امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۶:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145488
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۵:۵۳
تعداد بازدید: 29
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، همایش علمی «اسلام، اسلام‌هراسی و افراط‌گرایی» به همت رایزنی فرهنگی ایران و با ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، همایش علمی «اسلام، اسلام‌هراسی و افراط‌گرایی» به همت رایزنی فرهنگی ایران و با همکاری بنیاد مطالعات اسلامی با حضور اندیشمندان و تحلیلگران آلمانی، اتریشی و ایرانی و همچنین ده‌ها تن از دانشجویان و نخبگان آلمانی با محورهای «علل سیاسی و اجتماعی و اثرات افراط‌گرایی» «رسانه‌ها و سیاست یک قطبی آنان» «اسلام‌هراسی و تخیلات جوامع غربی» و «شریعت اسلام و درک صحیح از آن» در تالار هتل اشتگلیس برلین، در دو بخش سخنرانی و ارائه مقاله توسط سخنرانان و برگزاری میزگرد و پرسش و پاسخ، برگزار شد.

مهدی ایمانی‌پور رایزن فرهنگی ایران در آلمان و رئیس افتخاری بنیاد مطالعات اسلامی در برلین، زابینه شیفر از مؤسسه مسئولیت رسانه‌ها، برند اربل سفیر سابق جمهوری فدرال آلمان در تهران، فرید حافظ از دانشگاه زالزبورگ اتریش و چفلی آدمی از دانشگاه مونستر آلمان از سخنرانان این همایش بودند که تحولات اخیر اجتماعی در آلمان و نیز موضوع افراط‏گرایی و اسلام‌هراسی را بررسی و مورد کنکاش قرار دادند.

همچنین جلسه بحث و تبادل نظر این همایش توسط مهدی اصفهانی رئیس بنیاد مطالعات اسلامی اداره و با پرسش و پاسخ از سخنرانان انجام شد.

 

*نقش رسانه‌ها در اسلام‌هراسی

در ابتدای این همایش مهدی ایمانی‌پور رئیس افتخاری بنیاد مطالعات اسلامی در برلین با اشاره به اینکه در موج جدید اسلام‌هراسی تلاش شده است نیروهای بیشتری برای اسلام‌ستیزی بسیج شوند، گفت: برای نمونه بعد از جریان پاریس می توان رویکردهای اسلام ستیزانه را به  صورت فزاینده ای در میان نخبگان لیبرال مشاهده کرد، اما افراط‏‌گرایی نیز هر روز ابعاد فجیع‌تر وگسترده‌تری به خود می‏‏‌گیرد.

وی سپس به لزوم بررسی ارتباط متقابل اسلام هراسی و افراط‏‌گرایی پرداخت و با اشاره به ضرورت نگاهی نو به اسلام در جامعه آلمان افزود: مشکل اصلی این است که اغلب غیرمسلمانان اطلاعات بسیار کمی از اسلام یا جوامع مسلمان دارند و مهم‌تر اینکه هیچ تماس شخصی نزدیکی با مسلمانان ندارند و در این مسأله، فرقی بین نخبگان و سایر اقشار وجود ندارد، بنابراین مشاهده می‏‌کنید که در همین چارچوب، رهبر انقلاب اسلامی ایران در نامه اخیر خود خطاب به جوانان اروپا و آمریکا از آنان می‌خواهد که در واکنش به سیل پیش‌داوری‌ها و تبلیغات منفی علیه اسلام، مراجعه‌ای مستقیم و بی‌واسطه به متون اصیل دینی داشته باشند.

ایمانی‌پور با بیان اینکه بیش از یک چهارم مردم جهان خود را مسلمان می‌دانند، گفت: غالب آن‌ها همه روزه می‏‌کوشند با پایبندی به اصول این دین زندگی انسانی‌تری داشته باشند و رفتار آن‌ها در خانواده و جامعه نامعقول‌تر از سایر مردم جهان نیست، در این میان مطابق آمارهای موجود افرادی که با تفسیری غیرعقلانی و غیرانسانی از این دین، چهره آن را مخدوش می‏‌کنند، یک اقلیت بسیار ناچیز از کل جمعیت مسلمانان را تشکیل می‌دهند که به نظر می‏‌رسد در بسیاری از مواقع تحت استخدام نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کشورهای بزرگ هستند.

وی ادامه داد: اما رسانه‏‌ها با تکرار بی‏‌پایان نام اسلام درکنار نام‌هایی چون داعش، بوکوحرام، القاعده و نظایر آن‌ها، اسلام را با خشونت، قتل، جنایت و رفتارهای غیرانسانی ملازم ساخته، مخاطب خود را از اسلام ترسانده، بر آتش اسلام‌هراسی دامن می‌زنند.

رئیس افتخاری بنیاد مطالعات اسلامی با اشاره به اینکه رسانه‌های غربی با تبلیغات بی‌مبنای خود اسلام را مقابل دستاوردهای تمدن مدرن قرار داده‌اند، ابراز داشت: آن‌ها این چنین القاء می‏‌کنند که اسلام با هر چه خوب، انسانی و عقلانی است، مخالف است، این در حالی است که اسلام سالیان متمادی بزرگ‌ترین تمدن بشری را ایجاد و اندیشمندان فراوانی را به جهان عرضه کرده است، با القای دائم پیام‌های اسلام‌هراسانه رسانه‌ها، از یک سو تصویر اسلام در ذهن مخاطبان با خشونت ملازم می‌شود و از سوی دیگر، مخاطبان به دلیل کثرت تکرار، دیگر تمایل ندارند درباره اسلام چیزی بشنوند و در نتیجه از آن فاصله عاطفی می‏‌گیرند.

وی با اشاره به تحقیقی که چندی پیش منتشر شد، ادامه داد: بر اساس این تحقیق در 81% از برنامه‌هایی که به نوعی به عناوین اسلامی مرتبط می‌شود، اسلام با موضوعات منفی ارتباط داده شده است، واقعیت عجیب دیگر این است که این روش نادرست تبلیغاتی در برخی اقشار جامعه نتیجه معکوس داشته است؛ به خصوص آن دسته از جوانان جوامع غربی که به دلیل مسایل مالی یا شخصیتی از جامعه سرخورده شده‏‌اند و در صدد انتقام از آن هستند به دام تبلیغات افراطیون می‌افتند تا به گمان خود به چیزی ایمان آورده باشند که از اساس با جامعه و تمدنی که آنها را رانده و سرخورده کرده است مبارزه کنند، غافل از آنکه بسیاری از حرکت‌های افراطی، خود در پنهان از ابزارهای تبلیغاتی بر علیه اسلام هستند. با دقت در آمارهای موجود می‌توان نشان داد، ارتباط معناداری بین تبلیغات اسلام هراسانه از یک سو و شیوع افراط‌گرایی از سوی دیگر وجود دارد.

ایمانی‌پور خاطرنشان کرد: هر قدر رسانه‌ها در تبلیغات و برنامه‌های خود بیشتر به معرفی اسلام به عنوان امری خشن و ناخوشایند می‌افزایند و قرائت‌های معقول و معتدل از اسلام را نادیده می‌انگارند، افراد و گروه‌های بیشتری که غالباً در جامعه ناموفق بوده‌اند، خود را به عنوان مسلمان واقعی معرفی کرده، می‏‌کوشند به گمان خود بنیان جامعه را متزلزل سازند، مراجعه به آمار کسانی که از کشورهای مختلف اروپایی به داعش پیوسته‌اند، بیانگر واقعیت مذکور است، برای نمونه بر اساس آمار رسمی دولت آلمان 550 نفر از این کشور به داعش پیوسته‌اند.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به چرخه نامبارک اسلام‌هراسی و افراطی‌گری که از دو سو به قرائت‌های معتدل و معقول از اسلام، لطمه زده، ادامه داد: با توجه به تعداد قابل توجه مسلمانان در آلمان، تنها راه مواجهه درست با مسأله اسلام، معرفی قرائت‌های معقول و معتدل از اسلام و حمایت از آن است، به بیان دیگر، راه مواجهه با تمایل روزافزون به اسلام از یک سو و مبارزه با برداشت‌های خشن و غیرانسانی از سوی دیگر، هراساندن مردم از اصل اسلام نیست، بلکه راه حل منطقی، معرفی اسلامی اعتدالی و معقول و به حاشیه راندن قرائت‌های خشن و غیر انسانی از اسلام است، اسلامی که نه به نفع ارزش‌های لیبرال از محتوای خود خالی شده و نه به طور نامعقول با هر چه جدید است، سر دشمنی دارد، متأسفانه هراس و افراط، فرصت مواجهه با اسلام رحمانی، صلح‌جو و عدالت‌طلب را از غیرمسلمانان سلب کرده و مسلمانان را به جای برخوردهای اثباتی به رویکردهای تدافعی کشانده است.

 

*افراط‌گرایان محصول سازمان‌های امنیتی غرب هستند

سخنران بعدی این همایش برند اربل سفیر سابق آلمان در ایران بود، وی با اشاره به ریشه‌یابی «افراط‌گرایی» پیامد «اسلام‌هراسی» در کشورهای غربی به بررسی نقش غرب در تحولات افغانستان، عراق، سوریه و مصر پرداخت و گفت: گروه‌های افراطی اسلام‌گرا غالباً توسط سازمان‌های امنیتی غربی ایجاد و حمایت شده‏‌اند. همچنین تخریب زیرساختارهای کشورهای مذکور توسط نیروهای نظامی غربی و خلاء هرگونه نظام با ثبات را زمینه مناسبی برای نسج‌گرفتن گروه‌های افراط‌گرا در این مناطق است.

زابینه شیفر مدیر مؤسسه مردم‌نهاد رسانه‌ها و مدرس دانشگاه با اشاره به مصادیق متعدد به ترسیم چهره اسلام در غرب و به خصوص مطبوعات پرداخت و با استناد به منابع مختلف رسانه‌ای نشان داد که پس از حادثه یازده سپتامبر تبلیغات منفی رسانه‌های غربی علیه «اسلام و مسلمانان» از افزایش کمی و کیفی قابل محسوسی برخوردار بوده است.

وی با استناد به آمارهای رسمی افزود: کمک‌های مالی هنگفتی در جهت بسط تبلیغات منفی علیه «اسلام و مسلمانان» در غرب صورت گرفته است که در این میان هزینه کردن حداقل 42 میلیون یورو برای تبلیغات «ضداسلامی» طی چند سال گذشته به رسانه‌های جمعی صورت گرفته است.

فرید حافظ از دانشگاه زالزبورگ اتریش که ویراستار سالنامه تخصصی «اسلام‌هراسی» به زبان آلمانی است به مفاهیم اولیه «اسلام‌هراسی» پرداخت و اظهار داشت: دستگاه‌های حاکم برای تثبیت قدرت خود همواره در صدد هستند که در ذهن مخاطبان خود دشمن خیالی ایجاد و با تبلیغات مداوم آن را هر روز پر رنگ‏‌تر کنند، که بسیاری از حرکت‌های جمعی علیه اسلام و مسلمانان در این چارچوب قابل تفسیر است.

سخنران پایانی این مراسم شفلی آدمی از دانشگاه مونستر بود، وی در سخنرانی خود به این موضوع اشاره کرد که پس از حملات تروریستی توسط افراط‌گرایان، این امکان زیاد است که مسلمانان وارد نوعی لاک تدافعی شده و وظیفه خود را این بدانند که توضیح دهند آن چه در حملات تروریستی رخ می‌دهد با اسلام مرتبط نیست.

استاد دانشگاه مونستر در ادامه افزود: گام صحیح در این راستا این است که نشان داده شود دین اسلام برای نیازهای انسان امروز کمک‌های ارزشمندی می‌تواند ارزانی کند و تلاش کنیم تبیین معقولی از نسبت شریعت و قوانین جوامع سکولار ارایه دهیم.

*نیاز دولتمردان غربی به وجود دشمن خیالی

در بخش دوم این همایش، نشست پرسش و پاسخ با میهمانان و شرکت‌کنندگان برگزار شد. در این بخش برند اربل سفیر سابق آلمان در تهران توضیح داد که تجربه سال‌ها زیستن در میان مسلمانان به او آموخته است که مردم مسلمان به اندازه تمام مردم دیگر دنیا معقول و دوست‌داشتنی هستند و تفاسیر خشن از اسلام با اکثریت جوامع مسلمان بیگانه است .

زابینه شیفر هم کوشید نشان دهد که نسبت مستقیمی میان تبلیغات اسلام‌هراسانه و پیوستن جوانان مسلمان به اسلام‌گرایان افراطی وجود دارد.

فرید حافظ نیز در این بخش بیان کرد که پدیده‏‌هایی مانند «پگیدا» نتیجه مستقیم نیاز دولتمردان به وجود دشمن خیالی برای تثبیت پایه‏‌های قدرت خود است و در انتها شفلی آدمی کوشید، نشان دهد که حرکت‌های خشن منسوب به اسلام اساساً با قرائت منطقی و درست از قرآن سازگار نیست.

مهدی ایمانی‌پور نیز در پایان همایش توضیح داد که تنها راه تعامل معقول میان غرب و تمدن اسلامی ایجاد فرصت برای قرائت‌های معقول از اسلام است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار