امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۸:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145466
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۵:۵۳
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، 10 عنوان از تازه‌ترین کتاب‌های الکترونیک و 12 عنوان از کتاب‌های ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، 10 عنوان از تازه‌ترین کتاب‌های الکترونیک و 12 عنوان از کتاب‌های بریل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دقایقی پیش با حضور محمدعلی شامانی مشاور عالی مدیرعامل کانون پرورشی، مهدی باقری مدیر تولید کانون، سعید لواسانی رئیس مجمع نابینایان شهید محبی تهران، جلال وزیری طراح و کارگردان کتاب‌های الکترونیک و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سالن جلسات کانون پرورشی واقع در خیابان حجاب رونمایی شد.

در این مراسم مهدی باقری مدیر تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیان داشت: معتقدم باید متناسب با تکنولوژی و رشد مسائل فنی که روز به روز و ساعت به ساعت در جامعه در حال رشد است گام برداریم چرا که کانون باید به روز باشد.

* باقری: رشد 50 درصدی تولیدات کتاب الکترونیک کانون در سال آینده

وی با اشاره به این مطلب که در تولید محصولات کانون به آینده‌پژوهی نیازمند هستیم، ادامه داد: نگاه باید به سمت به روز شدن و توجه به نیاز و سلیقه مخاطب باشد به همین منظور آینده پژوهی باید در تولیدات کانون مشاهده شود.

باقری با بیان اینکه تاکنون حدود 40 کتاب الکترونیک از کانون پرورشی تولید شده است، افزود: نوآوری و خلاقیت در کتاب گویای کانون یکی از مواردی بوده که مورد توجه مدیرعامل بوده است به همین منظور حتی در تولید کتاب‌های الکترونیک جدید نیز به گونه‌ای به تولید اثر پرداخته‌ایم که بسیار بهتر از کالاهای مشابه است چرا که کتاب‌ها با واژگان کودک همخوانی داشته و به آموزش زبان نیز می‌پردازد.

وی بیان کرد: کودکان ما معمولا تیزهوش نیستند، برخی از آنها کم‌بینا، نابینا و یا دارای معلولیت خاص هستند به همین منظور نیازمند بوده تا آثاری را طبق نیاز آنها تولید کنیم. در این راستا سالیانه حدود 10 الی 12 کتاب به خط بریل را به چاپ رسانده‌ایم.

مدیر تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: سال آینده تلاش داریم تا تولیدات کانون را افزایش دهیم به همین منظور در بخش کتاب الکترونیک با رشد 50 درصدی و در بخش تولید کتاب بریل با رشد 20 الی 30 درصدی مواجه خواهیم بود.

* شامانی: کانون به مخاطبان خود متعهد است

در ادامه این مراسم محمدعلی شامانی مشاور عالی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار داشت: ما به مخاطبان خود متعهد هستیم چرا که تعهد یک باور عمیق است.

وی اضافه کرد: تولید سالیانه 12 کتاب به خط بریل برای کودکان و نوجوانان نابینا کار ساده‌ای نیست اما معتقدم تعداد آن اندک است به همین منظور باید سالیانه تعداد تولید این کتاب‌ها را افزایش دهیم.

شامانی با بیان اینکه کانون به دنبال تولید کار حرفه‌ای و اصولی است، ادامه داد: در اینجا این سؤال مطرح است که سال آینده برنامه ما چه خواهد بود، آیا ما می‌توانیم کار خوبی را برای کودکان و نوجوانان تولید کنیم که درخور شأن کودکان نابینا باشد؟

وی افزود: اتفاق نویی که در حوزه کتاب‌های الکترونیک می‌افتد قاعدتا اتفاق مبارکی است اما متأسفانه ما چند سالی است از مخاطب عقب‌تر هستیم به گونه‌ای که باید به روز و طبق سلیقه مخاطب حرکت کنیم، همچنین معتقدم تولیدات کانون از سالیانه باید فصل به فصل صورت گیرد و هر فصل شاهد تولید و رونمایی کتاب‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف باشیم.

* وزیری: لزوم ارائه غرفه‌ای به بخش کتاب‌های الکترونیک کودک و نوجوان در نمایشگاه کتاب

در ادامه این مراسم جلال وزیری طراح و کارگردان کتاب‌های الکترونیک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیان داشت: اواخر سال 87 در معاونت تولید کانون اولین مجموعه تولید کتاب‌های الکترونیک را پیشنهاد داده و شاهد تولید کتاب الکترونیک «کاغذبازی» بودیم.

وی اضافه کرد: معتقدم باید در نمایشگاه‌های کتاب به ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بخش یا غرفه‌ای را به ارائه کتاب‌های الکترونیک کودک و نوجوان اختصاص دهند چرا که مخاطبان از این نوع کتاب‌ها استقبال خوبی داشتند.

وزیری ادامه داد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان 10 عنوان اپلیکیشن برای مخاطبان کودک و نوجوان طراحی و تولید کرده است که به 5 زبان فارسی، انگلیسی، عربی، اردو و کردی بوده که کپی این کار اصلا در بازار موجود نیست و خوشبختانه باید بگوییم که از هیچ محصول خارجی هم کپی‌برداری نشده است.

وی افزود: این اپلیکیشن دارای لغتنامه به 5 زبان، سرگرمی و بازی با موسیقی، معرفی محصول و بخش تنظیمات و انتخاب زبان است.

* لواسانی: نابینایان به صورت متنوع از کتاب برخوردار نیستند

از دیگر سخنرانان این مراسم می‌توان به سعید لواسانی رئیس مجمع نابینایان شهید محبی تهران اشاره کرد که وی بیان داشت: بچه که بودیم تنها کتابی که به خط بریل برگردانده شده بود کتاب «دخترک دریا» بود که بارها و بارها آن را خوانده بودم اما اکنون کانون پرورشی توانسته است آثار بسیاری را برای این روشندلان تولید کند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه تاکنون کتاب‌هایی از متون کهن، کتاب‌های خارجی و ایرانی را برای مخاطبان کودک و نوجوان نابینا و کم‌بینا به صورت سی‌دی منتشر کرده‌ایم و چند عنوان را نیز به صورت کادر نمایش رادیو به صورت سی‌دی گویا تبدیل کرده‌ایم که همچنان این کارها ادامه خواهد داشت.

لواسانی بیان کرد: نابینایان به صورت متنوع از کتاب برخوردار نیستند و تنها سازمان و نهاد فرهنگی که به این روشندلان توجه بسیاری دارد و کتاب‌هایی را برای آنها منتشر کرده، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

بر اساس این گزارش نورا حق‌پرست مدیر انتشارات کانون پرورش فکری کودک و نوجوان نیز از انتشار 110 عنوان کتاب بریل طی سال‌های گذشته از کانون پرورشی خبر داد و در انتها نیز از 10 عنوان کتاب الکترونیک و 12 عنوان کتاب به خط بریل رونمایی شد.

از کتاب‌های الکترونیک 5 زبانه می‌توان به کتاب «کرم سه نقطه»، «قصه گل‌های قالی»، «آهو و پرنده‌ها»، «زرد و صورتی» ، «گل بلور و خورشید»، «قصه عمو نوروز و خاله نوبهار»، «کلاغ خنزر پنزری»، «قورباغه چاه‌نشین»، «من و یک گلدان خالی» و « 6 شاگرد تازه» اشاره کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها