امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۰۰:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145480
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۵:۵۳
تعداد بازدید: 22
به گزارش فارس، به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران؛ موسی حقانی رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر اظهار داشت: نمایشگاه ...

به گزارش فارس، به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران؛ موسی حقانی رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر اظهار داشت: نمایشگاه عکس و سند شکوه انقلاب به مناسبت دهه فجر از 15 تا 25 بهمن ماه از ساعت 8. 30 تا 18 در فرهنگسرای بهمن برپاست.
وی گفت: هدف از برگزاری نمایشگاه شکوه بهمن ارائه اسناد و مدارکی است که از دوره قاجار و پهلوی به جا مانده و ما را با ریشه های انقلاب آشنا می‌کند.
بنا به تاکید وی امروز 36 سال از انقلاب می‌گذرد با وجودی که مردم کشورمان مسائل منتهی به انقلاب را با پوست و گوشتشان درک کرده اند اما هم اکنون یک نسل عوض شده و نسل جوان ما هیچ سابقه ذهنی از ان دوران ندارد چراکه ان زمان را ندیده است.
بنابراین یکی از اهداف این نمایشگاه آشنایی نسل جوان با انقلاب و ریشه‌های آن است. بنا به تاکید حقانی علاوه بر این حتی مردمی که خود در جریان انقلاب نقش آفرینی کردند درکی اجمالی از وقایع آن سال‌ها دارند و هر کس از منظر خود به آن نگاه می‌کند.
این نمایشگاه و کارهایی نظیر آن می‌خواهد تا با کمک اسناد و عکس‌ها این اجمال را در قالب تفضیل بیان کنند و جزئیات را بگوید. به طور مثال اگر درباره کاپیتولاسیون در ایران و جو بدی که بر استقلال و روحیه ملی ایرانیان داشت شنیده بودیم حالا می ‌توانیم جزئیات آنرا بگوییم و سند آنرا ببینم.
به گفته وی نهضت تحریم تنباکو به عنوان برهه‌ای مهم و تاثیر گذار در تاریخ ایران به عنوان آغاز این نمایشگاه انتخاب شده است زیرا این نهضت یک جرکت جدی در تاریخ معاصر ایران و در شرایط خاص دوره ناصری بود که روحیه استقلال طلبی مردم ایران و نرفتن زیر بار سلطه بیگانه را از منظر اقتصادی و سیاسی یادآوری می‌کند.
حقانی تصریح کرد: اغلب محقان و ناظرین مانند شهید مدرس معتقدند انقلاب مشروطه ریشه در نهضت تنباکو دارد و این حرکت می‌تواند یادآور بحث اقتصاد مقاومتی نیز باشد که یکی از بایسته های زندگی امروز ما ایرانی هاست.
وی همچنین به موضوع تبعیت از مرجعیت دینی در تحولات تاریخ معاصر ایران اشاره کرد و افزود: بر اساس تجربه تاریخی و مطالعات هیچ جریانی اصیل تر و موثر از این جریان در به میدان آوردن مردم نبوده است همچنانکه در نهضت تحریم تنباکو نیز فتوای میرزای شیرازی تا حرم ناصر الدین شاه نفوذ کرد. بنا به اظهار حقانی این نمایشگاه مروری به دوره قاجار و همچنین مشروطه دارد.
حقانی افزود: ما در اسنادمان یک خط مرجعیت شیعه را با روند منجر به انقلاب اسلامی پیگیری می کنیم و خط دیگر را با روند منجر به کودتای 1299 و روی کار آمدن رضا خان و دوره دیکتاتوری در ایران و همچنین دوره محمد رضا پهلوی که این روند کلی با اسناد و عکسها تعریف و تبیین می شود. به گفته رئیس موسه مطالعات تاریخ معاصر ایران برخی اسناد ارائه شده در این نمایشگاه منحصر به فرد است. همچنین در عکس ها می توانید زندگی اجتماعی و مناسبات افراد را پیدا کنید و خود واقعه تاریخی را ببینید.
گفتنی است نمایشگاه عکس و سند شکوه انقلاب به مناسبت دهه فجر از 15 تا 25 بهمن ماه از ساعت 8.30 تا 18 در فرهنگسرای بهمن برپاست.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار