امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۱۸:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 145515
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۵:۵۳
تعداد بازدید: 33
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه امروز، دوشنبه برای یک سفر دو روزه ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه امروز، دوشنبه برای یک سفر دو روزه عازم جمهوری عربی مصر شده است. این دومین سفر پوتین به قاهره از سال 2000 به این طرف و سومین دیدار وی با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری جدیدی مصر است.

به نوشته روزنامه «وزگلاد»، البته دقیقا این سفر و در شرایط کنونی بین المللی، نه تنها اهمیت زیادی برای روابط دوجانبه روسیه و مصر، بلکه در مجموع در توسعه روابط مسکو با جهان عرب دارد.

روابط مسکو و قاهره که در سده گذشته و در سال‌های دهه 50 الی 70 متحد بسیار نزدیک یکدیگر بودند، در دوره ریاست جمهوری السیسی حیات دوباره‌ای گرفت که دلایل عینی و غیرعینی متعددی برای این تجدید روابط وجود دارد. السیسی به نوعی خود را دنباله روی «جمال عبدالناصر» می‌داند که بنیانگذار مصر کنونی بود که در واقع مدعی رهبری جهان عرب را داشت، هرچند ناصر نتوانست به هدف بزرگ خویش در متحد کردن کشورهای عربی برسد، ولی همچنان بعنوان مظهر وحدت جهان عرب باقی مانده است. اتحاد جماهیر شوروی در مصر زمان وی، نه تنها به این متحد نزدیک خود تسلیحات نظامی می‌فروخت، بلکه در اقتصاد این کشور نیز نقش زیادی داشت.  

این روزنامه در ادامه نوشته است: هرچند در سال 2012 و در دوره‌ای که «اخوان المسلمین» قدرت را در قاهره در اختیار داشت و بطور مشروط سیاستی متمایل به طرف آمریکا را دنبال می‌کرد، ولی با این وجود «محمد مرسی» رئیس جمهوری وقت مصر در بهار سال 2013 به سوچی روسیه سفر کرده و ولادیمیر پوتین را برادر خویش نامید و  نه تنها از توسعه همکاری‌های اقتصادی صحبت کرد، بلکه بسیار تمایل داشت تا در عرصه سیاسی هم اتحاد واقعی با فدراسیون روسیه بوجود آورد. البته وی بعد از گذشت 3 ماه از سفرش به روسیه، در نتیجه کودتای نظامی از قدرت ساقط شد و رهبری مصر به دست السیسی رسید که به مردم کشورش وعده داد تا راه کاملا متفاوتی را برای کشورش رقم بزند.

به قدرت رسیدن این ژنرال بلندپایه نظامی در مصر، چندان به مزاق آمریکا خوش نیامد و زمانی که دولت ایالات متحده کمک‌های نظامی خود به این کشور عربی را متوقف کرد، پاسخ شنید که قاهره ممکن است به سمت خرید سلاح از روسیه روی آورد. از آن زمان روابط روسیه و مصر وارد مرحله تازه‌ای شد و دیگر واضح گشت که این کشور علاقه مند است تا سیاست مستقلی از آمریکا را اجرا کرده و به اعمال فشارهای واشنگتن عکس‌العمل مثبت نشان ندهد. مصر در شرایط کنونی نیاز به تقویت وضعیت آسیب دیده اقتصادی خود در نتیجه چندین سال ناآرامی داخلی داشته و مایل است مواضع رهبری خود در جهان عرب را به این کشور بازگرداند و توسعه روابط با مسکو در هر دو زمینه، به نفع قاهره خواهد بود.

«وزگلاد» می‌نویسد: برای کشور مصر با جمعیت 90 میلیون نفری، وضعیت کنونی امتحان بزرگی است، این کشور با مشکلات داخلی خود در معرض هرج و مرج در کشورهای همسایه خود نیز قرار دارد: لیبی در همسایگی آن در هرج و مرج کامل بسر می‌برد، اوضاع در عراق و سوریه نیز همچنان وخیم است و شبه جزیره سینا در شمال مصر هم دائما شاهد عملیات تروریستی است. در چنین شرایطی قاهره روی حمایت سیاسی و مالی عربستان سعودی، از جمله دریافت اعتبار مالی برای خرید تسلیحات نظامی از روسیه، حساب می‌کند.

هرچند روابط مصر و آمریکا اکنون دیگر تا حدودی بهبود یافته و پاییز گذشته السیسی و باراک اوباما در جریان مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با یکدیگر دیدار داشته و بعد از آن کمک‌های نظامی آمریکا به مصر از سر گرفته شد، ولی اینبار هر دو طرف با احتیاط بیشتری در روابط دوجانبه برخورد می‌کنند. اکنون قاهره آمادگی کامل دارد تا روابط خود با مسکو را ارتقاء دهد و این مسئله تنها به قراردادهای نظامی محدود نشده، بلکه مشارکت روسیه در سرمایه گذاری در اقتصاد مصر نیز مورد توجه قاهره است.در حقیقت صحبت بر سر مشارکت سیاسی دو کشور در سطح منطقه و عرصه بین المللی است.

به نوشته این روزنامه، مصر نه تنها مرکز جهان عرب محسوب شده، بلکه یکی از کشورهای مهم در اتحادیه کشورهای آفریقایی است. بعد از مرگ قذافی و وقوع جنگ داخلی در لیبی،  به نظر می‌رسد که السیسی قصد دارد تا نفوذ مصر در قاره سیاه را افزایش دهد و جایگاه سابق لیبی در میان کشورهای آفریقایی را بدست آورد. بدین ترتیب توسعه روابط با مصر، نه تنها در عرصه مناسبات دوجانبه، بلکه در سطح گسترده تر، اهمیت زیادی برای روسیه دارد و سفر کنونی ولادیمیر پوتین به قاهره، از این لحاظ اهمیت بسیار زیادی دارد. 

ضمن اینکه حمایت پیگیرانه روسیه از مقامات دمشق در جریان بحران سوریه، نوعی اعتبار برای مسکو در میان جهان عرب به همراه داشته و نشان داده که مسکو متحدین خویش را در شرایط دشوار تنها رها نخواهد کرد.  چنین موضع گیری از سوی مسکو حتی در عربستان سعودی که از مخالفان سرسخت رژیم «بشار اسد» است هم مورد توجه بوده و آنها را متقاعد نموده که روس‌ها «مرد عمل هستند»، برخلاف آمریکایی‌ها که تلاش می‌کنند همه کشورها، از جمله متحدین نزدیک خود را تنها در راستای اهداف خویش مورد استفاده قرار داده و اهداف خود را با تهدید به استفاده از «انقلاب‌های به اصطلاح دموکراتیک» گوش به فرمان خویش نگهدارند.  

«وزگلاد» در پایان می‌نویسد: در چنین شرایطی، اعتماد نسبت به روسیه، در مقایسه با آمریکا در حال توسعه است و این وضعیت امکان بسیار خوبی برای مسکو فراهم کرده تا به منطقه خاورمیانه که این کشور را به خوبی درک کرده و خواستار مشارکت فعال آن است، بازگردد. سفر پوتین به قاهره به خوبی نشان می‌دهد که روسیه نه تنها به منطقه خاورمیانه، بلکه در مجموع به عرصه بازی جهانی بازگشته است. در عین حال هدف اصلی روسیه با اهداف اکثر کشورهای جهان عرب هم مطابقت دارد که مایل هستند تا از سلطه کشورهای غربی که برای آنها، مناقشات داخلی، جنگ و افراطگرایی به ارمغان آورده، خلاص شوند. در این بین مصر که سال‌های زیادی از تاریخ خود را در وضعیت بی ثباتی و اغتشاش داخلی سپری کرده، به خوبی این مسئله را درک کرده است.

انتهای پیام/م

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها