادبی، سواد ادبی و میزان مطالعه افراد را نیز مورد بررسی قرار داد و در نهایت 106 نفر از داوطلبان برای شرکت در دور چهارم «آفتابگردان‌ها» انتخاب شدند.

*رشد شعر بانوان در سال‌های اخیر

وی افزود: چهارمین دوره شعر جوان انقلاب اسلامی از منظر پراکندگی استان‌ها دارای ویژگی است، ما در این دوره از 90 درصد استان‌ها شرکت‌کننده خواهیم داشت، همچنین تعداد مساوی در جنسیت پذیرفته شدگان در این دوره نشان از رشد شعر بانوان در سال‌های اخیر دارد.

عرفان‌پور خبر داد: دو اردو برای شعر جوان انقلاب اسلامی در نظر گرفته‌ایم که یکی اردوی اختتامیه دوره سوم و دیگری افتتاحیه دوره چهارم «آفتابگردان‌ها» خواهد بود. از 21 بهمن(فردا) این اردوها آغاز می‌شوند که در مجموع پذیرای 100 شاعر جوان و نوجوان در کنار شاعران مطرح انقلاب اسلامی به منظور تدریس در این دوره خواهیم بود.

*حضور شاعران جوان در راهپیمایی 22 بهمن

این شاعر جوان در ادامه گفت: اردوی افتتاحیه چهارمین دوره شعر جوان انقلاب اسلامی موسوم به «آفتابگردان‌ها» از 21 بهمن در سازمان پژوهش‌های علمی صنعتی ایران واقع در احمدآباد مستوفی برگزار خواهد شد. همچنین شاعران حاضر در دوره در راهپیمایی روز 22 بهمن تهران شرکت خواهند کرد و از 18 تا 22 اسفند نیز اردوی خانم‌های آفتابگردان‌ها برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: در این دوره تلفیقی از برنامه‌های متنوع و متعدد را در نظر گرفته‌ایم آموزش مبانی نظریه شعر و کارگاه نقد شعر آفتابگردان‌ها و همچنین شعرخوانی اعضای دوره در حضور اساتید از جمله برنامه‌های این دوره خواهد بود. در کلاس‌هایی که در این دوره در نظر گرفته‌ایم به شعر کهن و کلاسیک و همچنین شعر معاصر و آسیب‌شناسی آن خواهیم پرداخت.

عرفان‌پور در ادامه گفت: روز 23 بهمن شب شعری در اسلامشهر با حضور شعرای مطرح کشور برگزار خواهیم کرد. باید یادآور شد که علاوه بر اردوی نخست دوره چهارم آفتابگردان‌ها سایر برنامه‌های این دوره مانند مکاتبات و نقد تلفنی شعر اعضاء آغاز شده و اعضای دوره چهارم به صورت تلفنی از هفته گذشته توانستند با شاعران مطرح صحبت کنند.

وی یادآور شد: اساتید و شعرای حاضر در این دوره عبارتند از قربان ولیئی، محمدرضا ترکی، اسماعیل امینی، ناصر فیض، مصطفی محدثی خراسانی، محمدحسین جعفریان، مرتضی امیری اسفندقه و ... بخشی از چهره‌هایی هستند که در دوره چهارم حضور خواهند داشت.

عرفان‌پور در پایان گفت: پس از اتمام هر دوره با افراد شرکت‌کننده در دوره مرتبط می‌مانیم مگر افرادی که از نظر انگیزه و خلاقیت در سطح بالایی نباشند. یکی از برنامه‌های تخصصی‌تر شهرستان ادب برای اعضای شاخص آفتابگردان‌ها این است که با راهنمایی و مشاوره آنها را به تولید اثر نزدیک کنیم و از این طریق ارتباط میان شاعران جوان با مؤسسه شهرستان ادب منقطع نخواهد شد.

*شعر نزدیک‌ترین هنر به قرآن کریم است

علی‌محمد مؤدب مدیر عامل مؤسسه شهرستان ادب در ادامه این نشست خبری گفت: شعر با یادآوری و تمرکز بر حقیقت و زیبایی یادآوری کننده عهدهای ازلی و ابدی انسان است. این هنر از آنجا که یک هنر زبانی است و با کلمه شکل می‌گیرد نزدیک‌ترین هنر به معارف و قرآن کریم است. هنر اگر بخواهد ارزش‌ها و جهان‌بینی ما را بازتاب دهد شعر است زیرا جهان غیب در قالب کلمه به ما معرفی شده و امروز نیز هنری که می‌تواند ناب‌ترین تجربه‌های معنوی را بیان کند شعر است.

این شاعر انقلابی گفت: شاخصه‌های اصلی شعر امروز ما با این مقدمه قابل تدوین است معنویت و عدالت‌خواهی با یکدیگر گره خواهد خورد و شعر امروز را شکل می‌دهد. دوره آموزشی شعر آفتابگردان‌ها با کشف استعدادهای شعر از سراسر کشور تلاش دارد زمینه‌ای را فراهم کند تا بهترین تجربه انسان امروز ایرانی در قالب شعر متولد شود.

وی افزود: مسئله زبان و نوآوری مهمترین چالش شعر امروز است به خاطر نوآوری شاهدیم که قدرت زبانی در برابر تصویر در بین جوانان به ضعف گراییده است. توجه به زبان پخته و تلاش برای آنکه زبان‌آور شویم چنانچه بزرگان شعر فارسی بوده‌اند در دوره آفتابگردان‌ها مدنظر است. این دوره در نظر دارد که جوانان ذهنیتی ارائه دهند که در مسیر نوآوری‌شان به چاله‌هایی که شاعران معاصر در آن افتاده‌اند گرفتار نشوند.

*آفتابگردان‌ها فرصتی برای استفاده از تجربه شاعران نسل قبل

مؤدب گفت: راه‌های بسیاری در شعر معاصر طی شده اما وقتی جوان ما با هجوم اطلاعات در فضای مجازی روبه‌رو می‌شود امکان سلوک با شعر و پیشینه شعر فارسی برایش فراهم نمی‌شود تا نوآوری شایسته‌ای داشته باشد. این دوره‌ها با ارائه تجربه شاعران امروز به صورت فشرده بهترین فرصت است که شاعران جوان در کوتاه‌ترین زمان از تجربه شاعران نسل قبل خود استفاده کنند.

*شعر راه نجات هنر ما است

وی در پایان گفت: راه نجات هنر ما شعر است و اگر آثار شاعران انقلاب ضریب بگیرد مطمئناً هنر ما نیز ضریب پیدا خواهد کرد. اگر در سینما آثاری در خور شأن سینمای انقلاب نداریم به خاطر غفلت از شاعران بزرگ انقلاب چون استاد معلم، مرحوم هراتی، مرحوم قیصر، علیرضا قزوه و محمدکاظم کاظمی است. افرادی که ارزش‌های انقلاب را در شعرشان آورده‌اند اما مدیریت فرهنگی کشور نسبت به آن توجهی نکرده است. شعر ستون اصلی خیمه هنر است که اگر درست به آن پرداخته شود هنرهای دیگر ما متحول و متأثر خواهد شد و این تحول و تأثر در قیاس با هنر انقلاب اسلامی چشم‌گیر خواهد بود.

آفتابگردان‌ها برای شعر انقلاب فایده داشته است

محمدمهدی سیار در ادامه این نشست گفت: این دوره‌ها نشان داد که برگزاری آنها فایده برای شعر انقلاب داشته و باقی ماندن آن دلیلی بر این ادعا است. امید است استمرار این دوره‌ها فایده‌ای برای جامعه داشته و با حقیقت پیوند برقرار کند.

*شعر اشرف هنرها است

وی افزود: از دوران کهن دانشمندان برای نشان دادن اصالت هر مسئله‌ای میزان وابستگی مسئله به ماده را ملاک قرار می‌دادند و هر میزان که این وابستگی کم بود شرافت آن مسئله بالاتر بود. حال اگر بخواهیم با این روش اشرف هنرها را مشخص کنیم می‌توان گفت که شعر اشرف هنرها است زیرا کمترین تعلق را به ماده دارد.

شاعر مجموعه «رودخوانی» اضافه کرد: از منظر بقا و از منظر حدوث شعر کمترین وابستگی را به عالم ماده دارد اما در سایر هنرها مانند نقاشی، سینما، موسیقی شاهدیم که برای خلق و بقای آنها محتاج ماده هستند. البته اصل گوهر هنرها فرامادی است اما برای برای انتقال و حدوث به ماده نیاز دارند اما شعر کمترین نیاز را برای حدوث و انتقال به ماده دارند.

*بی‌توجهی به شعر در عوالم مدیریتی

وی افزود: هنر شعر اشرف هنرهاست و شاید اینکه معجزه پیامبر اسلام (ص) نیز نیازی به ابزارهای مادی ندارد و ماندگار است به خاطر همین مسئله باشد. با توجه به این توضیح شعر در عوالم مدیریتی مورد کم توجهی قرار گرفته زیرا شعر برای به وجود آمدنش نیاز به آمفی‌تئاتر و شهرک سینمایی ندارد که همین مسئله که از منظر فلسفی موجب شرافت شعر شده از منظر مادی موجب گردیده که مایه کم‌توجهی به آن باشد.

سیار در ادامه گفت: برای یک واحد هنری در سایر هنرها چندین برابر یک واحد شعری هزینه می‌شود شعر هنر اول ما بوده و است ولی با وجود پیشرفت‌های تکنولوژیکی در هنر باز شاهدیم که همچنان هنرها به شعر نیاز دارند آنچه که رسانه، موسیقی، سینما و ... ما را تغذیه می‌کنند شعر است و این به خاطر خصلت فرامادی بودن آن است و شعر می‌تواند در تمام عوالم هنر ظهور کند.

*هزینه فرهنگی برای شعر

این شاعر جوان در ادامه یادآور شد: با توجه به اینکه در شعر نیاز به هیچ ابزاری نیست اما نیاز به سازماندهی و آموزش به عنوان مقدمات برای حدوث شعر دیده می‌شود. آموزش یکی از لوازم جسمانی شعر است و این آموزش نیاز به هزینه فرهنگی دارد و نباید این پس‌زمینه شعر نادیده انگاشته شود.

*آفتابگردان‌ها مقدمه به وجود آمدن شعرای ماندگار است

وی افزود: بیشترین نیاز به آموزش، پژوهش و تأمل در هنرها در شعر است. دوره آفتابگردان‌ها از مقدمات به وجود آمدن شعرای ماندگار است و نشان می‌دهد افرادی هستند که برای آن وقت می‌گذارند تا موقعیت شعر را به عنوان هنر اول این سرزمین و عالم بشری حفظ کنند.

*آفتابگردان‌ها زمینه‌ای برای بازگشت به دوران شکوه شعر فارسی

جوان‌گرایی در اساتید و اعضای شرکت‌کننده در دوره از ویژگی‌های آفتابگردان‌ها است. چابکی و کم‌هزینه بودن این دوره‌ها نیز از نکات قابل ذکر آن است که باید مورد اشاره قرار بگیرد. برگزاری این دوره‌ها و حضور جوانان و استعدادهای شعر انقلاب نشان از رسیدن به دوران گذار از کارهای کوتاه‌مدت به کارهای بلندمدت است و این آموزش‌ها جایزه‌ای است که از سوی شهرستان ادب برای جوانان فراهم شده است. این دوره‌ها می‌تواند ضرب در ده‌ها شود و ضریب پیدا کند و با این ضریب می‌توانیم به دوران شکوه شعر فارسی بازگردیم. هم از نظر کیفیت، کمیت و زمان این دوره‌ها باید ضریب پیدا کنند.

انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار