امروز : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 1
۱۳:۱۵
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1455
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۰
تعداد بازدید: 199
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، محمد ناصری نویسنده در مراسم پاسداشت گلعلی بابایی در خبرگزاری پیروان ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، محمد ناصری نویسنده در مراسم پاسداشت گلعلی بابایی در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، بیان داشت: در مسجد جوادالائمه سنتی وجود داشت که بانی آن آقای امیرحسین فردی بود. یعنی اگر کسی از آن مسجد شهید می‌شد اسلایدی درباره آن شهید نوشته و مورد قرائت قرار می‌گرفت.

وی اضافه کرد: نخستین متن شهید مسجد جوادالائمه توسط امیرحسین فردی نوشته شد و کارگردانی آن نیز توسط حاج‌آقا سلطان‌محمدی و پشت صحنه نیز توسط شهید حبیب غنی‌پور صورت می‌گرفت.
 
 
* جنس گلعلی بابایی از جنس شهدا است

ناصری ادامه داد: در مسجد جوادالائمه همه رزمندگان با گلعلی بابایی روابط خوبی داشتند و بالعکس آن نیز وجود داشت به نوعی جنس گلعلی بابایی از جنس شهدا است. یعنی عشق بابایی شهدا و همیشه معتمد شهدای این مسجد بوده است.

وی افزود: دکتر فرخی آخرین کسی است که شهید حبیب غنی‌پور را دیده است و بنده نیز از حواریون شهید غنی‌پور به شمار می‌رفتم. ارتباط حبیب با گلعلی بسیار خوب بود که در کتاب «سفر به جنوب» می‌توان آن را به وضوح مشاهده کرد که گلعلی با غنی‌پور سر و سرّی داشته و بسامدهای گلعلی بابایی بسیار زیاد است.
 محمد ناصری در مراسم پاسداشت گلعلی بابایی
 
ناصری بیان کرد: در کتاب «سفر به جنوب»‌ عکسی قبل از تشییع جنازه حبیب غنی‌پور وجود دارد که آن عکس به گلعلی بابایی و حبیب اختصاص دارد که در آن حبیب با گلعلی ترکیب ساخته است حتی در آن اثر حبیب از جملاتی نظیر «ببینیم جور می‌شود برویم به گردان گلعلی»، «چادر گلعلی» و سپس «در قهوه‌خانه گلعلی که حتماً آنجا سفره باز است»، استفاده کرده است.

به گفته وی، بچه‌های مسجد جوادالائمه با گلعلی بابایی بسیار راحت بوده که این امر به دلیل خوبی ویژگی‌های اخلاقی گلعلی است. به نوعی که بعید می‌دانم که بچه‌های این مسجد یادداشتی نوشته باشند و نامی از بابایی در آن نباشد.

ناصری با اشاره به حمایت گلعلی بابایی از جشنواره ادبی شهید حبیب غنی‌پور، گفت: گلعلی یکی از حامیان مادی و معنوی این جشنواره به شمار می‌رود.
 


 

وی به هوش سرشار گلعلی بابایی اشاره کرد و ادامه داد: معلم اکثر بچه‌های مسجد جوادالائمه بهزاد بهزادپور بود که گلعلی نیز بعد از اتمام کار در تراشکاری در کلاس‌های او حضور می‌یافت اما همیشه در این کلاس‌ها مشغول چرت زدن بود که وقتی با صدای بلند استاد بیدار می‌شد همه مباحثی که استاد توضیح داده بود را بیان می‌کرد که این امر نشانگر هوش بالای این نویسنده است.

ناصری بیان کرد: گلعلی بابایی همه حرفهایش را در عمل زده است به نوعی که تواضع او عجیب و مثال زدنی است به همین منظور صفات گلعلی باعث شده است که برای دل خودم هم که شده آن را قلمی کنم.

وی افزود: تا کنون 17 جلد از آثار او را در حوزه جنگ مورد مطالعه قرار داده‌ام که یکی از آثار آن «غوغای غبار» به سفر او به حج اختصاص دارد اما او نه تنها درباره خود سخن نمی‌گوید بلکه قید و بند نفس خویش نیست.

ناصری عنوان کرد: از بزرگترین دغدغه‌های گلعلی بابایی در آثارش می‌توان به سندیت، تحقیق گسترده و استفاده از راویان اصلی و اصیل و منابع اصل اشاره کرد.
 
 
* بابایی تخیل را در ادبیات انقلاب و دفاع مقدس وارد نمی‌کند
 
به گفته وی گلعلی بابایی آنچه که از جنگ و لشگر 27 متوجه و حس کرده بود را به نگارش درآورده است یعنی این نویسنده ادبیات انقلاب اسلامی آنچه که از جنگ حس کرده،‌ فهمیده و شناخته است را به مخاطب القاء می‌کند.

ناصری معتقد است که برخی از نویسندگان ادبیات داستانی کتاب صد صفحه‌ای را می‌خوانند و 200 صفحه درباره آن مطلب می‌نویسند اما گلعلی بابایی هزار صفحه می‌خواند و 10 صفحه درباره آن به نگارش در می‌آورد.
 


 

ناصری در پایان عنوان کرد: گلعلی بابایی اهل وارد کردن تخیل در ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیست بلکه بیشتر و یا همه آثار او بر طبق مستندات است.
 
 
* بابایی: اگر تاثیری در آثارم هست مربوط به شهداست

در پایان این مراسم گلعلی بابایی از حضور همه نویسندگان و شاعران ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس و برپایی این بزرگداشت توسط این خبرگزاری قدردانی کرد و گفت: اگر تأثیری در آثارم مشاهده می‌شود مربوط به عزت‌نفسی است که شهدا داشته و دارند و بنده هیچ تأثیری بر آثار نداشته‌ام.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها